ZAiKS chomikuje pieniądze. Żyje z odsetek

Z kraju

Organizacje nie przekazują twórcom pieniędzy niezwłocznie po ich zaksięgowaniu, lecz je przechowują, aby zarabiać na kapitale

Nie znamy dokładnie pochodzenia 1,6 mld zł aktywów organizacji zarządzania zbiorowego. Wynika tak z raportu Centrum Cyfrowego Projekt: Polska – donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

"Polskie organizacje zarządzania zbiorowego i ich dane finansowe" - dokument ten obnaża problemy związane z funkcjonowaniem OZZ. Jedno z kluczowych spostrzeżeń autorów raportu dotyczy tego, że organizacje te nie przekazują twórcom pieniędzy niezwłocznie po ich zaksięgowaniu, lecz je przechowują, aby zarabiać na kapitale.

Kto traci?

Muzycy są oburzeni. Ich zdaniem organizacje takie jak ZAiKS dorabiają się na nich. Organizacja tłumaczy, że na całym świecie standardem jest, iż OZZ zawsze mają na kontach środki, które są w trakcie podziału i wypłaty, a ciągle wpływają kolejne wynagrodzenia autorskie. Cykle repartycyjne trwają określony czas.

Żyją z odsetek

Eksperci mimo wszystko mają wątpliwości. Analiza funkcjonowania OZZ przeprowadzona przez Centrum Cyfrowe pozwala dojść do wniosku, że organizacje te mają ograniczoną motywację do podnoszenia efektywności przepływów. Źródłem utrzymania tej grupy organizacji są bowiem przychody finansowe, w tym odsetki od kapitału.

Autor: msz / Źródło: PAP