Najbliższa niedziela będzie pierwszą z zakazem handlu. W całym 2018 roku takich niedziel będzie łącznie 23. W niektórych miesiącach klienci nie zrobią zakupów w trzy, a nawet cztery niedziele w miesiącu. Szczegóły w naszym kalendarzu.
Zgodnie z nowym prawem w każdym miesiącu tego roku dwie niedziele będą handlowe - pierwsza i ostatnia. Oznacza to, że w 2018 roku Polacy będą mogli zrobić zakupy w 21 niedziel. Natomiast w 23 niedziele sklepy objęte zakazem będą zamknięte dla klientów.
Kiedy na zakupy?
W marcu zakupy mogliśmy zrobić w niedzielę 4 marca, kolejna niedziela z dozwolonym handlem przypada 25 marca. Jednak w kwietniu, w związku z Wielkanocą, tylko jedna niedziela będzie handlowa - 29 kwietnia. W maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie Polacy będą mogli udać się na zakupy w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy - 6 i 27 maja, 3 i 24 czerwca, 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada. W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.
Kolejny etap
W 2019 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywać w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Od 2020 roku wyłączone z zakazu handlu będą jedynie: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.
Przypomnijmy, że ustawa zawiera cały katalog wyłączeń spod zakazu handlu.
W niedziele dozwolony jest handel m.in. w sklepach, w których przeważa działalność gastronomiczna; w piekarniach i cukierniach (w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi), na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w aptekach, placówkach pocztowych, w sklepach, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi czy kuponami gier.
Wyłączone spod zakazu są sklepy, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Co w praktyce oznacza małe sklepiki osiedlowe, ale też franczyzobiorców działających pod logo znanych marek. Zakaz nie dotyczy także sklepów internetowych.
Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock