Dodatkowe pieniądze dla emerytów. "Będzie nowelizacja budżetu"

Z kraju

Joachim Brudziński o trzynastej emeryturzeRadiowa Jedynka
wideo 2/5

Będzie nowelizacja budżetu, trzynasta emerytura będzie zachowana - powiedział Joachim Brudziński, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Zapisanie dodatkowych świadczeń w przyszłorocznym budżecie zapowiedział również Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Europosłanka PiS i była premier Beata Szydło zapowiedziała w sobotę w Lublinie, że "trzynasta emerytura zostaje". Mówił także o tym prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W ostatnich tygodniach wielokrotnie obiecywał to także premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślał, rząd zamierza corocznie wypłacać tak zwaną trzynastą emeryturę.

Mimo takich deklaracji, świadczenie nie zostało uwzględnione w projekcie budżetu na 2020 rok, który pod koniec sierpnia został przyjęty przez rząd.

Trzynasta emerytura

Zapytany o tę obietnicę Joachim Brudziński, szef sztabu wyborczego PiS, zapewnił w radiowej Jedynce, że trzynasta emerytura nie zostanie wycofana. - Oczywiście, że nie. Będzie nowelizacja budżetu. Trzynasta emerytura będzie zachowana - podkreślił europoseł.

- Mało tego, rozszerzyliśmy ją w zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, że w 2021 roku ta trzynasta emerytura będzie zwiększona o kolejną, czyli czternastą - dwie podwójne emerytury - dodał. Prezes PiS zapowiedział w sobotę, że "w roku 2021 ogromna większość emerytów, otrzyma drugą trzynastkę".

O tym, że trzynasta emerytura zostanie zapisana w przyszłorocznym budżecie mówił także w poniedziałek w Radiu Zet Michał Dworczyk, szef KPRM.

- W 2020 roku absolutnie trzynastka będzie. Jeżeli wygramy wybory, to zrealizujemy tę obietnicę. Środki są nawet w obecnym budżecie w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na to zagwarantowane - podkreślił Dworczyk.

Budżet na 2020 rok

Autorem projektu budżetu na 2020 rok jest Ministerstwo Finansów. Pod koniec sierpnia postanowiliśmy zapytać przedstawicieli resortu o brak trzynastej emerytury na liście wydatków. Resort poinformował nas, że ustawa budżetowa zawiera wydatki, które wynikają z ustaw już obowiązujących lub będących w procesie legislacyjnym.

"Ustawa z 4 kwietnia 2019 roku o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku, jak to zostało określone już w samym tytule ustawy, gwarantowała wypłatę dodatkowego świadczenia jednorazowo w 2019 roku" - zaznaczyło MF.

Resort jednocześnie zwrócił uwagę, że w 2019 roku ustawa budżetowa również nie przewidywała wypłat dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów (ustawa z 4 kwietnia br została przyjęta już po uchwaleniu budżetu na 2019 rok), a mimo to tak zwane trzynaste emerytury "zostały wypłacone bez zakłóceń".

Ministerstwo przypomniało również, że wypłaty w 2019 roku realizowane były z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i nie stanowiły wydatku budżetu państwa.

Z drugiej strony z budżetu państwa trafia dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na 2020 rok zaplanowano wsparcie z kasy państwa na poziomie 26 miliardów złotych, w tym roku ma to być 49 miliardów złotych.

W tym roku koszt wypłaty jednorazowych świadczeń wyniósł 10,8 miliarda złotych. Trzynasta emerytura przysługiwała ponad 9,8 miliona świadczeniobiorcom (około 6,96 miliona emerytów i 2,62 miliona rencistów, w tym 282 tysiące rencistów socjalnych).

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: