"To bardzo duża część gospodarki. Kilka milionów ludzi jest związanych z sektorem"

Źródło:
TVN24 BiS
Solski o tranzycie ukraińskiego zboża przez Polskę
Solski o tranzycie ukraińskiego zboża przez PolskęTVN24 BiS
wideo 2/8
Solski o tranzycie ukraińskiego zboża przez PolskęTVN24 BiS

Nadal nie ma porozumienia Polski z Ukrainą w sprawie eksportu zbóż. - To temat bardzo ważny, ponieważ to bardzo duża część naszej gospodarki. Kilka milionów ludzi jest związanych z tym sektorem - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Mykoła Solski, minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy. Jak przekazał, Kijów zaproponował sprzedaż ukraińskiego zboża do Polski w oparciu o licencje. Solski wyjaśnił, jak miałby funkcjonować ten mechanizm.

W czwartek w Warszawie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. - W rzeczywistości negocjacje trwały dwa dni - wczoraj i przedwczoraj. Moim zdaniem ważniejszymi, dłużej trwającymi były rozmowy, które miały miejsce przedwczoraj, w środę. Było to spotkanie pomiędzy naszym i polskim ministerstwem, a także między stowarzyszeniami ukraińskimi i polskimi. Jesteśmy bardzo wdzięczni polskiemu ministrowi, że zorganizował takie spotkanie - powiedział w w piątek w rozmowie z TVN24 BiS Mykoła Solski, minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy.

Jak przekazał, zapadła decyzja o tym, że współpraca w takim formacie będzie prowadzona również w przyszłości. Jak tłumaczył, dyskusja, która dotyczy eksportu produktów rolnych z Ukrainy, wymaga "szerszego formatu". - W związku z tym zdecydowaliśmy się włączyć w te rozmowy przedstawicieli różnych stowarzyszeń. Zawsze to pomaga w takich rozmowach - ocenił Solski.

Jak przypominał, w środę ambasadorowie państw członkowskich wypracowali kompromis w sprawie przedłużenia liberalizacji handlu z Ukrainą, który ma wejść w życie 6 czerwca. Dlatego "część tematów nie musiała być już podnoszona".

Podał przykład cukru, którego temat będzie aktualny przez kolejne dwa miesiące, "ponieważ po 5 czerwca, do końca roku ukraiński cukier nie będzie eksportowany do Europy". - Wszystkie kolejne rozmowy dotyczące cukru i tego co będzie w przyszłości możemy rozpoczynać na jesieni - zauważył.

Czytaj także: Plan w sprawie handlu z Ukrainą. Jest porozumienie

Sprzedaż ukraińskiego zboża do Polski

Jednak zdaniem Solskiego ogólnie środowe rozmowy były "ważne i trudne". - Podczas rozmowy najtrudniejsze tematy były związane z ukraińskim zbożem. Najważniejsza kwestia - i myślę, że wszyscy to rozumieją - dotyczy tego, że już od roku nie jest sprzedawane ukraińskie zboże w Polsce - mówił Mykoła Solski, minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy.

W Polsce od maja ubiegłego roku - początkowo na mocy decyzji Komisji Europejskiej - obowiązuje zakaz przywozu z Ukrainy do Polski produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku lub rzepiku, słonecznika oraz produktów powstałych z przetworzenia tych zbóż i nasion.

Ukraiński minister przekazał polskiej stronie, że "Ukraińcy będą sprzedawać w Polsce zboże tylko w oparciu o licencje, które Polacy będą wydawać, jeżeli uznają, że będzie to konieczne".

Solski w rozmowie z TVN24 BiS wyjaśniał, jak ma to działać. - Ukraińskie przedsiębiorstwo, rolnik ukraiński, jeśli będzie chciał sprzedawać do Polski na przykład pszenicę, kukurydzę, rzepak, czy słoneczniki, wtedy zwraca się do Polski i Polska będzie odpowiadała, czy jest gotowa przyjąć to zboże, czy nie. Jeżeli Polska jest gotowa, to w jakich ilościach. To będzie w całości zależało od strony polskiej - tłumaczył.

- Wydaje się, że polskie stowarzyszenia podczas tej rozmowy były zadowolone z takiego mechanizmu. Taki mechanizm miałby funkcjonować do końca roku, a jesienią ponownie ustalimy, co będzie w kolejnym roku - dodał minister.

Tranzyt przez Polskę

Obecnie dozwolony jest tranzyt ukraińskich zbóż przez terytorium Polski. Mykoła Solski mówił, że z dwóch powodów tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę "w ogromnym stopniu się zmniejszył". - Podstawowym powodem jest to, że 90 procent ukraińskiego eksportu przechodzi przez morze, przez ukraińskie porty czarnomorskie. Dzięki działaniom sił zbrojnych możemy ładować statki, które następnie przewożą to zboże do różnych punktów na świecie - wskazał.

Minister zwrócił uwagę, że drugą przyczyną "znaczącego spadku" transportu drogą lądową są blokady na granic.

Solski podawał przy tym, że "ukraiński tranzyt, który w tej chwili jest bardzo niewielki, jest to około 200 tysięcy ton miesięcznie, opiera się to na starych kontraktach, podpisanych jeszcze zimą". - Połowa tego tranzytu idzie do portu w Gdańsku - wyjaśniał rozmówca TVN24 BiS.

"W tak trudnej sytuacji nie możemy kierować się emocjami"

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak podczas piątkowego briefingu mówił, że tranzyt zboża powinien być wstrzymany na dwa miesiące, by polscy rolnicy mogli w tym czasie sprzedać swoje zapasy. Zdaniem wiceszefa resortu rolnictwa, strona ukraińska kilka tygodni temu zadeklarowała dobrowolne wstrzymanie od 1 kwietnia tranzytu zboża przez Polskę, teraz jednak nie chce dotrzymać tych ustaleń.

Ukraiński minister odnosił się do braku porozumienia w sprawie tranzytu w rozmowie z TVN24 BiS. - Wydawało się, że co do zasady można było przedwczoraj osiągnąć porozumienie, ponieważ wszystko praktycznie było gotowe, również polskie stowarzyszenia - powiedział Mykoła Solski.

W jego ocenie zdecydowała "mniejszość uczestników rozmów miała inne stanowisko, uważali, że wpływa to na cenę, a wraz z ceną wpływa to również na emocje ludzi, którzy biorą udział w protestach".

- Nasze stanowisko jest takie, że w tak trudnej sytuacji nie możemy kierować się emocjami, powinniśmy brać wszystkie kwestie i rozsądnie podchodzić do różnych kwestii. Z tego powodu nie udało się nam osiągnąć porozumienia, rozmowy przełożyliśmy, będziemy je prowadzić w kwietniu, po świętach wielkanocnych. Mamy mocną nadzieję i wiele optymizmu, że przejdziemy tę drogę w najbliższym miesiącu - podsumował.

Kolejne polsko-ukraińskie rozmowy

Po Wielkanocy mają odbyć się polsko-ukraińskie rozmowy w sprawie cukru, malin i soków. - Do końca (przyszłego) miesiąca odbędzie się kolejne spotkanie negocjacyjne i myślę, że po raz kolejny zbierzemy się w Warszawie. Poruszane będą tematy handlu zbożem, tranzytu zboża i odblokowania granicy. To są kwestie podstawowe, ponieważ we wszystkich innych tematach pojawiły się kwestie o charakterze technicznym - poinformował Solski.

Minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy podkreślał, jak ważna dla Ukrainy jest możliwość utrzymania eksportu swoich produktów żywnościowych. - To temat bardzo ważny, ponieważ to bardzo duża część naszej gospodarki. Kilka milionów ludzi jest związanych z tym sektorem, są to bezpośrednio rolnicy, właściciele ziemi, mieszkańcy wsi, którzy ziemię dzierżawią lub na niej pracują - wskazywał.

- Są to zatem tematy o charakterze społecznym, finansowym, politycznym - dodał Mykoła Solski.

Jego zdaniem jeszcze trochę brakuje do pełnego porozumienia z Polską. W 10-stopniowej skali ocenił, że jesteśmy w punkcie "między 6 a 7".

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat zakładają założenia projektu, które opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dodano, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 roku.

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Zyski Ryanaira obniżył się o prawie połowę w drugim kwartale 2024 roku, ponieważ ceny biletów spadły o 15 procent rok do roku. Zwiększa to obawy o słabe lato dla europejskich linii lotniczych w miarę wygasania boomu po pandemii COVID-19 - wskazał Reuters.

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Źródło:
Reuters, "Guardian"

W 2023 roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 129 819 osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Źródło:
PAP

Dodatkowe 20 milionów złotych przeznaczone na program "Podróże z klasą" wyczerpano w cztery minuty - przekazał resort edukacji. MEN podał także, że zarejestrowano 752 nowe wnioski, a łącznie na program w tej edycji zostanie przeznaczone 80 milionów złotych.

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

Źródło:
PAP

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Źródło:
PAP

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

W ciągu siedmiu godzin po niedzielnej rezygnacji prezydenta USA Joe Bidena z walki o reelekcję, drobni darczyńcy wpłacili niemal 47 milionów dolarów na konta zbierającej fundusze dla Partii Demokratycznej organizacji non-profit ActBlue.

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański poinformował na antenie TOK FM, że jego resort będzie prowadził rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Przemysłu na temat cen prądu w 2025 roku i ewentualnych dalszych rozwiązań osłonowych.

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inwestorzy oceniają skutki rezygnacji Joe Bidena z kandydowania na urząd prezydenta USA. Na giełdach w Azji przeważają spadki. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Dolar pozostaje stabilny. W ocenie ekonomistów decyzja Bidena zwiększa niepewność na rynkach, co nie sprzyja walutom rynków wschodzących.

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci może skorzystać ten rodzic, który jest zaangażowany w wychowanie dzieci w większym stopniu - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyjaśnienia resortu finansów.

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki demonstrowali w niedzielę swoje niezadowolenie z turystyfikacji wyspy. Kilkanaście tysięcy osób wzięła udział w proteście, podczas którego wykrzykiwano hasła wymierzone w turystów, np. "Wracajcie do domów!" czy "Oddajcie nam Majorkę!". Postulują między innymi ograniczenie miejsc noclegowych.

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Władze hiszpańskiego miasta Calpe zakazały turystom "rezerwowania" miejsc na plaży poprzez zostawianie tam krzeseł, parasoli czy leżaków. Plażowiczom, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, grozi kara w wysokości 250 euro, czyli około 1070 złotych.

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Źródło:
CNN

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy