Tauron Wytwarzanie i Rafako wydłużyły termin na wypracowanie ugody w ramach mediacji do 22 marca. Pierwotnie strony planowały ustalić ostateczne warunki ugody do 28 lutego. Zapisy ugody mają uwzględnić sposób zakończenia kontraktu dotyczącego budowy bloku energetycznego o mocy 910 megawatów (MW) w Jaworznie oraz dokonania wzajemnych rozliczeń.
Rozmowy prowadzone są przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. "Nadal chcemy prowadzić mediacje z intencją polubownego uregulowania roszczeń objętych wezwaniami do zapłaty i notami. Podpisany dzisiaj (we wtorek - red.) aneks do porozumienia daje nam dodatkowe dwa tygodnie na wypracowanie precyzyjnej formuły zamknięcia sporu" - powiedział, cytowany w komunikacie, Trajan Szuladziński, prezes Tauron Wytwarzanie.
"Polubowne uregulowanie wszystkich pozostających pomiędzy spółkami kwestii od początku było przez nas preferowane, dzisiaj dostrzegamy wolę i realną możliwość osiągnięcia kompromisu" - dodał.
Wydłużenie terminu obowiązywania porozumienia nie oznacza zrzeczenia się wzajemnych roszczeń, jednak strony zobowiązały się powstrzymać w tym okresie od ich dochodzenia. Warunkiem obowiązywania porozumienia jest doręczenie Tauronowi przez Rafako najpóźniej w środę podpisanych przez gwarantów aneksów do wszystkich gwarancji wystawionych na podstawie kontraktu i stanowiących instrumenty zabezpieczenia należytego wykonania kontraktu przedłużających te gwarancje do 24 marca 2023 roku.
Blok energetyczny w Jaworznie
Rafako było wykonawcą wartego ponad 6 mld zł nowego bloku energetycznego Taurona o mocy 910 megawatów w Jaworznie. Spółki od wielu miesięcy spierały się w związku z problemami w działaniu tego bloku.
Blok w Jaworznie uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 roku. W czerwcu 2021 roku został wyłączony z powodu usterek. Ponownie jednostkę uruchomiono - również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów - pod koniec kwietnia 2022 roku. Potem blok był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie. Według Rafako powodem awarii była nieodpowiednia jakość węgla dostarczanego przez Tauron. Według Taurona - przyczynami są liczne wady i usterki bloku.
Spółka zapewniła we wtorkowym komunikacie, że od września, czyli od momentu przejęcia eksploatacji jednostki przez służby Tauron Wytwarzanie, blok pracując stabilnie, wyprodukował 2,351 tys. megawatogodzin (MWh). "W grudniu, w trudnym dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego okresie, blok 910 MW był w 100 proc. dyspozycyjny. Wtedy padł też rekord wielkości miesięcznej produkcji jednostki – blok wygenerował ponad 455 tys. MWh" - czytamy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tauron