Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2025 roku wzrosła o 2,2 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy oczekiwali wzrostu o 3,9 procent. "Rozczarowujące dane z handlu" - napisali w komentarzu analitycy ING Banku Śląskiego. W maju sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,4 procent.
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych (po wyłączeniu inflacji - red.) w czerwcu 2025 r. wzrosła o 2,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,8 proc. - podał GUS. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w ubiegłym miesiącu wzrosła o 2,1 proc. rdr.
Na pierwszym miejscu odzież i obuwie
W czerwcu 2025 r. znaczny wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2024 r. odnotowano w grupach: "tekstylia, odzież, obuwie" (o 11,8 proc.), "meble, rtv, agd" (o 10,2 proc.), "pojazdy samochodowe, motocykle, części" (o 7,7 proc.), "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 5,8 proc.), "paliwa stałe, ciekłe i gazowe"” (o 5,7 proc.).
W grupie o najwyższym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" – "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" zaobserwowano spadek sprzedaży o 1,0%. Zmniejszenie sprzedaży nastąpiło także w grupie "pozostałe" (o 4,0 proc.).
Sprzedaż przez internet
W czerwcu 2025 r. wartość sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących była o 8,0 proc. wyższa niż przed rokiem, a udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży "ogółem" zwiększył się z 8,2 proc. do 8,7 proc.
Spośród prezentowanych grup o znaczącym udziale sprzedaży przez Internet wzrost udziału obserwowano w przedsiębiorstwach z grup "tekstylia, odzież, obuwie" (z 21,6 proc. przed rokiem do 23,0 proc.) oraz "meble, rtv, agd" (odpowiednio z 17,2 proc. do 17,7 proc.). Natomiast spadek udziału wykazały jednostki z grupy "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (z 21,4 proc. do 20,1 proc).
"Rozczarowujące" dane
Analitycy ING Banku Śląskiego dane na temat handlu określili jako "rozczarowujące".
Zwrócili uwagę m.in. na niższy wynik niż oczekiwali zarówno oni, jak i wskazywał na to konsensus rynkowy.
"Wciąż szacujemy jednak, że wzrost konsumpcji był w drugim kwartale 2025 roku mocniejszy niż w pierwszym, a wzrost PKB osiągnął ok. 3,5 proc. r/r." - dodali jednak.
Analitycy mBanku napisali o "słabszej sprzedaży detalicznej". Eksperci PKO wskazali, że "rozczarowały praktycznie wszystkie kategorie, poza odzieżą i farmaceutykami. Silnie wyhamowała sprzedaż aut".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock