"Pan premier w swoim wystąpieniu się kilka razy pomylił, co świadczy o tym, że nie do końca zna ten program"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Wójcik o Programie Inwestycji Strategicznych z Polskiego Ładu
Wójcik o Programie Inwestycji Strategicznych z Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/6
TVN24Wójcik o Programie Inwestycji Strategicznych z Polskiego Ładu

Program Inwestycji Strategicznych, będący częścią programu Polski Ład, ma wesprzeć inwestycje lokalne. Na ten cel ma popłynąć ponad 23 miliardy złotych. - Jedną ręką rząd zabiera nam pieniądze, a z drugiej strony nam daje. Tyle tylko, że ten bilans nie jest po obu stronach równania taki sam - mówił na antenie TVN24 Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Zwrócił również uwagę na kilka błędów w wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego.

Premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji w Nidzicy mówił o Programie Inwestycji Strategicznych, będących częścią rządowego programu Polski Ład. W ramach programu do samorządów ma trafić ponad 23 mld zł.

Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich zwrócił uwagę, że "bardzo często mówi się, że nam rząd pieniądze daje". - Bardzo serdecznie przepraszam, ale to są nasze publiczne pieniądze i to tak naprawdę oznacza, że rząd wpadł na dobry pomysł, żeby rozruszać polską gospodarkę poprzez inwestycje publiczne. A ponieważ samorządy są kluczowym podmiotem, który realizuje inwestycje publiczne, to my będziemy poprzez te środki rządowego programu je realizować - wskazał.

Wójcik zauważył przy tym, że samorządy dołożą się do tych inwestycji. - Musimy dołożyć swoje własne (środki - red.) i jeszcze jeden element - musimy do tego zapłacić VAT, który w całości pozostaje w budżecie państwa. Ta arytmetyka dotycząca tych pieniędzy jest nieco inna - podkreślił gość TVN24.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Program Inwestycji Strategicznych - wnioski

Przedstawiciel Związku Miast Polskich wskazywał również, że "pan premier w swoim wystąpieniu się kilka razy pomylił, co świadczy o tym, że nie do końca zna ten program". - Jak wymienia, że z tego programu będą pieniądze na przykład na szpitale (…), to ja chcę przypomnieć, że polski rząd na wniosek ministra zdrowia zdecydował, że ten program nie będzie wspierał tego celu rozwojowego związanego z ochroną zdrowia - tłumaczył.

Marek Wójcik zauważył też, że z tego programu nie będzie dróg szybkiego ruchu, "bo to też nie ten poziom". - Zresztą pan premier mylił się wielokrotnie - podsumował Wójcik. Samorządy składały wnioski np. o wsparcie na infrastrukturę oświatową. - Najwięcej było tych dotyczących dróg od szczebla gminnego po wojewódzkie - poinformował przedstawiciel ZPM.

Kłopoty samorządów

Jego zdaniem, stwarza się przekonanie, że "rząd daje, a samorządy biorą". - Jedną ręką rząd - tak jak premier Gowin słusznie powiedział - zabiera nam pieniądze, nam mieszkańcom, a z drugiej strony nam daje. Tyle tylko, że ten bilans nie jest po obu stronach równania taki sam. Niestety więcej się nam zabiera, niż nam się z powrotem oddaje - stwierdził Wójcik.

Ponadto, jak zauważył, samorządom oddaje się pieniądze na inwestycje. - A nam w tej chwili w samorządach brakuje na wydatki bieżące. My mamy obowiązek zrównoważyć dochody bieżące z wydatkami bieżącymi i w blisko 1000 samorządów jest już z tym problem. My nie mamy na codzienne wypłaty wynagrodzeń, energię elektryczną, na utrzymanie naszych jednostek organizacyjnych. W związku z tym dobrze, że są inwestycje, ale my mamy w tyle głowy, że te inwestycje trzeba utrzymać. Nie będziemy się rzucali na infrastrukturę, której potem nie będziemy w stanie utrzymać, bo planujemy odpowiedzialnie - podkreślił.

Zdaniem ekonomisty Marka Zubera "ewidentnie wycofujemy się z tego, co promowaliśmy od 1999 roku, czyli zejście z decyzyjnością niżej - na poziom samorządów i wracamy do państwa sterowanego centralnie". - Bo w końcu to centrum decyduje, na jakie inwestycje mają iść pieniądze - zauważył.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Konieczne jest zamrożenie cen energii w 2024 roku. Należy się tym szybko zająć. Mówimy prawdopodobnie o okresie półrocznym, a potem o stopniowym odmrażaniu - wskazał wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko. Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. 

Zamrożone ceny prądu na dłużej. Jest projekt poselski

Zamrożone ceny prądu na dłużej. Jest projekt poselski

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Sejm przyjął z poprawką nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia oraz pozwala na otwarcie sklepów w dwie niedziele poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia.

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak jest absolutnie nieprzypadkową osobą. Mamy polityka, który wykona to, czego będzie od niego żądała partia - mówił w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" i autor reportażu o "układzie radomskim" Bertold Kittel. Opisał ponadto udział Kosztowniaka w "układzie radomskim" i jego wcześniejsze działania jako prezydenta Radomia.

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Charlie Munger, który przez wiele lat był wiceprezesem i zastępcą Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, zmarł we wtorek. Munger miał 99 lat, a 1 stycznia skończyłby 100. Jak podał Berkshire, zmarł spokojnie w szpitalu w Kalifornii. Nie podano przyczyny - poinformowała Agencja Reutera.

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Uber ogłosił nawiązanie współpracy ze słynnymi londyńskimi czarnymi taksówkami. Kierowcy takich pojazdów będą mogli wyrazić zgodę na uzyskanie dostępu do zleceń przejazdów od Ubera, a korzystający z aplikacji będzie mógł zamówić kurs specjalnie takim autem i z góry będą znali cenę przejazdu.

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Autor:
JW/ams
Źródło:
CNN

W 2024 roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 procent średniego miesięcznego dochodu - przewiduje projekt skierowany do Sejmu przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 28 listopada 2023 roku.

Kumulacja w Lotto. Jakie liczby padły podczas losowania 28 listopada 2023?

Kumulacja w Lotto. Jakie liczby padły podczas losowania 28 listopada 2023?

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2024 rok do 3,1 procent z 3 procent w związku z umiarkowaną poprawą perspektyw inwestycyjnych - podała firma w opublikowanym we wtorek raporcie.

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji byli grający w Danii, Niemczech i Hiszpanii, gdzie padły wygrane drugiego stopnia. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. W następnym losowaniu można wygrać 120 milionów złotych.

Wyniki Eurojackpot z 28 listopada 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 28 listopada 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że wstrzymuje na terenie całego kraju obrót kilkoma seriami oraz zakazuje wprowadzenia do obrotu kilkunastu serii leku przeciwbólowego Oxylaxon. Jak wyjaśniono w decyzji GIF, w toku postępowania potwierdzono wystąpienie wady jakościowej.

Serie leku przeciwbólowego wycofane z obrotu

Serie leku przeciwbólowego wycofane z obrotu

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało we wtorek na swojej stronie listę firm, które importowały zboże z Ukrainy. Lista liczy kilkaset podmiotów.

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) poinformował, że cyberprzestępcy próbują wykorzystać wizerunek platformy Wolt do kradzieży informacji dotyczących kart płatniczych. Stworzyli w tym celu fałszywe strony, które oferują kody promocyjne.

Oszuści podszywają się pod popularną platformę. "Wyłudzają dane kart płatniczych"

Oszuści podszywają się pod popularną platformę. "Wyłudzają dane kart płatniczych"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Na siedzibie Narodowego Banku Polskiego (NBP) pojawił się nowy baner. Tym razem odnosi się nie tylko do inflacji i wzrostu cen, stóp procentowych, ale i samych prac banku. "Wszystkie działania NBP są zgodne z prawem i spełniają najwyższe standardy międzynarodowe" - głosi.

NBP broni się po raz kolejny na banerach. "Precyzja" i "międzynarodowe standardy"

NBP broni się po raz kolejny na banerach. "Precyzja" i "międzynarodowe standardy"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

1,8 miliona Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb - wskazano w "Raporcie o biedzie 2023". Dowiadujemy się ponadto, że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej.

Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Sieć laboratoriów w opublikowanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu przyznała, że 19 listopada doszło do ataku na serwery spółki oraz że "dostęp do znajdujących się tam danych mogły w sposób bezprawny uzyskać osoby nieuprawnione". "Spółka zgłosiła naruszenie do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, poinformowała uprawnione instytucje oraz złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości" - poinformowano. Firma nie podała, ilu osób dotyczy problem.

Atak hakerów na ALAB laboratoria. Jest oświadczenie spółki

Atak hakerów na ALAB laboratoria. Jest oświadczenie spółki

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W ostatnich dniach sprawowania władzy w roli ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał jeszcze dwa zarządzenia w sprawie utworzenia nowych stanowisk w podległych mu instytucjach.

Ostatnie powołania Piotra Glińskiego jako ministra kultury

Ostatnie powołania Piotra Glińskiego jako ministra kultury

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Od 1 stycznia 2024 roku na polskich stacjach zmieni się rodzaj benzyny 95-oktanowej - z E5 na E10. Oznacza to, że wzrośnie z 5 do 10 procent zawartość biokomponentów. "Obowiązek oferowania paliwa E10 dotyczy wszystkich sprzedawców paliw działających na terenie Polski, zarówno dużych koncernów, jak i sprzedawców prowadzących pojedyncze stacje paliw" - podkreślił zespół prasowy Orlenu w odpowiedzi na zapytanie TVN24 Biznes.

Niedługo nowe paliwo na stacjach. Orlen komentuje

Niedługo nowe paliwo na stacjach. Orlen komentuje

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Od 1 stycznia zakazane będą kopciuchy w połowie Polski. Zakaz używania najgorszej jakości pieców zostanie wprowadzony w ośmiu województwach, choć na różnych zasadach. Na przykład w Sopocie nie będzie można dorzucać do pieca ani węgla, ani drewna, by ogrzać dom. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Kolejne zakazy używania kopciuchów. "Ostatnio wykrywamy wiele nieprawidłowości"

Kolejne zakazy używania kopciuchów. "Ostatnio wykrywamy wiele nieprawidłowości"

Autor:
Łukasz
Wieczorek
Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia 2024 rok wypłacane będzie nowe świadczenie dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami - informuje resort rodziny. Chodzi o świadczenie wspierające, które przysługiwać będzie w wysokości od 40 procent do 220 procent renty socjalnej.

Od stycznia nowe świadczenie. Trzeba złożyć wniosek

Od stycznia nowe świadczenie. Trzeba złożyć wniosek

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że emeryci i renciści mogą pracować i dorabiać, ale niektórych z nich obowiązują limity w tym zakresie. Gdy je przekroczą, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie - powiedział rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Od 1 grudnia limity będą wyższe.

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów. ZUS wyjaśnia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów. ZUS wyjaśnia

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Specjalne nagrody dla dyrektorów przedsiębiorstw państwowych z zakresu gospodarki morskiej przewiduje projekt rozporządzenia ministra infrastruktury, który pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Odpowiedzialny za projekt jest wiceminister Marek Gróbarczyk.

Nagrody last minute. Jest projekt rozporządzenia

Nagrody last minute. Jest projekt rozporządzenia

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Ponad 4,6 miliona złotych zarobili w 2022 roku doradcy Adama Glapińskiego - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Mimo ponawianych próśb, Narodowy Bank Polski odmawia ujawnienia ich nazwisk.

Miliony na doradców Glapińskiego. NBP nie chce ujawniać nazwisk

Miliony na doradców Glapińskiego. NBP nie chce ujawniać nazwisk

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes