W najbliższych tygodniach mają się odbyć walne zgromadzenia w największych spółkach Skarbu Państwa. Chodzi tu między innymi o Orlen, Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), PKO Bank Polski czy KGHM. W niektórych przypadkach już uwzględniono punkty dotyczące zmian w radach nadzorczych spółek, co może się finalnie skończyć także odwołaniem obecnych prezesów.
Zmiany w największych spółkach mogą w konsekwencji również oznaczać zmiany w spółkach córkach. Na przykład w skład Grupy Orlen wchodzą między innymi takie spółki jak Lotos, Ruch, Polska Press, Energa czy PGNiG.
30 stycznia
Enea - walne zgromadzenie akcjonariuszy ma się odbyć 30 stycznia. Wniosek MAP o zwołanie walnego zgromadzenia z porządkiem obrad obejmuje zmiany w radzie nadzorczej (art. 400 par. 1 KSH), a rady nadzorcze w nowym składzie będą uprawnione do dokonania zmian w zarządzie.
31 stycznia
Walne zgromadzenie akcjonariuszy - PGE Polska Grupa Energetyczna. Podobnie jak w przypadku Enei, podczas obrad zaplanowany zmiany w radzie nadzorczej.
Czytaj także: Miotła kadrowa w spółkach Skarbu Państwa. Są terminy >>>
2 lutego
Wtedy zbierze się też nadzwyczajne walne zgromadzenie PKO Banku Polskiego, które ma zdecydować w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej banku.
5 lutego
Nadzwyczajne walne zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), które zwołane zostało na 5 lutego, ma dokonać zmian w składzie rady giełdy.
6 lutego
Tego dnia ma się odbyć nadzwyczajne walne zgromadzenie w Orlenie. Porządek obrad został uzupełniony o punkt dotyczący zmian w składzie rady nadzorczej spółki. W kolejnym etapie stanowisko prezesa może stracić Daniel Obajtek. Jak wskazała "Rzeczpospolita", była wicepremier i była komisarz Unii Europejskiej Elżbieta Bieńkowska jest przymierzana do fotela prezesa płockiej firmy.
Czytaj więcej: Kto za Daniela Obajtka? Media: jest kandydatka >>>
13 lutego
Nadzwyczajne walne zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Podczas obrad NWZ ma zdecydować w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej spółki.
14 lutego
Zarząd Grupy Azoty zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki na dzień 14 lutego 2024 roku o godz. 10.00. Walne zgromadzenie zostało zwołane na żądanie ministra aktywów państwowych Borysa Budki. W porządku obrad są m.in. zmiany w radzie nadzorczej Grupy Azoty.
15 lutego
Na ten dzień zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki. W porządku obrad są między innymi zmiany w składzie rady nadzorczej PZU.
Jak podała "Rzeczpospolita" nie znamy jeszcze dat walnych zgromadzeń Taurona i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. "Ministerstwo Aktywów Państwowych nie odpowiedziało na nasze pytania dotyczące dat zaplanowanych walnych wszystkich podległych temu resortowi spółek energetycznych ani planów wobec nich" - napisała gazeta.
Czytaj także: Wojciech Kałuża odwołany z zarządu górniczej spółki >>>
Źródło: tvn24.pl