Z kraju

Morawiecki, Jackiewicz, Szałamacha. Zobacz, kto obejmie resorty gospodarcze

Z kraju

Znamy skład rządu PiS. Kim są szefowie gospodarczych resortów?
TVN24 BiSZnamy skład rządu PiS. Kim są szefowie gospodarczych resortów?

Mateusz Morawiecki, Paweł Szałamacha, Dawid Jackiewicz - to m.in. te osoby będą zajmowały się gospodarką w nowym rządzie, którym kierować będzie Beata Szydło. Przyglądamy się nowym ministrom gospodarczym w rządzie PiS.

Oglądaj wydanie specjalne TVN24 Biznes i Świat. U nas komentarze o nowym rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

Minister Finansów - Paweł Szałamacha

Były wiceminister skarbu państwa, a w przeszłości także poseł na Sejm VII kadencji.

W ministerstwie skarbu najpierw pełnił stanowisko podsekretarza stanu, a później sekretarz stanu, gdzie odpowiadał m.in. za sektor finansowy. Znalazł się także w składzie Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji w Poznaniu oraz College d'Europe w Brugii. W przeszłości pracował w kancelarii Clifford Chance w Warszawie. Przez kilka lat był też ekspertem Centrum im. Adama Smitha.

W przeszłości pełnił także funkcję prezesa zarządu think tanku - Instytut Sobieskiego. W minionej kadencji Sejmu zasiadał w komisji finansów publicznych oraz komisji skarbu państwa. Bezskutecznie ubiegał się o reelekcję w wyborach parlamentarnych w 2015 roku.

Minister Rozwoju i wicepremier - Mateusz Morawiecki

Menedżer i bankowiec. Prezes zarządu Banku Zachodniego WBK od maja 2007 roku. W ubiegłym roku pełniąc tę funkcję zarobił 1,75 mln zł, a w 2013 roku 3,85 mln zł.

W 2010 roku był w składzie Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku i wymieniany był jako następca Jacka Rostowskiego.

Morawiecki był również członkiem zespołu ministerialnego, który negocjował warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W latach 1998-2002 zasiadał w sejmiku dolnośląskim.

Skończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia na kierunku Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. Morawiecki dyplom MBA uzyskał na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ponadto, ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej na Uniwersytecie w Hamburgu.

Jest synem Kornela Morawieckiego, obecnie posła elekta z ramienia ruchu Kukiz'15.

Minister Skarbu - Dawid Jackiewicz

To eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości. W przeszłości także trzykrotnie wybierany na posła na Sejm. Jackiewicz ma doświadczenie rządowe, bowiem w 2007 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku nauki polityczne.

W 2010 roku Dawid Jackiewicz bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Wrocławia.

Dawid Jackiewicz był zaplątany w aferę tzw. kilometrówek. Wraz z z Adamem Hofmanem, Mariuszem Antonim Kamińskim i Adamem Rogackim leciał feralnym lotem do Madrytu, w czasie którego żony polityków pokłóciły się na pokładzie ze stewardessą. Później wyszło na jaw, że posłowie PiS poprosili o zgodę na przejazd prywatnymi samochodami, pobierając z Sejmu zaliczki i diety na służbowy wyjazd. Już wcześniej jednak kupili sobie (i małżonkom) bilety na tanie linie lotnicze. Jackiewicz nie został zawieszony w prawach członka PiS, bo do Madrytu poleciał za swoje pieniądze.

Minister Pracy i Polityki Społecznej - Elżbieta Rafalska

Posiada doświadczenie w pracy w rządzie. W trakcie poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości (2005-2007) była sekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

W przeszłości pełniła także funkcję dyrektora lubuskiego Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej. W latach 1999-2002 pracowała także na stanowisku dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W minionej kadencji Sejmu zasiadała w komisji finansów publicznych, a także komisji polityki społecznej i rodziny.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krzysztof Jurgiel

Osoba z doświadczeniem rządowym, bowiem pełnił już funkcję ministra rolnictwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Jurgiel jest także posłem aż sześciu kadencji oraz byłym prezydentem Białegostoku.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości ukończył studia geodezyjne na Wydziale Geodezji i Katografii Politechniki Warszawskiej.

W minionej kadencji Sejmu był przewodniczącym sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Minister Gospodarki Morskiej - Marek Gróbarczyk

Nowo utworzonym ministerstwem gospodarki morskiej zarządzać będzie Marek Gróbarczyk, eurodeputowany PiS-u z okręgu gorzowskiego. Sprawował on już wcześniej funkcję ministra gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Gróbarczyk jest członkiem komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości, a także jednym z głównych autorów programu odbudowy gospodarki morskiej, który prezentowany był w kampanii wyborczej.

Eurodeputowany posiada też bogate wykształcenie w obszarze gospodarki morskiej. Ukończył bowiem studia na Wydziale Eksploatacji Siłowni Okrętowych Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz studia podyplomowe w zakresie telekomunikacji cyfrowej na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.

Minister Energetyki - Krzysztof Tchórzewski

Polityk z bogatym doświadczeniem rządowym. Pełnił bowiem funkcję sekretarz stanu w ministerstwie transportu i gospodarki morskiej w rządzie Jerzego Buzka, a potem sekretarza stanu w ministerstwie gospodarki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Był także posłem na Sejm I, III, V, VI, VII kadencji. W tegorocznych wyborach skutecznie ubiegał się o reelekcję.

Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.

Minister infrastruktury i budownictwa - Andrzej Adamczyk

Adamczyk dotychczas nie pełnił tak wysokiej funkcji. Jest za to wieloletnim posłem na Sejm V, VI, VII kadencji. Zdobył także mandat w 2015 roku. W przeszłości był dwukrotnie wybierany do rady powiatu krakowskiego.

Andrzej Adamczyk

Nowy minister infrastruktury ukończył Zespół Szkół Budowlanych w Krzeszowicach. Tytuł licencjata otrzymał na kierunku rachunkowość i finanse w zarządzaniu.

W minionej kadencji był wiceprzewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury.

Minister Cyfryzacji - Anna Streżyńska

Nowa minister cyfryzacji w latach 2006-2012 była prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza zajmowała stanowisko podsekretarza stanu ds. łączności w ministerstwie transportu i budownictwa.

Anna Streżyńska 

W przeszłości pracowała również w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Była także doradcą trzech ministrów łączności w rządzie Jerzego Buzka. W 2000 roku objęła funkcję dyrektora departamentu w tym ministerstwie.

Przez krótki czas pełniła także wysokie funkcje w stowarzyszeniu "Republikanie", które założył Przemysław Wipler.

Streżyńska ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim.

Minister Środowiska - Jan Szyszko

Kolejna osoba, która była w poprzednim rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Szyszko, to były minister środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego. W latach 1997-1999 był otrzymał tekę ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka.

Jan Szyszko ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na której uzyskiwał kolejno stopnie doktora oraz doktora habilitowanego nauk leśnych.

Następnie w 2001 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów - Henryk Kowalczyk

W latach 2006-2007 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Henryk Kowalczyk 

Ukończył studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. W przeszłości pracował jako nauczyciel matematyki. Zajmował także stanowisko wojewody ciechanowskiego oraz zasiadał w sejmiku mazowieckim.

W obecnych wyborach kandydował z czwartego miejsca na liście PiS-u z okręgu siedleckiego.

W minionej kadencji Sejmu Kowalczyk zasiadał w sejmowej komisji finansów publicznych oraz komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości