Zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe zniknie od kwietnia. "Koalicja drożyzny" - skomentował były premier Mateusz Morawiecki (PiS). Według Sławomira Dudka z Instytutu Finansów Publicznych te słowa to "cyniczne kłamstwo i hipokryzja". Ekonomista Sławomir Kalinowski dodał, że w przygotowanym przez rząd PiS projekcie budżetu na 2024 rok zakładano powrót podwyższonej stawki VAT.
Od 1 lutego 2022 roku w Polsce obowiązuje obniżona do 0 procent stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była pięcioprocentową stawką podatku. Zerowa stawka obejmuje podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż. Od kwietnia wróci na nie pięcioprocentowy VAT - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.
Czytaj więcej: Jest decyzja w sprawie stawki VAT na żywność >>>
"Od 1 kwietnia zniknie zerowa stawka VAT na żywność. I niestety nie będzie to żart na prima aprilis. Koalicja drożyzny - na 100 dni rządu - ponownie drenuje portfele Polaków!" - napisał w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki. "Wraca drożyzna" - można przeczytać także na profilu Prawa i Sprawiedliwości na portalu X.
Czytaj także: Zerowy VAT na żywność się kończy. Lista produktów >>>
Koniec zerowego VAT-u na żywność - ekonomiści o głosach PiS
Nie uszło to uwadze ekonomistom, którzy postanowili przypomnieć wcześniejsze plany i zapowiedzi poprzedniego rządu.
"Przyznam szczerze, że gdy czytam utyskiwania niektórych notabli z PiS dotyczące powrotu do 5-proc. VAT na żywność, to zastanawiam się, jak daleko mogą się posunąć w swojej tromtadracji (krzykliwe i demonstracyjne głoszenie poglądów politycznych lub wzniosłych haseł pozbawionych treści - red.)" - stwierdził dr hab. Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.
Następnie wskazał, że projekt dotyczący zerowego VAT-u na żywność "przez nich (PiS - red.) przedkładany zakładał, że stawka 0-proc., jest obniżką czasową".
Ekonomista dodał, że także w budżecie na 2024 rok przedkładanym przez Mateusza Morawieckiego nie zakładano utrzymania obniżonej stawki VAT na żywność.
"Obniżka ta była efektem wysokiej inflacji, która w ostatnim czasie spadła do poziomu 3,9 proc. W styczniu 2022 r., gdy procedowano ustawę, inflacja wynosiła 9,4 proc." - podkreślił Kalinowski.
"Cyniczne kłamstwo i hipokryzja Mateusza Morawieckiego i PiS-u w sprawie VAT na żywność" - napisał na platformie X dr Sławomir Dudek, prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych (IFP).
Dudek przypomniał również wypowiedź z 31 sierpnia 2023 roku ówczesnego wiceministra finansów Sebastiana Skuzy, który poinformował, że projekt budżetu na 2024 rok nie przewiduje utrzymania tarczy antyinflacyjnej w przyszłym roku.
Ekonomista wskazał także na projekt budżetu na 2024 roku, który złożył do Sejmu rząd Morawieckiego. "W tym projekcie jest prognoza VAT. (...) W tej prognozie rząd PMM (premier Mateusz Morawiecki - red.) założył wzrost VAT na żywność tak jak informował wcześniej Skuza (od stycznia!!!)" - napisał Dudek.
Dodał następnie, że "MF próbował to ukryć kasując z opisu prognozy tę informację", ale "Skuza na RDS (Radzie Dialogu Społecznego - red.) w obliczu liczb nie mógł tego ukryć", a "liczby nie kłamią".
Stawka VAT na żywność. Decyzja MF
Zerowa stawka podatku VAT na niektóre produkty spożywcze nie zostanie przedłużona po 31 marca 2024 r. - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Jako powód podało utrzymujący się trend spadkowy inflacji i spadek tempa wzrostu cen żywności.
Rozporządzenie przedłużające stosowanie do 31 marca 2024 r. obniżonych stawek VAT dla określonych towarów i usług, w tym utrzymanie zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, podpisał w grudniu ubiegłego roku, a więc już po wyborach, ówczesny - w tak zwanym dwutygodniowym rządzie Morawieckiego - minister finansów Andrzej Kosztowniak.
Źródło: tvn24.pl