Szacowana przez Główny Urząd Statystyczny stopa bezrobocia w marcu tego roku wyniosła 5,4 proc. wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej. W I kwartale tego roku w urzędach pracy zarejestrowano 350,6 tys. nowych bezrobotnych, o 9,8 proc. więcej rok do roku - podał GUS.
Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 846,9 tys. wobec 864,8 tys. osób miesiąc wcześniej. Jednak w porównaniu z sytuacją sprzed roku w I kwartale w urzędach pracy zarejestrowano 350,6 tys. nowych bezrobotnych, czyli o 9,8 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku.
W końcu marca 152 zakłady zadeklarowały zwolnienie 14,7 tys. pracowników, w tym 3,4 tys. osób z sektora publicznego.
Stopa bezrobocia w marcu 2023 r. wyniosła 5,4 proc. wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.
Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 846,9 tys. wobec 864,8 tys. osób miesiąc wcześniej.
Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,4 proc. Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazywał, że stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,4 proc.
Bezrobocie w Polsce - komentarze
Polski Instytut Ekonomiczny przewiduje, że do końca roku dojdzie do niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia. "Stopa bezrobocia spadła w marcu z 5,5% do 5,4%. Łącznie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 846 tys. bezrobotnych- to o 55 tys. mniej niż rok temu. Spodziewamy się niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia do końca tego roku" - napisano na Twitterze.
- To wynik zbliżony do tego, co odnotowywaliśmy przed rokiem (5,6 proc.). Wydaje się, że dobrnęliśmy do poziomu bezrobocia naturalnego. Innymi słowy dopóki sytuacja w gospodarce nie ulegnie znacznemu pogorszeniu, dopóty będziemy mieli bezrobocie oscylujące przy granicy 5 procent - komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. - Patrząc jednak globalnie na dane z polskiej gospodarki oraz sezonowość bezrobocia, to wszystko wskazuje na to, że niewielki ruch w górę czeka nas prawdopodobnie w okolicach jesieni. Nie powinniśmy jednak przekroczyć poziomu 6 procent - dodaje.
Zielonka zauważa także, że na rynku pracy wyraźnie maleje liczba wolnych miejsc pracy zgłaszanych do urzędów. W I kwartale 2022 r. było ich średnio 124 tys., teraz liczba ta zmniejszyła się o 25 proc. W jego ocenie "to dowód na to, że spowolnienie staje się faktem".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock