Prali pieniądze na potęgę. Wykryto 923 rachunki w jednym tylko banku

Ze świata

ShutterstockAndora. Pieniądze prano na 923 rachunkach w jednym tylko banku

W jednym z banków księstwa Andory funkcjonowały 923 rachunki, służące do prania pieniędzy przez ugrupowania przestępcze - twierdzą autorzy studium opracowanego przez konsultantów firmy PwC.

W ubiegłym roku państwo przejęło kontrolę na bankiem Banca Privada d'Andorra (BPA) oskarżonym przez ministerstwo finansów USA o pranie pieniędzy należących m.in. do organizacji przestępczych z Chin, Rosji i Wenezueli.

Niezależny audyt przeprowadzony przez PwC wykrył, że podejrzane transakcje służące praniu pieniędzy prowadzono na rachunkach 3 proc. z 29, tys. klientów BPA.

Analiza

PwC rozpoczął analizę rachunków bankowych 24 marca 2015 roku i gotowy raport przedstawił 29 lutego. PwC dokonał przeglądu jednego po drugim wszystkich klientów BPA i wszystkich transakcji na ponad 37 tys. kontach wykonanych w ciągu ostatnich siedmiu lat. Łącznie PwC przeanalizował 15 mln transakcji. Władze finansowe Andory podały też, że na podstawie raportu przedstawionego wieczorem we wtorek, ponad 92 proc. klientów BPA może przenieść się do nowo utworzonego banku Vall Banc. Przeciwko kierownictwu BPA i większościowym akcjonariuszom prowadzone jest dochodzenie. W położonej między Hiszpanią a Francją Andorze mieszka 85 tys. ludzi.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock