Jest nuklearne porozumienie Polski z Kanadą

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Premier Donald Tusk o porozumieniu dotyczącym energii jądrowej
Premier Donald Tusk o porozumieniu dotyczącym energii jądrowejTVN24
wideo 2/3
Premier Donald Tusk o porozumieniu dotyczącym energii jądrowejTVN24

Premier Polski Donald Tusk i premier Kanady Justin Trudeau podpisali we wtorek w Warszawie porozumienie o współpracy w dziedzinie energii nuklearnej. - Dla Polski ten dzisiejszy akt i nasze rozmowy mają szczególny wymiar, ponieważ jesteśmy na drodze do własnej energetyki jądrowej, Kanada ma tutaj bardzo dobre doświadczenie - podkreślił szef polskiego rządu.

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek na wspólnej konferencji z premierem Justinem Trudeau, że porozumienie z Kanadą umożliwi jeszcze bardziej intensywną współpracę w obszarze energii nuklearnej.

Premierzy: Polski i Kanady podpisali w Warszawie porozumienie o współpracy w dziedzinie energii nuklearnej. - Przed chwilą podpisaliśmy porozumienie, które daje pewne ramy prawne, które umożliwią jeszcze bardziej intensywną współpracę, na której bardzo zależy i Kanadzie, i Polsce - jeśli chodzi o energię nuklearną - powiedział Tusk.

- Kanada - jako silny partner, na którym można polegać - jest gotowa do wsparcia Polski, jeśli chodzi o energię jądrową, tak, aby Polska już nigdy nie była zależna od rosyjskiej ropy i gazu - zadeklarował we wtorek premier Kanady Justin Trudeau.

"Jesteśmy na drodze do własnej energetyki jądrowej"

Donald Tusk podkreślił, że jest oczywiste, iż współpraca obu krajów ma służyć pokojowemu wykorzystaniu energii nuklearnej. - Dla Polski ten dzisiejszy akt i nasze rozmowy mają szczególny wymiar, ponieważ jesteśmy na drodze do własnej energetyki jądrowej, Kanada ma tutaj bardzo dobre doświadczenie - podkreślił szef polskiego rządu.

Zwrócił uwagę, że główny dostawca technologii dla pierwszej planowanej polskiej elektrowni jądrowej, czyli firma Westinghouse jest własnością firm kanadyjskich.

Tusk podkreślił też, że Trudeau jest "sprawdzonym przyjacielem Polski". - Mieliśmy okazję współpracować przez wiele, wiele lat i zawsze mogliśmy liczyć - jako Polska, ja też osobiście na lojalną współpracę, pełne zrozumienie. I za te lata współpracy jeszcze raz Justin bardzo serdecznie dziękuję - zwrócił się do Trudeau, który na początku stycznia ogłosił, że ustąpi ze stanowiska szefa partii i tym samym przestanie być premierem Kanady.

"Kanada jest gotowa do wsparcia Polski"

- Dzisiaj pogłębiamy nasze partnerstwo, podpisując umowę o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej - podkreślił Trudeau na wspólnej konferencji prasowej.

- Od dziesiątek lat Kanada stoi w awangardzie tworzenia czystej energii jądrowej. Tworzymy reaktory jądrowe, które w tej chwili ogrzewają tysiące gospodarstw domowych - podkreślił premier Kanady.

- Kanada jest gotowa do wsparcia Polski - jako silny partner, na którym można polegać - jako źródło uranu, energii jądrowej - zadeklarował Trudeau. 

Tusk: Polska powinna stać się europejskim centrum

Tusk poinformował, że rozmawiał we wtorek z szefową Google, która stwierdziła, iż Polska powinna stać się "centrum europejskim, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję i bezpieczeństwo".

- Będę o tym mówił za kilka dni, bo będę starał się przekonać wszystkich do tego - i w Europie i na świecie, ale też tu w naszym kraju - że Polska wkracza na drogę bardzo przyspieszonego rozwoju gospodarczego i technologicznego - powiedział szef polskiego rządu.

Dodał, że zamierza także poinformować opinię publiczną o planach inwestycyjnych oraz szczegółach dalszej współpracy z pożądanymi partnerami czy największymi firmami, "by Polska stała się liderem nowoczesnych technologii".

- Do tego potrzeba szczególnych źródeł energii - zaznaczył Tusk. Jak dodał, "mamy w Polsce drogą energię", dlatego inwestycje w zakresie energetyki jądrowej są obecnie priorytetem.

Wsparcie w budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

W grudniu 2024 roku Polskie Elektrownie Jądrowe informowały, że otrzymały list intencyjny od Export Development Canada (EDC – agencja rządu federalnego wspierająca rozwój eksportu) w sprawie wsparcia w kwocie do 2,02 mld dolarów kanadyjskich z przeznaczeniem na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – informował portal World-nuclear-news.com.

Firma Westinghouse Electric podawała wówczas, że wsparcie EDC będzie przeznaczone na dostawy towarów i usług od kanadyjskich dostawców na budowę projektu zlokalizowanego w Lubiatowie-Kopalinie na Pomorzu. Westinghouse należy do dwóch kanadyjskich firm, Brookfield i Cameco, jest dostawcą technologii budowy reaktorów do elektrowni nuklearnych.

Współpraca w dziedzinie energetyki, sytuacja na Ukrainie i bezpieczeństwo transatlantyckie były w grudniu 2023 r. jednym z tematów pierwszej rozmowy Trudeau z Tuskiem kilka dni po powstaniu nowego rządu Polski. „Premierzy rozmawiali też o metodach wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego w Polsce i w Europie, w tym przy użyciu technologii nuklearnych” - napisano wówczas w komunikacie kancelarii premiera Kanady.

W listopadzie 2022 r. podczas spotkania z Polonią kanadyjską sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera mówił, że Polska zmienia model systemu energetycznego i jest zainteresowana współpracą z Kanadą w zakresie budowy małych reaktorów jądrowych. Pierwszy na świecie tzw. mały reaktor modułowy (SMR - small modular reactor) ma zostać zbudowany w elektrowni Darlington w Ontario, przez publicznego, należącego do rządu Ontario operatora Ontario Power Generation, według projektu GE Hitachi (GEH). Nowy reaktor ma produkować energię elektryczną już w 2028 r.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku rozpoczyna zwolnienia grupowe. W pierwszym etapie obejmą one około 100 osób, a docelowo nawet 350. - Mamy bardzo dużą konkurencję ze strony dostawców spoza Unii Europejskiej, gdzie koszty energii, pracy i koszty administracyjne są dużo niższe - wyjaśnił Andrzej Zbróg, dyrektor do spraw zasobów ludzkich.

Zwolnienia grupowe w polskiej fabryce

Zwolnienia grupowe w polskiej fabryce

Źródło:
PAP

- Nowa odsłona programu Czyste Powietrze rusza z początkiem kwietnia - zapowiedziała w czwartek minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. W programie znajdzie się między innymi obowiązkowy audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji, nie będzie też dotacji do kotłów gazowych.

"Nie będzie rachunków grozy". Zmiany od kwietnia

"Nie będzie rachunków grozy". Zmiany od kwietnia

Źródło:
PAP

Co piąty klient w Szwecji przyznaje, że bojkotuje produkty z USA, a większość badanych nie wyklucza dołączenia do protestu - dowiadujemy się z ankiety Uniwersytetu w Lund.

Bojkotują produkty z USA. "Imponujący wynik"

Bojkotują produkty z USA. "Imponujący wynik"

Źródło:
PAP

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała w czwartek nałożenie jednorazowego podatku od nadzwyczajnych zysków banków. - Taki podatek można by było na przykład przeznaczyć na obronność - stwierdziła.

Ministra proponuje podatek "od manny z nieba"

Ministra proponuje podatek "od manny z nieba"

Źródło:
PAP

Tesla wycofuje w USA ponad 46 tysięcy Cybertrucków z powodu odpadających paneli zewnętrznych - podał w czwartek Reuters, cytując komunikat firmy. Usterka może zagrażać bezpieczeństwu na drodze i zwiększać ryzyko wypadku.

Tesla wycofuje 46 tysięcy pojazdów

Tesla wycofuje 46 tysięcy pojazdów

Źródło:
Reuters

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego od wyroku sądu okręgowego, w którym uchylono decyzję przewodniczącego o nałożeniu na Radio ZET kary na za rzekome szerzenie dezinformacji. - Dziś otrzymaliśmy mocne potwierdzenie, że arbitralne traktowanie mediów i próby ich zastraszania nie będą tolerowane - skomentował decyzję Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET.

Szef KRRiT znów przegrywa w sądzie

Szef KRRiT znów przegrywa w sądzie

Źródło:
Grupa Eurozet

Ponowne zbliżenie USA z Chinami może zmienić świat bardziej niż w latach 70. - przekonuje Władysław Inoziemcew, rosyjski ekonomista i krytyk Kremla, w czwartkowym artykule dla "Le Monde". Jak twierdzi, jest to opłacalna strategia, która pozwoli przeciwstawić się rosyjskiemu imperializmowi, zagrażającemu porządkowi na świecie.

"Rosja bez Chin upadłaby w kilka lat"

"Rosja bez Chin upadłaby w kilka lat"

Źródło:
PAP

Cena złota wspina się na kolejne poziomy - zwraca uwagę Reuters. Najnowszy rekord to efekt konferencji po środowym posiedzeniu Fed.

Padł nowy rekord. "Myślą: kupuj bez względu na wszystko"

Padł nowy rekord. "Myślą: kupuj bez względu na wszystko"

Źródło:
Reuters

Tesla została usunięta z tegorocznych targów motoryzacyjnych w Vancouver w Kanadzie - podał portal stacji CNN. Organizatorzy wyjaśnili, że podjęli decyzję "w trosce o bezpieczeństwo" wydarzenia.

Tesla usunięta z targów. "W trosce o bezpieczeństwo"

Tesla usunięta z targów. "W trosce o bezpieczeństwo"

Źródło:
CNN

- Tesla potrzebuje nowego dyrektora generalnego - powiedział w wywiadzie prominentny inwestor producenta samochodów elektrycznych Ross Gerber. - Elon Musk zniszczył reputację firmy - wskazał.

Ważny inwestor Tesli wzywa Muska do ustąpienia. Mocne słowa

Ważny inwestor Tesli wzywa Muska do ustąpienia. Mocne słowa

Źródło:
Sky News, TVN24

Europa powinna być gotowa na wszystko w obliczu wykorzystania ceł jak broni czy narzędzia szantażu - oświadczyła w czwartek prezeska Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde, cytowana przez portal Politico.

Szefowa EBC: Europa musi być gotowa na wszystko

Szefowa EBC: Europa musi być gotowa na wszystko

Źródło:
PAP

W ciągu dwóch miesięcy zostanie przedstawiony projekt deregulacyjny w zakresie podatków - zapowiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Jak dodał, zmiany będą dotyczyły między innymi przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Ważna zmiana w sprawie przedawnienia podatków. Jest zapowiedź

Ważna zmiana w sprawie przedawnienia podatków. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czatbot Meta AI w najbliższych dniach ma zostać udostępniony w 41 krajach europejskich, w tym w Polsce. W połowie ubiegłego roku po interwencji irlandzkiego regulatora Meta wstrzymała plany dotyczące wdrożenia tego narzędzia.

Gigant był "rozczarowany", teraz wraca z usługą

Gigant był "rozczarowany", teraz wraca z usługą

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2025 roku wyniosło 8613,14 złotego - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to wzrost o 7,9 procent rok do roku.

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w lutym 2025 roku spadła o 2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,4 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). 

Dane z przemysłu. Jest gorzej niż oczekiwano

Dane z przemysłu. Jest gorzej niż oczekiwano

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych - poinformował bank w czwartkowym komunikacie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami analityków.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w Szwajcarii

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w Szwajcarii

Źródło:
tvn24.pl

Rynek czekał na program "kredyt zero procent". Dzisiaj już wiemy, że go nie będzie - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Joanna Makowiecka-Gatza, przewodnicząca Rady Pracodawców RP. Stwierdziła, że w skali szkolnej potencjał nowego rządowego programu, który zakłada wsparcie dla budownictwa społecznego, oceniłaby na trójkę.

"Rynek czekał na ten program"

"Rynek czekał na ten program"

Źródło:
tvn24.pl

Od kwietnia Unia Europejska chce ograniczyć napływ stali o 15 procent - zapowiada wysoki urzędnik UE, którego cytuje Reuters.

Europa planuje ograniczenia. "Nikt nie przestrzega zasad"

Europa planuje ograniczenia. "Nikt nie przestrzega zasad"

Źródło:
PAP

Między 2022 a 2024 rokiem Polska przeznaczyła niemal 323 miliony złotych na terminale Starlink i ich abonament dla Ukrainy - podał resort cyfryzacji. Dodał, że w tym roku koszt abonamentu ma wynieść ponad 77 milionów złotych.

Tyle Polska wydała na Starlinki dla Ukrainy. Ujawniono kwoty

Tyle Polska wydała na Starlinki dla Ukrainy. Ujawniono kwoty

Źródło:
PAP

Prace parlamentarne nad ustawą wiatrakową powinny zamknąć się przed wyborami - zapowiedziała w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że "ustawa zrobiła wiele obrotów wiatrakiem".

Hennig-Kloska: ta ustawa zrobiła wiele obrotów wiatrakiem

Źródło:
TVN24

Morgan Stanley, jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, planuje zwolnić około dwóch tysięcy pracowników pod koniec marca - podał Reuters, powołując się na osobę zaznajomioną ze sprawą.

Wielki bank planuje zwolnić dwa tysiące pracowników

Wielki bank planuje zwolnić dwa tysiące pracowników

Źródło:
Reuters

W środę Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że odcinek drogi ekspresowej S6, znajdujący się na Pomorzu, otrzymał nazwę "Trasa Kaszubska - Kaszëbskô Darga". Resort zapowiedział także wprowadzenie dwujęzycznych tablic na tej trasie.

Dwujęzyczne tablice na ekspresówce

Dwujęzyczne tablice na ekspresówce

Źródło:
PAP

Firma Smyk poinformowała, że padła ofiarą ataku hakerskiego. W związku z incydentem część systemów informatycznych została wyłączona, a dostęp do niektórych usług czasowo ograniczony.

Atak hakerski na popularną sieć sklepów

Atak hakerski na popularną sieć sklepów

Źródło:
tvn24.pl

List nie dotarł? Awizowana przesyłka, choć nie było listonosza? To coraz częstsze. Otrzymujemy kolejne informacje o problemach Poczty Polskiej. "W niektórych rejonach doręczeń w ostatnich tygodniach zdarzyły się tymczasowe trudności" - przekazało tvn24.pl biuro prasowe poczty.

Problem na poczcie. "Pani w okienku miała łzy w oczach"

Problem na poczcie. "Pani w okienku miała łzy w oczach"

Źródło:
tvn24.pl

W ostatnim czasie oszuści wykorzystują skradzione dane osobowe do kupna nowych polis OC. Chodzi głównie o numery PESEL - ostrzegają eksperci.

Nowe oszustwo. "Narastająca fala"

Nowe oszustwo. "Narastająca fala"

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka bestsellerowych "Chłopek", zagroziła wydawcy książki sądem, z powodu dysproporcji w zarobkach, związanych z sukcesem książki. - Przez 15 lat pisania nie miałam ubezpieczenia emerytalnego, pierwszy raz stać mnie na wynajęcie prawnika. Cała ta sytuacja jest wynikiem patologii na rynku książki - mówi pisarka w rozmowie z tvn24.pl.

"Pisarz jest piątym kołem u wozu". Autorka "Chłopek" mówi o "patologii na rynku książki"

"Pisarz jest piątym kołem u wozu". Autorka "Chłopek" mówi o "patologii na rynku książki"

Źródło:
tvn24.pl

Poluzowanie zasad dotyczących zadłużenia w Bundestagu to ważne wydarzenie w niespokojnych dla Europy czasach - piszą zagraniczne media. Niemiecki parlament zmienił we wtorek konstytucję, dając przyszłemu rządowi wolną rękę w zwiększaniu deficytu budżetowego w przypadku wydatków na obronność i pomoc dla Ukrainy.

Świat reaguje na "puszczenie hamulca" przez Niemcy. "Przełom"

Świat reaguje na "puszczenie hamulca" przez Niemcy. "Przełom"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Fed zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian w przedziale 4,25-4,50 procent. W komunikacie dodano, że aktywność gospodarcza "rozwija się w solidnym tempie", jednakże niepokój budzi wzrost niepewności co do perspektyw gospodarczych kraju.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że nie zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej. Odniosła się w ten sposób do projektu, który w środę miał drugie czytanie w Sejmie.

Zmiany dla 2,5 miliona przedsiębiorców. "Nie zagłosuję"

Zmiany dla 2,5 miliona przedsiębiorców. "Nie zagłosuję"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rozpoczynają się poszukiwania nowego szefa MI6 - poinformował "The Times". Dodał, że niewykluczone, że po raz pierwszy na czele brytyjskiego wywiadu będzie kobieta.

Powtórka z Bonda? Brytyjskie władze zaczęły poszukiwania

Powtórka z Bonda? Brytyjskie władze zaczęły poszukiwania

Źródło:
PAP