10 września do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek o przejęcie kontroli przez przedsiębiorstwo "Specjał" nad spółką New Polish Investments, która odpowiada za sieć sklepów Spar - wynika z informacji zamieszczonej w piątek na stronie internetowej urzędu.
Jak podano na stronie UOKiK, "sprawa (wniosku - red.) jest w toku".
Spar Polska obejmuje 212 sklepów detalicznych, zarówno korporacyjnych, jak i prowadzonych przez niezależnych operatorów detalicznych. Ponadto do sieci należy firma produkująca dania gotowe oraz dwa regionalne centra dystrybucyjne w południowej oraz środkowej Polsce. Obecnym właścicielem sieci - poprzez New Polish Investments - jest SPAR Group Limited, jeden z największych południowoafrykańskich sprzedawców detalicznych, notowany na giełdzie w Johannesburgu.
Z kolei Grupa Kapitałowa "Specjał" jest polską firmą, której założycielem i obecnym prezesem jest Krzysztof Tokarz - czytamy na jej stronie internetowej. GK "Specjał" to operator handlu hurtowego, działa też na rynku handlu detalicznego. Firma zarządza ponad 12 tysiącami sklepów franczyzowych w ramach sieci Nasz Sklep, Livio i Rabat Detal, a także 60 sklepami własnymi - wynika z informacji spółki. W skład Grupy wchodzą obecnie również trzy agencje ochrony, dwie hurtownie zaopatrzenia lecznictwa w Rzeszowie i Katowicach, z siecią sklepów medycznych oraz spółka działająca w branży finansowej.
Spar Polska zmienia właściela
Spar Group jeszcze we wrześniu minionego roku ogłosiła decyzję o podjęciu działań w kierunku sprzedaży biznesu w Polsce.
- GK "Specjał" to bardzo dynamicznie rozwijająca się, szanowana i uznana firma zajmująca się sprzedażą hurtową i detaliczną w Polsce i jest nam niezmiernie miło, że mamy szansę przekazać jej markę Spar – stwierdził niedawno, po podpisaniu wstępnej umowy z GK "Specjał", Wayne Hodson, prezes zarządu sieci Spar w Polsce, cytowany przez dziennik "Rzeczpospolita".
Jak dodawała gazeta, w ostatnim czasie sieć otworzyła nowe sklepy w formacie Spar Mini – w miejscowościach Borówiec Kamionki, w Nowej Soli oraz w Tarnowie. "Dodatkowo firma rozszerzyła w tym roku ofertę marki własnej, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy sieć wprowadziła ponad 150 indeksów w różnych kategoriach – zarówno spożywczych, jak i non food" - napisano.
Sieć Spar po transakcji nadal ma funkcjonować pod tą marką. "Z punktu widzenia klientów i konsumentów nie zajdzie żadna znacząca zmiana" - informowała "Rz".
W czerwcu Spar Polska w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl informowała w kontekście szykowanej sprzedaży udziałow, że "sklepy nie będą likwidowane". "Spar jest największą na świecie, dobrowolną organizacją handlową. Sklep każdego partnera jest niezależny i jest jego własnym biznesem. Działalność Spar Polska polega na sprzedaży hurtowej, w ramach której dostarczamy towary i usługi naszym partnerom. Należy podkreślić, że sklepy prowadzone są przez niezależnych partnerów detalicznych sieci, czyli polskich przedsiębiorców" - wyjaśniano.
Piotr i Paweł w rękach Spar Group
Spar Group działa w Polsce od lat - wyjaśnia gazeta. "W 2019 r. przejęła 80 proc. udziałów w zadłużonej sieci supermarketów Piotr i Paweł od funduszu Capital Partners. Jak wynika ze sprawozdania finansowego Spar Group, zapłaciła za te udziały jedynie 1 euro" - informowała "Rz".
Firma przejęła też zadłużenie przekraczające 100 mln zł. Wówczas ta sieć prowadziła 66 sklepów, szybko przeprowadzono rebranding.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock