Polska batalia o rury bez szwu. Zagrożone tysiące miejsc pracy

Z kraju

AlchemiaAlchemia SA jest grupą firm z branży hutniczej

Związkowcy z częstochowskiego i opolskiego regionu NSZZ "Solidarność" zaapelowali do wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów Mateusza Morawieckiego o bardziej rygorystyczne instrumenty ochrony polskiego rynku hutniczego. Ich zdaniem, branży grozi likwidacja kilku tysięcy miejsc pracy.

Zobacz treść wspólnego listu Prezydiów Zarządów Regionów Częstochowskiego i Opolskiego NSZZ "Solidarność" do Mateusza Morawieckiego

Związkowcy zwracają uwagę na spadającą rentowność produkcji tzw. rur stalowych bezszwowych walcowanych na gorąco.

Niska sprzedaż

W piśmie wskazują na domniemane przyczyny malejących wyników sprzedaży. Upatrują ich m.in. w nadmiernym imporcie rur tego typu z krajów spoza Unii Europejskiej: Rosji, Ukrainy, Białorusi. W tej chwili nie stosuje się żadnych ceł, ani limitów na te produkty. Koszty ich produkcji we wspomnianych krajach są znacznie niższe ze względu na dotacje rządowe oraz niższe koszty mediów i wynagrodzeń. Konkurowanie z napływającymi stamtąd produktami jest niemożliwe.

Dodatkowo przytaczają informacje o tendencji spadku cen rur bez szwu i rosnących cen wsadu.

Albo limity, albo zwolnienia

Nadawcy pisma zaznaczają, że ze swojej strony zakłady wprowadziły działania, które miałyby poprawić rentowność i wyniki finansowe. Choć przyniosły one konkretne efekty, to oczekują także interwencji oraz wsparcia Rządu RP. "Należy wprowadzić stosowne limity i cła na importowaną rurę bez szwu. Należy to zrobić niezwłocznie" - czytamy w liście. "Brak bardziej rygorystycznych instrumentów ochrony polskiego rynku może doprowadzić do likwidacji kilku tysięcy miejsc pracy w tym 280 w Częstochowie i zamknięcia zakładu" - piszą związkowcy w obronie Oddziału Rurexpol, należącego do Alchemii.

Pozytywny przykład

List wieńczy bezpośrednie wezwanie do wicepremiera Morawieckiego, w którym związkowcy wyrażają swoje poparcie. "(…) popieramy zdecydowaną i odważną politykę gospodarczą Rzeczypospolitej Polskiej. Chcielibyśmy być pozytywnym przykładem sukcesu DOBREJ ZMIANY, a nie ofiarą konkurencji kierującej się zasadami, które nie mają nic wspólnego z gospodarką rynkową. Widzimy w tym szansę" - można przeczytać w piśmie.

Mateusz Morawiecki z wizytą na Białorusi. Ponowne wielkie otwarcie współpracy?

Autor: ag//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Alchemia