Nadzwyczajne walne zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), które zwołane zostało na 5 lutego, ma dokonać zmian w składzie rady giełdy - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie giełda.
Jak podano, zarząd zwołał walne na wniosek akcjonariusza - Skarbu Państwa reprezentowanego przez Ministra Aktywów Państwowych.
Dokonywanie zmian w statucie, wybór członków Rady Giełdy
W ogłoszeniu o walnym zaznaczono, że akcjonariuszowi lub akcjonariuszom reprezentującym co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego przysługuje prawo żądania umieszczenia "określonych spraw" w porządku obrad WZA. Żądanie powinno zostać zgłoszone zarządowi nie później niż na 21 dni przed terminem walnego. Na stronie GPW podano, że do kompetencji walnego zgromadzenia należy m.in. dokonywanie zmian w statucie oraz wybór członków rady giełdy. Rada nadzoruje działalność giełdy. Składa się z 5 do 7 członków. Rada odbywa posiedzenia co najmniej raz na kwartał. Kadencja jej członków jest wspólna i wynosi 3 lata.
Zarząd giełdy składa się z 3 do 5 członków. Pracami zarządu kieruje prezes powoływany przez walne zgromadzenie. Zarząd kieruje bieżącą działalnością giełdy, dopuszcza do obrotu giełdowego papiery wartościowe, określa zasady wprowadzania papierów wartościowych do obrotu, nadzoruje działalność maklerów giełdowych i członków giełdy w zakresie obrotu giełdowego.
GPW - szczegóły
Grupa Kapitałowa GPW prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne. Skarb Państwa ma 51,8 proc. głosów na walnym zgromadzeniu warszawskiej giełdy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com