To duże ułatwienie, nie tylko w sytuacji, kiedy na przykład rodzice czy opiekunowie mieszkają w dużej odległości od siebie, ale też na przykład, jeśli jedno z nich pracuje w takich godzinach, że nie może stawić się w urzędzie - przekazał Centralny Ośrodek Informatyki, nawiązując do zmian w procedurze ubiegania się o paszport. Od 31 marca, jak podano na rządowych stronach, wniosek o paszport dla dziecka do 12. roku życia, ale też dla osoby ubezwłasnowolnionej, można złożyć online. Znikają też opłaty za wyrażenie zgody na wydanie paszportu.
Rodzice wnioskujący o paszport dla dziecka, jeśli nie ukończyło 5. roku życia, nie muszą go zabierać ze sobą do urzędu, żeby odebrać jego paszport. Natomiast dzieci w wieku od 5 do 12 lat muszą być obecne w urzędzie przy wydawaniu dokumentu.
Zgodę można wyrazić online
Aby uzyskać paszport dla dziecka, potrzebna jest zgoda drugiego rodzica, albo – w zależności od sytuacji – opiekuna czy kuratora dziecka. Od teraz taką zgodę można wyrazić online.
"To duże ułatwienie, nie tylko w sytuacji, kiedy np. rodzice czy opiekunowie mieszkają w dużej odległości od siebie, ale też np. jeśli jedno z nich pracuje w takich godzinach, że nie może stawić się w urzędzie. Teraz będzie można załatwić to w każdej chwili, używając telefonu czy laptopa" - przekazał Centralny Ośrodek Informatyki. Również online można wyrazić zgodę na wydanie paszportu dla osoby ubezwłasnowolnionej.
Opłata za wyrażenie zgody na wydanie paszportu
Od 31 marca znikają też opłaty za wyrażenie zgody na wydanie paszportu. Jak zaznaczył minister w KPRM Janusz Cieszyński, do tej pory konsulaty pobierały opłatę za poświadczenie podpisu pod zgodą na paszport. - Od dziś nie będziemy już ponosić kosztów z tego tytułu. Nawet jeśli będziemy składać wniosek w urzędzie, zostanie on zarejestrowany w nowym module i ta opłata nie będzie naliczana – wyjaśnił. Jeśli chodzi o obywateli mieszkających zagranicą występujących o paszport dla dziecka, które nie ukończyło 5. roku życia, to cały proces do wydania paszportu może odbyć się online. Dzięki usłudze aktywowanej w listopadzie 2022 r., paszport może zostać przesłany do domu kurierem pod warunkiem, że jest to adres zagraniczny. Nie można więc wystąpić o paszport, mieszkając np. w Londynie i zamówić usługi dostarczenia dokumentu kurierem na adres np. w Warszawie. - Do tej pory, wyrażając zgodę na wydanie paszportu stacjonarnie (w konsulacie), musieliśmy poświadczyć podpis pod tą zgodą i za to wnosiliśmy opłatę. Dzięki nowym rozwiązaniom nie musimy już tego robić, a więc nie ponosimy dodatkowych kosztów z tego tytułu – dodał sekretarz stanu ds. cyfryzacji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PaulSat/Shutterstock