- To, że ma się tym zajmować Ministerstwo Finansów, a nie Państwowa Inspekcja Pracy wskazuje, iż chodzi nie o ochronę osób (...), a chodzi o pozyskanie środków - tak skomentował na antenie TVN24 BiS pomysł wprowadzenia tzw. testu przedsiębiorcy Marek Kolibski z KNDP Doradcy Podatkowi.
Resort finansów pracuje nad testem przedsiębiorcy, który pozwoliłby określić, kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.
Ministerstwo jest zdania, że jednym z problemów polskiego systemu podatkowego jest opodatkowanie jednoosobowych firm. Według wiceministra finansów Filipa Świtały mamy przedsiębiorców, którzy nie ponoszą ryzyka gospodarczego. - To przedsiębiorcy, którzy pracują dla jednego pracodawcy, wystawiają jedną fakturę miesięcznie, mają (…) zakaz pracowania dla kogokolwiek innego – wyjaśniał Świtała.
To oznacza, że jedna usługa lub towar, rozliczana na rzecz jednego nabywcy, pozbawiałaby firmy jednoosobowe statusu przedsiębiorcy, a przede wszystkim – ograniczała liniową stawkę 19 proc. podatku PIT.
Z kolei dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF Maciej Żukowski informował w poniedziałek, że resort jest świadomy wyzwań i będzie się starał "skalibrować ten test przedsiębiorcy w taki sposób, żeby mysz się nie przecisnęła".
Kontrole w tym zakresie
- Jedynie Państwowa Inspekcja Pracy powinna badać tych pokrzywdzonych zatrudnionych i należy patrzeć od strony praw pracowniczych, a nie od strony poszukiwania pieniędzy. Bo na pewno w gronie samozatrudnionych, tych jednoosobowych firm, kilka procent to osoby poszkodowane, bo nie chcą tego samozatrudnienia. Ale to nie jest zadanie dla Ministerstwa Finansów - stwierdził Kolibski.
Dodał, że pomysł testu przedsiębiorcy może mieć "małe uzasadnienie", a w tych uzasadnionych przypadkach sprawą powinna zajmować się PIP. - To jest zadanie dla Państwowej Inspekcji Pracy, która, na ile się orientuję, wykonuje kontrole w tym zakresie - podkreślił ekspert KNDP Doradcy Podatkowi.
- To jest bardzo niepokojące. To, że ma się tym zajmować Ministerstwo Finansów, a nie Państwowa Inspekcja Pracy wskazuje, iż chodzi nie o ochronę osób, które zostały wypchnięte ze stosunku pracy, a chodzi o pozyskanie środków, i to bardzo dużych środków - zaznaczył Kolibski.
"Bardzo duże kwoty"
Kolibski wyjaśniał również, z jakie mogłyby być możliwe konsekwencje wprowadzenia testu przedsiębiorcy. Przede wszystkim - jeśli przedsiębiorca "nie zda" testu, nie będzie mógł korzystać z 19- procentowego podatku PIT, z której dziś korzysta wiele samozatrudnionych osób. Odpadną także zryczałtowane składki na ubezpieczenie społeczne. Dochodzi też kwestia odliczenia VAT-u - tłumaczył na antenie TVN24BIS Marek Kolibski.
- Jeżeli ktoś by wystawiał faktury z VAT-em i zostałoby podważone samozatrudnienie, to firma, która by te faktury otrzymywała, nie ma prawa do odliczenia VAT-u, bo dostała fakturę od firmy, która nie jest firmą. Dodatkowo taka firma, która zatrudniała osobę samozatrudnioną, ma zaległość w ZUS-ie - tłumaczył ekspert.
Dodał też, że to "jest tylko to, co można uzyskać od pracodawcy z faktur otrzymanych, a "druga część to jest zaległość po stronie osoby samozatrudnionej". - To są moim zdaniem bardzo duże kwoty - stwierdził.
Ministerstwo Finansów nie ujawniło, jak miałby wyglądać taki test, ani jakie będą jego konsekwencje dla przedsiębiorców.
Dwa miliony przedsiębiorców
W środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że test przedsiębiorcy jest "ryzykownym rozwiązaniem". Dodała, że MPiT jest wobec niego sceptyczne i będzie rozmawiać w tej sprawie z resortem finansów.
- Podatek liniowy jest jednym z tych, który polscy średni i mali przedsiębiorcy bardzo sobie cenią. To ważny bodziec rozwojowy - wskazała Emilewicz.
Szefowa MPiT zaznaczyła, że jej resort jest sceptyczny co do tego rozwiązania i będzie "rozmawiać na pewno z MF na ten temat".
Wyjaśniła, że przedstawiciele MPiT będą wskazywać na to, że rozwiązanie, które mamy dzisiaj w systemie podatkowym jest korzystne. - Przedsiębiorcy się w nim odnajdują i dobrze czują. Nie chcielibyśmy utracić, wyrzucić z rynku podmiotów gospodarczych. A przypomnę, że mali i średni przedsiębiorcy to ponad 2 miliony podmiotów. To dzisiaj tak naprawdę podstawa polskiego systemu gospodarczego - wskazała.
Autor: kris / Źródło: TVN24 BiS, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock