Z kraju

Rafalska o doniesieniach w sprawie dużych zmian w 500 plus. "W moim resorcie prace nie trwają"

Z kraju

Marczuk: 500 plus daje kobietom więcej wolnościTVN24 BiS
wideo 2/3

W moim resorcie nie trwają żadne prace, które zmieniałyby zasady wypłaty świadczenia wychowawczego z programu Rodzina 500 plus - oświadczyła w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"Doniesienia medialne, dotyczące wydłużenia czasu wypłacania świadczenia wychowawczego 500 plus (do 25 roku życia dla uczących się) oraz zmiany wysokości progu dochodowego w przyznawaniu tego świadczenia na pierwsze dziecko są nieprawdziwe" - podkreśliła Rafalska w wydanym oświadczeniu.

Bez rewolucji

Szefowa resortu zaznaczyła, że w MRPiPS nie trwają żadne prace, które zmieniałyby zasady wypłaty świadczenia wychowawczego 500 plus.

"Obecny okres wypłacania tego świadczenia kończy się 30 września 2018 r., pieniądze na ten cel zabezpieczone są w budżecie. Jednoznacznie chcę podkreślić, że do końca trwającego okresu świadczeniowego zmian nie będzie, a w moim resorcie nie trwają obecnie żadne prace nad zmianami w programie Rodzina 500 plus" - podkreśliła. Program Rodzina 500 plus to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko, jeśli ich dochód nie przekracza 800 zł na osobę. W czwartek "Super Express" w artykule pt. "500 plus po nowemu. Więcej darmowych leków" napisał, że będzie "rewolucja w programie 500 Plus". "Rząd PiS i Jarosław Kaczyński już 14 kwietnia podczas konwencji mają ogłosić ważne zmiany w swoim sztandarowym programie" - czytamy. Według gazety chodzi o podwyższenie progu dochodowego na pierwsze dziecko z 800 zł do 1050 zł, wprowadzenie limitu polegającym na tym, iż świadczenie przysługiwałoby dzieciom w rodzinach, w których dochód na osobę nie przekracza 3 tys. zł oraz podniesienie limitu wiekowego przyznawania 500 plus do 25 r. życia w przypadku dzieci uczących się.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP