Gazoport w Świnoujściu ma już patrona. To były prezydent

Z kraju

polskielng.plGazoport w Śinoujściu jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo - Wschodniej.

Terminal LNG w Świnoujściu będzie nosił imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego - poinformował Gaz-System. "W ten sposób zostanie uhonorowana osoba, dla której wzmocnienie pozycji kraju na mapie energetycznej Europy było jednym z głównych celów" - podkreślono.

Na oficjalną uroczystość, która ma odbyć się 18 czerwca br., zostali zaproszeni m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. Organizują ją Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Poparcie i determinacja

Jak podkreślił Gaz-System w komunikacie, Terminal LNG w Świnoujściu to "jeden z najważniejszych elementów budowania niezależności energetycznej Polski i dywersyfikacji źródeł pozyskiwania gazu". "Dzięki poparciu i determinacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego został zapoczątkowany projekt jego budowy, począwszy od decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego z 22 maja 2006 r., zawierającej między innymi zalecenia dotyczące przygotowania warunków inwestycji" - zaznaczono w komunikacie. Terminal LNG uzyskał pozwolenie na użytkowanie w kwietniu br., a w maju został odebrany od wykonawcy. Może dostarczać do polskiej sieci przesyłowej do 5 mld m sześc. gazu rocznie. Jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo - Wschodniej. Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz system jest strategiczną spółką odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. Jest właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu.

Pierwszy test i historyczna dostawa LNG:

Autor: tol//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: polskielng.pl