Senat proponuje swoich kandydatów do RPP. Znamy ich nazwiska

Z kraju

NBP / tvn24 / Wiki kazik - Wikipedia(CC BY-SA 4.0)Znamy kandydatów na członkow RPP zaproponowanych przez Senat

Eugeniusz Gatnar, Marek Chrzanowski i Jerzy Kropiwnicki - to kandydaci senackiego klubu PiS na członków RPP, kandydatem senatorów PO jest Marek A. Dąbrowski. Zostali oni oficjalnie zgłoszeni we wtorek po południu.

We wtorek upływa termin zgłaszania senackich kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej, którzy zastąpią Andrzeja Rzońcę, Jana Winieckiego oraz Jerzego Hausnera powołanych przez Senat w 2010 roku. Ich kadencje wygasają 24 stycznia 2016 roku.

Senackie kandydatury

Z informacji uzyskanych w kancelarii Senatu wynika, że w Senacie klub PiS zgłosił kandydatury członka zarządu NBP Eugeniusza Gatnara, byłego ministra i byłego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego oraz dr. Marka Chrzanowskiego z SGH. Ci trzej mają zapewniony wybór, bo klub PiS ma w Senacie większość. Klub PO zgłosił natomiast kandydaturę Marka A. Dąbrowskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (zbieżność nazwisk z byłym wiceministrem finansów i byłym członkiem RPP Markiem Dąbrowskim).

8 z 9 członków RPP wybranych w najbliższych tygodniach

W najbliższych tygodniach wybranych zostanie 8 z 9 członków RPP. 20 stycznia 2016 r. wygasają bowiem kadencje Andrzeja Bratkowskiego oraz Elżbiety Chojny-Duch, powołanych przez Sejm. Na ich miejsce zostaną zapewne wybrani zgłoszeni w Sejmie przez klub PiS Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon. O kandydaturach Sejmu ogłoszonych w poniedziałek pisaliśmy TUTAJ. Tylko kadencja wybranej przez Sejm Anny Zielińskiej-Głębockiej wygasa nieco później - 9 lutego 2016 r. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na jej miejsce jest obecny poseł PiS Jerzy Żyżyński. Z kolei kadencje Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka, powołanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wygasają 19 lutego 2016 r. Kandydatów na ich miejsce wskaże prezydent Andrzej Duda. W mediach w kontekście kandydatów prezydenckich wymienia się m.in. nazwisko byłego doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ryszarda Bugaja.

Osiatyński pozostaje do 2019 roku

Jedynym członkiem RPP, który nie będzie teraz wymieniony, jest powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Jerzy Osiatyński. Zastąpił on 20 grudnia 2013 roku Zytę Gilowską, więc jego kadencja wygasa dopiero w grudniu 2019 roku. Dziewięciu członków RPP na 6 lat wybierają (po trzech) prezydent, Sejm i Senat. Członkiem Rady można być tylko raz. Natomiast w czerwcu 2016 roku kończy się kadencja prezesa NBP Marka Belki. Jako jego potencjalny następca wymieniany jest w mediach najczęściej obecny członek RPP Adam Glapiński.

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NBP / tvn24 / Wiki kazik - Wikipedia(CC BY-SA 4.0)