Szef doradców gospodarczych Trumpa: polski cud gospodarczy trwa od 30 lat

Z kraju

Według Hassetta Polska to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc dla zagranicznego kapitałuTVN24 BiS
wideo 2/5

- Uważam, że polski cud gospodarczy trwa od 30 lat. Gospodarka rośnie bardzo stabilnie. To pokazuje ogromny sukces polityczny - stwierdził we wtorek na antenie TVN24 BiS Kevin Hassett, szef doradców ds. gospodarczych amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

Podczas wizyty w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie Hassett w superlatywach wypowiadał się o polskiej gospodarce. Zaznaczył, że o atrakcyjności danego kraju dla zagranicznego kapitału decydują też możliwe do wyegzekwowania podatki i wskazał na czynnik, który może przepędzić z naszego rynku zagranicznych przedsiębiorców - podatek cyfrowy.

Rekomendacja OECD

- OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju red.) analizuje podatek cyfrowy. (...) Nie musisz przebywać w kraju, żeby prowadzić w nim interesy. Moim zdaniem trudno będzie zrobić jakiś postęp bez tej rekomendacji, która zostanie opublikowana w 2020 roku. To byłby błąd, gdyby Polska nie zastosowała się do niej. Sprawa jest bardzo skomplikowana - wyjaśniał dla TVN24 BiS Hassett.

Dodał też, że "omijanie rekomendacji OECD to tylko proszenie się o kłopoty".

Hassett nawiązał do przedstawionej w kwietniu przez Ministerstwo Finansów Aktualizacji Programu Konwergencji (APK), która zakłada opracowanie przepisów regulujących opodatkowanie przedsiębiorstw cyfrowych świadczących usługi w Polsce. W APK oszacowano, iż dochody z tego podatku w Polsce mogłyby wynieść w 2020 roku około 217,5 mln zł.

Szef doradców gospodarczych Trumpa wypowiedział się również na temat wojny handlowej USA-Chiny, wprowadzenia euro w Polsce oraz sankcji przeciwko Korei Północnej.

Autor: kris / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS