Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku wyniosło 8408,79 złotego brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 12 procent rok do roku.
"Wzrost ten (płac - red.) spowodowany był m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami nagród w tym nagród motywacyjnych, bonusów, premii rocznych, kwartalnych i świątecznych, nagród jubileuszowych, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - napisano w komunikacie GUS.
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw rdr spadło o 0,2 proc. - do poziomu 6 501 tys.
Dane dotyczą podmiotów zatrudniających 10 i więcej osób.
Komentarze ekonomistów
"Tempo wzrostu wynagrodzeń spowolniło w marcu z 12,9 do 12,0 proc. Realne wynagrodzenia ponownie wzrosły - o 10 punktów procentowych. Silny wzrost płac rekompensuje utratę siły nabywczej w latach 2022 i 2023. Bardzo wysokie wyniki utrzymają się przez większość 2024 roku" - przewidują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
"GUS poinformował, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 0,2 proc. Od stycznia liczba etatów zmniejszyła się o 14,5 tys. Takie niewielkie zmiany niosą małe ryzyko wzrostu bezrobocia. Wraz z poprawą aktywności gospodarczej zapotrzebowanie na pracowników również wzrośnie" - czytamy.
"W marcu wynagrodzenia +12 proc. r/r, blisko oczekiwań (12,1 proc.). Wysoki wzrost płac to efekt podwyżki płacy minimalnej. Zatrudnienie spadło o 0,2 proc. r/r. Mimo oznak spowolnienia, sytuacja na rynku pracy nadal dobra. Wraz z polityką rządu, powinno to utrzymać dwucyfrową dynamikę płac w 2024" - komentują natomiast ekonomiści banku ING.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock