Produkcja przemysłowa w czerwcu była wyższa o 18,4 procent w porównaniu z analogicznym miesiącem przed rokiem. W porównaniu z majem tego roku wzrosła o 4,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ceny produkcji przemysłowej w czerwcu wzrosły o 7,0 procent rok do roku.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w czerwcu rdr o 18,9 proc., a mdm wzrostu o 4,5 proc.
Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w czerwcu wzrosła w ujęciu rocznym o 18,6 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,2 proc.
Produkcja przemysłowa w czerwcu
GUS podał, że we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w czerwcu br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych zwiększyła się o 24,7 proc., dóbr zaopatrzeniowych – o 23,9 proc., dóbr inwestycyjnych – o 18,8 proc., dóbr związanych z energią – o 13,7 proc., a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 6,8 proc.
Według wstępnych danych w minionym miesiącu, w stosunku do sytuacji przed rokiem, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 32 spośród 34 działów przemysłu. W przypadku w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych zanotowano wzrost o 47,5 proc., urządzeń elektrycznych – o 38,6 proc., metali – o 30,6%, wyrobów z metali – o 24,4 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 23,1 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 22,3 proc., maszyn i urządzeń – o 20,0 proc.
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w dwóch działach, w tym w produkcji skór i wyrobów skórzanych – o 6,9 proc.
W ujęciu miesięcznym wzrost produkcji w czerwcu br. pojawił się w 28 działach przemysłu. Najwyższy wzrost dotyczył naprawy, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń – o 41,5 proc. O 23,7 proc. wzrosła produkcja sprzedana napojów. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem br., wystąpił w sześciu działach, w tym m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 5,0 proc.
GUS podał we wtorek, że ceny produkcji przemysłowej w czerwcu 2021 roku wzrosły w ujęciu rocznym o 7,0 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,7 proc. Ekonomiści mBanku zwrócili uwagę, że w efekcie obserwujemy "najwyższe liczby od 2011-2012 roku".
"Powyżej przedpandemicznych trendów"
Ekonomiści PKO Banku Polskiego przypomnieli, że w maju obserwowaliśmy większe odbicie. "Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 18,4 proc. r/r, po wzroście o 29,8 proc. r/r w maju, a wyhamowanie wynika z czynników bazowych" - zaznaczyli.
"Poziom produkcji jest wyraźnie powyżej przedpandemicznych trendów, czemu sprzyja solidny popyt zagraniczny" - wskazali przedstawiciele PKO BP we wpisie na Twitterze.
W ocenie ekonomistów ING "produkcja rośnie, ale wytraca szybko impet". "W ujęciu m/m po odsezonowaniu już tylko +0,2 proc. wobec +0,8 proc. w maju. Zaburzenia w łańcuchach dostaw na razie udaje się równoważyć zróżnicowaną strukturą produktową. Wysoka pozostaje jednak presja kosztowa: PPI już 7,0 proc. r/r" - czytamy w komentarzu.
Z kolei przedstawiciele Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do danych o produkcji przemysłowej w czerwcu, zwrócili uwagę, że najsilniej odbiła produkcja trwałych dóbr konsumpcyjnych oraz dóbr zaopatrzeniowych. "Największy wzrost aktywności obserwujemy w sektorach produkujących komputery i elektronikę (+47,5 proc. r/r) oraz urządzenia elektryczne (+38,3 proc. r/r)" - wskazali.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock