"Suszą objętych jest ponad 1 mln hektarów"

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatMarek Sawicki był gościem TVN24 Biznes i Świat

Straty związane z suszą z pewnością będą dużo większe niż możliwości pomocowe państwa - podkreślił w "Otwarciu dnia" minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że "w tej chwili suszą objętych jest ponad 1 mln hektarów".

Według ministra "susza rolnicza występuje już w ponad 97 proc. gmin w Polsce, a więc prawie całym kraju poza skrawkami Polski północnej i południowo-wschodniej". - W tej chwili najtragiczniejsza sytuacja występuje w związku z niedoborem pasz dla bydła. Straty z pewnością będą dużo większe, niż możliwości pomocowe państwa. W 2006 roku gdy wystąpiła susza, na koniec lipca straty szacowane były na 3,5 mld zł. Chcielibyśmy od 10 października wypłacać rolnikom pomoc finansową. Na razie mamy na to 450 mln zł. Tak jak powiedziała pani premier, wszystkie resorty mają dokonać przeglądu wydatków i jeśli znajdą się jakieś środki, to nie będziemy oszczędzali - ocenił Sawicki.

Jest decyzja

W poniedziałek Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w gospodarstwach spowodowane wystąpieniem suszy. Realizowany będzie program pomocowy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody spowodowane przez suszę w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej. Na jego realizację zabezpieczono w tegorocznym budżecie państwa 450 mln zł - podało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Rząd zmienił także rozporządzenie ws. niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ramach programu ARiMR będzie udzielała pomocy w formie dopłat do oprocentowania kredytów preferencyjnych przeznaczonych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej znajdujących się na obszarach, na których powstały szkody w wyniku suszy. ARiMR będzie również udzielać pomocy w wysokości maksymalnie 800 zł na 1 ha owocujących drzew i krzewów owocowych oraz do 400 zł na 1 ha pozostałych upraw rolnych. Jeżeli rolnik w tym roku nie ubezpieczył co najmniej 50 proc. powierzchni upraw od co najmniej jednego ryzyka (suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny), kwota wsparcia zostanie pomniejszona o 50 proc. Wniosek o przyznanie pomocy rolnik musi złożyć do Agencji do 30 września 2015 r.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat