Sprzedaż detaliczna w Polsce w czerwcu 2022 roku wzrosła o 3,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,4 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy spodziewali się wzrostu o 5,7 procent rok do roku. Produkcja budowlano-montażowa również odnotowała niższe wzrosty od prognozowanych.
Dla porównania w maju 2022 roku sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 8,2 procent, a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,7 procent.
GUS podał, że w czerwcu br. w ujęciu rocznym wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) odnotowały jednostki z grup: "tekstylia, odzież, obuwie" (o 13,2 procent), "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 10,9 procent) oraz "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" (o 7,9 procent). Najgłębszy spadek sprzedaży wykazały podmioty handlujące paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi - o 12,6 procent.
Z kolei produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2022 roku wzrosła o 5,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 5,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej rdr o 10,8 procent, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 10,3 procent.
Sprzedaż przez internet
GUS podał, że udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej (w cenach bieżących) w czerwcu br. spadł do 8,6 procent wobec 8,9 procent w maju.
W minionym miesiącu w porównaniu z majem br. odnotowano spadek o 3,2 procent wartości sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących. Spadek udziału dotyczył m.in. grup "tekstylia, odzież, obuwie" (z 22,3 procent przed miesiącem do 21,7 procent), oraz "meble, rtv, agd" (z 16,7 procent do 16,4 procent). Wzrost udziału odnotowano w grupie "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (z 21,9 procent do 22,0 procent).
Dane dotyczą przedsiębiorstw handlowych i niehandlowych o liczbie pracujących powyżej 9 osób.
Sprzedaż detaliczna w czerwcu - komentarze
"Słabe dane o czerwcowej sprzedaży detalicznej (ceny stałe). Spowolnienie w dynamice rocznej z 8,2 procent do 3,2 procent (poniżej konsensusu prognoz). Najbardziej jednak rzuca się w oczy spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Bye bye trend" - napisali ekonomiści mBanku.
O "słabiutkich" danych jest też mowa w komentarzu ekonomistów Banku Pekao. "Słabiutkie dane na temat sprzedaży detalicznej. W czerwcu wzrosła o 3,2 procent r/r, wyraźnie poniżej prognoz (ok. 6 procent r/r). Nie ma żadnej okoliczności łagodzącej, w każdej kategorii czerwcowa dynamika była niższa od naszych założeń" - czytamy.
Ekonomiści PKO BP zwrócili uwagę, że "sprzedaż detaliczna w czerwcu wyraźnie wyhamowała". "Na plusie ciągle jest wspierana przez napływ uchodźców sprzedaż dóbr podstawowych (żywność, kosmetyki, farmaceutyki, odzież), ale spadające realne dochody podgryzają wydatki konsumentów" - napisali ekonomiści tego banku.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock