Ilan Shor, czyli 28-letni biznesmen jest głównym oskarżonym o kradzież miliarda dolarów z banków w Mołdawii. Gigantyczna suma, która stanowi 12 proc. mołdawskiego PKB zniknęła z bankowych kont w listopadzie 2014 roku - podaje CNN.
Przypomnijmy. Na początku kwietnia mołdawski bank centralny dokonał szokującego odkrycia: trzy krajowe banki udzieliły "pożyczek" o łącznej wartości około miliarda dolarów, czyli mniej więcej 12 procent rocznego PKB Mołdawii. Środki wypłynęły z trzech instytucji - Banca de Economii, Banca Sociala i Unibanku - które łącznie przechowują na swoich depozytach jedną trzecią kapitału w kraju.
Przełom?
Afera bankowa wstrząsnęła Mołdawią. Nic więc dziwnego, że tamtejszy Bank Centralny do wyjaśnienia sprawy zatrudnił agencję Kroll. Jej śledczy odkryli, że za kradzieżą ma stać 28-letni Ilan Shor.
Młody biznesmen jest jednym z najbogatszych ludzi w Mołdawii. Sam Shor w specjalnym oświadczeniu zaprzeczył oskarżeniom. Jednakże z raportu agencji Kroll wynika, że to 28-latek wraz z wspólnikami przejął kontrolę nad trzema największymi bankami w Mołdawii a następnie wyprowadzał z nich pieniądze udzielając swoim firmom ogromnych pożyczek. Część przelewów trafiała też na konta podstawionych w całej Europie osób.
Łączna suma wyprowadzona z banku to 767 mln dolarów. Jednak Bank Centralny Mołdawii uważa, że w wyniki wszystkich transakcji kraj mógł stracić nawet miliard dolarów.
Dalsze śledztwo
Agencja Kroll w raporcie pisze też, że sprawę próbowano zatuszować. Dokumenty potwierdzające transfery pieniędzy zniszczono podobnie, jak dane przechowywane na komputerowych dyskach.
Dlatego śledczy uważają, że bardzo trudne będzie ustalenie kolejnych osób, które brały udział w kradzieży. Jednak nie zostało to wykluczone.
Protest
Sprawa budzi w Mołdawii ogromne oburzenie społeczeństwa. W zeszłą niedzielę tysiące osób protestowało w Kiszyniowie domagając się rzetelnego wyjaśnienia sprawy. Chcieli też dymisji prokuratura generalnego oraz niektórych sędziów Sądu Najwyższego.
Autor: msz / Źródło: CNN, tvn24.pl,
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia