PPK. Ważny termin dla pracowników. "Jutro 8 milionów ludzi zacznie podejmować decyzje"

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Autozapis do PPK
Autozapis do PPKTVN24
wideo 2/5
Autozapis do PPKTVN24

We wtorek 28 lutego wygasają deklaracje pracowników o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Od 1 kwietnia pracodawcy wznowią dokonywanie wpłat do PPK za osoby, których deklaracje wygasły. Pracownicy przed 55. rokiem życia, którzy nie zmienili zdania i nie chcą korzystać z tej oferty, powinni złożyć deklarację jeszcze raz. 

Zgodnie z ustawą z 4 października 2018 roku udział w PPK jest dobrowolny i każdy pracownik może z niego zrezygnować. Jednak co 4 lata odbywa się automatyczny ponowny zapis i właśnie nadszedł ten czas.

Jeśli nie złożymy rezygnacji, to pierwsza wypłata po 1 marca 2023 r. będzie pomniejszona o wpłatę na PPK. Pieniądze będą przekazywane do instytucji finansowej (z którą nasza firma ma umowę) od 1 do 17 kwietnia.

Automatyczny zapis do PPK dotyczy pracowników, którzy ukończyli 18., a jednocześnie nie ukończyli 55. roku życia.

Czytaj także: Ważna decyzja przed milionami pracowników. "To jest taka odroczona premia"

Wiceprezes PFR zachęca do PPK: 100 zł zaoszczędzone to dodatkowe 100 zł od państwa i pracodawcy

Obecnie w programie PPK uczestniczy ok, 2,5 mln Polaków wobec 11 mln uprawnionych.

- Jutro 8 milionów ludzi zacznie podejmować decyzje, czy przystąpić do PPK, czy nie. To jest dlatego ważne, że każdy, kto podejmie decyzję świadomą: być lub nie być, zrobi sobie, kolokwialnie mówiąc, finansową krzywdę albo finansowy prezent. Jeżeli dana osoba zostanie w PPK, to do każdego zaoszczędzonego 100 złotych pracodawca i państwo dołożą mu kolejne 100 złotych - powiedział we wtorek w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Marczuk z Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Od 1 do 31 marca, jeżeli pracownik nie złoży deklaracji o rezygnacji z PPK, automatycznie stanie się uczestnikiem Pracowniczych Planów Kapitałowych – wskazał wiceprezes PFR.

- Osoby, które zarabiają do 120 procent minimalnej pensji, czyli do około 4200 złotych brutto, wystarczy, że wpłacą 0,5 procent pensji do PPK, a pracodawca dołoży im 1,5 procent - dodał.

Pieniądze z PPK można wypłacić przed przejściem na emeryturę, aczkolwiek wówczas zapłacimy tzw. podatek Belki (od zysków kapitałowych) i przepadną pieniądze, które dopłaca nam państwo (wpłata powitalna ze strony państwa wynosi 250 zł, a roczna - 240 zł).

Wzór deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK

PPK zasady dopłat

Podstawowe wpłaty do Pracowniczych Planów Kapitałowych wyglądają następująco: z pensji pracownika potrącane jest 2 proc. jego wynagrodzenia brutto (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 procent minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.), a dodatkowo 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika wpłaca pracodawca.

Należy pamiętać, że 2 proc. pensji brutto pracownika potrącane jest z wynagrodzenia, co oznacza mniejsze wynagrodzenie wpływające na konto. Do tego pracodawca ma obowiązek potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od swojej wpłaty.

PPK, czy warto?

Na pytanie o to, czy warto oszczędzać za pomocą Pracowniczych Planów Kapitałowych każdy musi zdecydować sam, to kwestia bardzo indywidualna, najczęściej zależna od poziomu jego zarobków. Warto w tym miejscu przypomnieć wyniki badania opinii przeprowadzone na zlecenie PFR, które zostały opublikowane w 2020 roku, a więc dwa lata po funkcjonowaniu programu, gdy wiedza na jego temat była już nieco bardziej rozpowszechniona.

Najczęściej wymieniane wady PPK postrzegane przez Polaków to:

Zależność od administracji państwowej i brak gwarancji – przeważa niskie zaufanie do instytucji państwowych i obawy, że obecne zasady PPK mogą ulec zmianie (z likwidacją PPK włącznie) w wyniku decyzji politycznych. Skojarzenia z OFE – negatywne i wciąż świeże doświadczenia związane z okrajaniem OFE w wyniku decyzji politycznych wywołują sceptyczny stosunek do obietnic przyszłych zysków i nienaruszalności prywatnych środków uczestników. Niskie saldo wpłat – niewielkie środki odkładane w ramach PPK nie są traktowane jako wystarczające do zapewnienia godnego poziomu życia na emeryturze. Warunki wypłaty przed 60 r.ż. – brak możliwości wypłaty powyżej 25 proc. środków (bez potrąceń) w sytuacji poważnej choroby, brak możliwości wypłaty bez potrąceń przy innych wydarzeniach losowych, np. utracie pracy. Warunki wypłaty po 60 r.ż. – brak możliwości wypłaty 100 proc. środków jednorazowo bez potrącenia podatku od zysku, konieczność wypłaty 75 proc. środków w ratach (minimum 120 rat). Zależność od wpłat pracodawcy – obawy o to, czy pracodawcy będą rzetelnie partycypować w programie, czy będzie istniał skuteczny mechanizm prawny egzekwujący od nich wpłaty. Gromadzenie składek PPK w sytuacji utraty pracy – niepokój związany z brakiem wiedzy, jak działa PPK w sytuacji utraty pracy: kto będzie wtedy płacił składki? Czy można je będzie wypłacić? Niepewność zysków – brak przekonania, że gromadzone w PPK środki będą zarządzane kompetentnie, a ewentualne zyski nie zostaną pochłonięte przez koszty administracyjne.

Z drugiej strony Polacy wskazywali najczęściej na następujące zalety PPK: Automatyczność i regularność - łatwiej odkładać, gdy środki są pobierane automatycznie, bez angażowania uczestników. Zewnętrzna dyscyplina, "bacik nad głową" – potrącenia z wcześniejszej wypłaty skutecznie zniechęcają do uszczuplania zgromadzonych środków. Niewielkie obciążenie finansowe – mała kwota pobierana z wynagrodzenia na konto PPK sprawia, że odkładanie jest nieodczuwalne dla budżetu, "nie powoduje bólu". Wkład pracodawcy i państwa – to dodatkowy przychód, stanowiący jednoznaczną korzyść z uczestnictwa w PPK, "dodatkowe, darmowe pieniądze". Rezerwa finansowa – środki zgromadzone w PPK stanowią pieniądze "na czarną godzinę", które można wycofać w sytuacji kryzysowej (choć z potrąceniami) i z nich skorzystać. Elastyczność – możliwość modyfikowania wysokości składek pracownika i pracodawcy traktowana jest jako realny wpływ na strategię oszczędzania w ramach PPK. Transparentność – dostęp do informacji o stanie konta, a tym samym możliwość sprawdzania wpłat i zysków z inwestycji zapewniają poczucie kontroli sprawowanej nad swoimi oszczędnościami. 

Autorka/Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP