Chiny wydadzą więcej na obronę. Mimo spowolnienia gospodarczego

Ze świata

WikipediaAż o 10,1 proc. wzrosną w tym roku wydatki na obronę

W Pekinie rozpoczęła się w czwartek doroczna sesja parlamentu, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. W przemówieniu sprawozdawczym premier Li Keqiang powiedział, że chińska gospodarka będzie spowalniała, ale mimo tego, wzrosną wydatki na obronę.

W ubiegłym roku tempo wzrostu chińskiej gospodarki, drugiej co do wielkości na świecie, było już mniejsze niż w poprzednich latach i wyniosło 7,4 proc.

Siedem procent w tym roku

- W tym roku będzie to około 7 procent, a więc tyle, ile jest to niezbędne i możliwe - zapowiedział szef chińskiego rządu w swym wystąpieniu przed blisko 3 tysiącami delegatów.

Premier Li Keqiang poinformował, że mimo spowolnienia gospodarczego, aż o 10,1 proc. wzrosną w tym roku wydatki na obronę. To wprawdzie - jak powiedział - mniej niż rok temu, kiedy budżet wojskowy wzrósł o 12,2 proc., ale i tak znacznie więcej niż wynosi tempo wzrostu gospodarczego.

Keqiang zapowiedział, że w swej polityce gospodarczej rząd będzie dążył do "zdrowego i zrównoważonego rozwoju" poprzez reformy i "transformację modelu wzrostu".

Obok gospodarki, głównymi tematami tegorocznej sesji chińskiego parlamentu, która potrwa do połowy marca, będą ochrona środowiska i walka z korupcją.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia