Szykują zmiany w urlopach. Zobacz, jak jest i jak ma być

Z kraju

Laska o zmianach w czasie trwania urlopuTVN24 BiS
wideo 2/3

Niewykorzystanego urlopu nie przełożysz na kolejny rok, a jego wymiar może się zmienić - w zależności od firmy - to najważniejsze propozycje, które już wkrótce mogą znaleźć się w Kodeksie pracy.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy już rok pracuje nad nowym kodeksem. Propozycje zmian, jakie czekają pracowników wskazał w rozmowie z "DGP" jej przewodniczący, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Marcin Zieleniecki.

O ewentualnych zmianach w Kodeksie pracy rozmawiali we wtorek na antenie TVN24 BiS doktor Liwiusz Laska, przedstawiciel OPZZ w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, oraz Kaja Kwaśniewska, członkini konwentu BCC.

Oto najważniejsze z propozycji:

1. Długość urlopu

Obecnie długość urlopu wynosi 20 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat. Jeśli jest zatrudniony co najmniej 10 lat, to przysługuje mu 26 dni.

Po zmianach długość urlopu będzie zależała od umowy pomiędzy pracownikami a pracodawcą. Urlop nie będzie mógł być jednak krótszy niż 20 dni i dłuższy niż 30 dni.

2. Zaległy urlop

Zgodnie z obowiązującymi przepisami niewykorzystany urlop w danym roku kalendarzowym można wziąć najpóźniej do 30 września następnego roku.

Według nowych zasad niewykorzystanego urlopu w danym roku kalendarzowym nie będzie można wziąć w roku następnym.

3. Praca podczas urlopu

Obecnie nie ma ograniczeń dotyczących sposobu wykorzystania urlopu przez pracownika. Może on podjąć w czasie urlopu inną pracę zarobkową pod warunkiem, że nie naruszy interesu swojego pracodawcy.

Natomiast w myśl proponowanych przepisów urlop ma służyć wyłącznie wypoczynkowi. Oznacza to, że pracownik nie będzie mógł podejmować innej pracy zarobkowej w czasie urlopu.

4. Pierwsza praca a urlop

Dzisiaj każdy, kto podejmuje pierwszą pracę, a nie ukończył studiów, zyskuje 20 dni urlopu po pierwszym roku. Po zmianach pracownikowi będzie przysługiwać 26 dni urlopu po pierwszym roku pracy.

5. Premie uznaniowe

Teraz premia uznaniowa w całości zależy od woli pracodawcy. W nowym kodeksie uznaniowe składniki pensji zostaną mocno ograniczone.

Nowe przepisy mają określać procentowy maksymalny udział premii uznaniowych w wynagrodzeniach.

34407692-8b53-456c-9810-25e4509704de.png

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock