Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło nabór na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - ogłoszenie w tej sprawie opublikowano na stronie rządowej. Wcześniej minister funduszy i polityki regionalnej odwołała zarząd PARP.
Podano, że zainteresowane osoby powinny składać wymienione w ogłoszeniu dokumenty do 12 lutego tego roku.
W poniedziałek przed południem minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odwołała zarząd Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Zdecydowała, że p.o. prezesa PARP będzie Joanna Zębaczyńska-Świątek, dotychczasowa dyrektor departamentu koordynacji i wdrażania programów w PARP.
Odwołanie zarządu PARP
- Podjęłam decyzją o odwołaniu zarządu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). To największa instytucja wspierająca przedsiębiorców w Polsce, ma ogromne fundusze na wsparcie przedsiębiorców. W perspektywie finansowej 2021-2027 to jest ok. 20 mld zł z funduszy strukturalnych. W tym roku PARP powinien przekazać przedsiębiorcom 3,5 mld zł – powiedziała w poniedziałek rano na konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Wskazała, że w tym roku z PARP powinno otrzymać wsparcie ok. 1 tys. przedsiębiorców. Wyjaśniła, że "dlatego tak ważne jest, aby PARP był instytucją nowoczesną, stojącą frontem dla klientów".
PARP ospałą instytucją
- Jest to instytucja, która jest ospała, nieefektywna, niedynamiczna i to się musi zmienić - zaznaczyła Pełczyńska-Nałęcz. - Celem na wejście jest skrócenie czasu rozpatrywania wniosków - poinformowała.
Zwróciła uwagę, że w listopadzie ubiegłego roku zakończył się konkurs, w którym firmy zgłosiły 3 tys. wniosków.
- Dowiedziałam się od odwołanego dzisiaj zarządu PARP-u, że te wnioski będą rozpatrywane przez rok. to oznaczałoby, że przedsiębiorcy dostaną informacje o wsparciu rok po tym jak został zakończony konkurs, czyli w listopadzie br. To jest nie do przyjęcia - stwierdziła minister. Dodała, że "to musi się zmienić".
Konkurs na prezesa PARP
- Dzisiaj też ogłaszam konkurs według wszelkich standardów, profesjonalny, konkurs, transparentny na prezesa PARP - poinformowała Pełczyńska-Nałęcz.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko dodał, że przede wszystkim wydłużony zostanie czas trwania naboru "do 3 tygodni, do 21 dni".
- Chcemy w ten sposób dać czas wszystkim osobom, które potencjalnie byłyby zainteresowane startem w tym konkursie. Chcemy znaleźć jak najlepszych specjalistów na tę funkcję. Kryteria naboru będą publicznie znane - zapewnił Szyszko, dodając, że jednym z nich będzie test wiedzy. - Będziemy też wymagać prezentacji, dość krótkich i zwięzłych, w których kandydaci zaprezentują swoje główne cele. Przewiduję, że ta rekrutacja potrwa około miesiąca, półtora - poinformował wiceminister.
PARP - czym jest
PARP informuje na swoich stronach, że celem jej działania jest realizacja programów rozwoju gospodarki, wspierających działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), rozwój regionalny, wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii w działalności gospodarczej.
Dodano, że PARP jest zaangażowana w realizację krajowych i międzynarodowych przedsięwzięć, finansowanych ze środków funduszy strukturalnych, budżetu państwa oraz programów wieloletnich Komisji Europejskiej.
PARP bierze aktywny udział w tworzeniu i efektywnym wdrażaniu polityki państwa w zakresie przedsiębiorczości, innowacyjności i adaptacyjności kadr. Zaznaczono, że wszystkie działania Agencji są realizowane ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb sektora MSP.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej