Tax Care złożył wniosek o upadłość

Z kraju

ShutterstockTax Care z grupy Idea Banku złożył wniosek o upadłość

Prowadzący usługi księgowe Tax Care z grupy Idea Bank złożył 30 lipca do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości - poinformował bank w komunikacie.

"Złożenie wniosku przez spółkę nastąpiło w wykonaniu obowiązków wynikających z przepisów Prawa upadłościowego. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez spółkę, podjęła ona również działania zmierzające do sporządzenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, który zostanie złożony do sądu w najbliższym czasie. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego będzie głównym celem działań zarządu spółki w nadchodzących tygodniach" - napisano.

Tax Care to biuro rachunkowe, które oferowało usługi dla przedsiębiorców: prowadzenia księgowości, rachunków, doradzaniu w sprawach podatkowych i urzędowych.

Restrukturyzacja

Bank podał, że złożenie wniosku i przygotowanie wniosku restrukturyzacyjnego wpisuje się w działania naprawcze grupy Idea Bank.

Celem procesu restrukturyzacji jest szybka odbudowa rentowności i poprawa współczynników kapitałowych. Jak wyjaśniał w czerwcu bank, z jednej strony chodzi o ograniczenie skali prowadzonych działań, a z drugiej - dostosowania po stronie kosztów i zatrudnienia.

Działalność biznesowa banku ma docelowo skupiać się na budowaniu oferty dla klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz detalicznych, a liczba placówek zostanie dostosowana do nowego modelu.

Idea Bank zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe. Jak podano w czerwcowym komunikacie, chodzi o rozwiązanie do 31 grudnia 2019 r. umów o pracę z maksymalnie 750 pracownikami. Szacowano, że dzięki tej decyzji oszczędności w skali rocznej wyniosą 50 milionów złotych.

Brak zgody na fuzję

31 maja Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wydania zezwolenia na połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem poprzez przeniesienie całego majątku GNB na Idea Bank. W uzasadnieniu decyzji stwierdziła, że połączony bank nie będzie spełniał wszystkich wymogów regulacyjnych w zakresie adekwatności kapitałowej i nie zapewni bezpieczeństwa środków gromadzonych w połączonych bankach oraz praw ich klientów. W ocenie KNF wątpliwości budziła wiarygodność i możliwość realizacji działań założonych w przedłożonym biznesplanie połączonego banku, a zmierzających do spełnienia wymogów kapitałowych.

Miało to podważać zasadność samego procesu łączenia Getin Noble Bank z Idea Bank, opartego przede wszystkim na założeniu dokapitalizowania połączonego banku przez nowego inwestora.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock