Różnią się pod wieloma względami. Życiowym doświadczeniem, zajmowanym stanowiskiem, zainteresowaniami czy powodami, dla których wybrały daną ścieżkę rozwoju. Łączy je bycie kobietą i ten sam pracodawca – Amazon – który tworzy w Polsce środowisko pracy, gdzie swoje miejsce można odnaleźć niezależnie od wieku, płci czy wykształcenia. Dziesięć wyjątkowych kobiet zatrudnionych w różnych częściach Polski można poznać w pięciu odcinkach serii "Nasza paczka", która dostępna jest już w serwisie player.pl.
Pomagają innym…
Ludzie, ich różnorodność oraz chęć do działania na różnych polach są fundamentem dobrze funkcjonującej firmy. Nie inaczej jest w przypadku bohaterek serii "Nasza paczka". To na przykład Dominika Ząbek, która jest jedną z dwóch bohaterek pierwszego odcinka. Co sprawia, że można bez jakichkolwiek wątpliwości powiedzieć o niej, że jest niezwykłą osobą? Gdy wraca do domu z pracy w drukarni Amazon w Bielanach Wrocławskich, angażuje się w działalność dobroczynną. Inicjowała i była zaangażowana w akcje charytatywne niosące pomoc dzieciom przebywającym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinnych domach dziecka.
Jej działalność nie umknęła uwadze koleżanek i kolegów z pracy. Dominika była jedną z laureatek Amazon Stars 2022 – plebiscytu, w ramach którego pracownicy centrów logistycznych w Polsce nominują swoich kolegów z pracy wyróżniających się na polu dobroczynności. Program ma na celu promowanie takich postaw i nagradzanie osób zatrudnianych przez Amazon, które dużą część swojego wolnego czasu poświęcają na niesienie pomocy i wspieranie lokalnych społeczności.
Dzielą się pasjami...
Wśród bohaterek serii "Nasza paczka" jest również Magdalena Wzorek, pracująca w dziale utrzymania ruchu (RME) w centrum dystrybucyjnym Amazon w Sadach k. Poznania. Swoją pasję do pieczenia tortów dzieli pomiędzy pracę i wychowanie dwójki dzieci w wieku przedszkolnym.
W tym samym centrum dystrybucyjnym zatrudniona jest Manuela Cych – asystentka dyrektora zarządzającego. Widzowie stacji TVN mieli już okazję poznać ją w programie "MasterChef Polska", w którym prezentowała swoje kulinarne umiejętności.
Wiedzą i doświadczeniem…
Branża IT od lat kojarzy się nam jako jedna z tych, w których przewaga mężczyzn nad kobietami jest znacznie większa niż w innych. Amazon stara się to zmienić, m.in. zatrudniając w swoich centrach rozwoju technologii – Amazon Development Center Poland – kobiety na stanowiskach inżynierek. Firma działa również na polu inicjatyw społecznych, np. poprzez projekt "Girls Do Engineering", który ma na celu zachęcić dziewczęta do wybrania właśnie takiej ścieżki kariery. Jedną z jego mentorek jest inna bohaterka programu "Nasza paczka" – Ewa Kolczyk. W gdańskim centrum zajmuje się rozwojem najnowocześniejszych technologii, takich jak "text-to-speech".
"Girls Do Engineering" nie jest jedyną inicjatywą, w którą angażują się na co dzień i w ramach której dzielą się wiedzą panie zatrudnione w Amazon. Innym przykładem jest program mentoringowy "Women in Leadership". Daje on okazję do kontaktu oraz wymiany doświadczeń z innymi współpracownicami. Jedną z osób, które brały udział w tym programie, jest Hanna Ziarkowska, kolejna bohaterka serii. Dziś – po kilku latach rozwoju na wielu stanowiskach – zarządza centrum dystrybucyjnym Amazon w Sosnowcu i sama jest mentorką dla kobiet pragnących rozwijać się zawodowo.
W podobnym czasie co Hanna zawodową przygodę z Amazon rozpoczęła Anna Kaczyńska z centrum w Świebodzinie. Początkowo zarządzała około 150 osobami, a dziś jej zespół liczy sobie kilkaset osób! W najnowocześniejszym centrum logistycznym Amazon w Polsce zarządza jednak nie tylko zespołem ludzi… lecz również ponad trzema tysiącami robotów.
Nowoczesne technologie oraz skomplikowane procesy logistyczne nie mają też tajemnic przed Izabelą Moćko. W centrum dystrybucyjnym w Sadach k. Poznania jako kierowniczka operacyjna dba o to, by zamówienia klientów dotarły do nich na czas. Wolne chwile najbardziej lubi poświęcać na treningi sportowe.
Przełamują bariery i stereotypy
Zatrudniane przez Amazon kobiety przełamują nie tylko branżowe stereotypy, lecz również te związane z wiekiem. Tak jak robią to Maria Chudziak i Elżbieta Wardyńska, bohaterki serii "Nasza paczka", które ze względu na swój wiek mogłyby już wypoczywać na emeryturze. Zdecydowały się jednak zatrudnić w centrum dystrybucyjnym w Okmianach k. Bolesławca, a sama praca oraz codzienne kontakty z często dużo młodszymi kolegami oraz koleżankami są dla nich źródłem ogromnej satysfakcji.
Szansę na zatrudnienie w centrach dystrybucyjnych mają także osoby z niepełnosprawnościami – w tym głuche lub niedosłyszące, które w codziennej pracy w Amazon są wspierane przez tłumacza polskiego języka migowego. Jedną z nich, a równocześnie inną bohaterką "Naszej paczki", jest Eliza Kończak zatrudniona w ramach inicjatywy "MigaMY" skierowanej do osób, które mają problemy ze słuchem. Na co dzień pracuje w centrum dystrybucyjnym w Sadach k. Poznania, gdzie oprócz głównych obowiązków przeprowadza także szkolenia dla słabosłyszących czy głuchych właśnie podejmujących pracę.
Dzisiaj Amazon w Polsce to 10 centrów dystrybucyjnych, 3 centra rozwoju technologii oraz ponad 70 000 pośrednich i bezpośrednich miejsc pracy. To tysiące różnorodnych, wyjątkowych opowieści, które łączy niezwykłe miejsce pracy. Dziesięć z nich można poznać w serii "Nasza paczka", dostępnej w serwisie VOD player.pl.
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe