Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl
"Nic się nie zgadza w jego opowieściach". Prof. Tyrowicz o Adamie Glapińskim
"Nic się nie zgadza w jego opowieściach". Prof. Tyrowicz o Adamie GlapińskimTVN24
wideo 2/8
"Nic się nie zgadza w jego opowieściach". Prof. Tyrowicz o Adamie Glapińskim

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

W czwartek Money.pl poinformował, że zarząd NBP przyjął uchwałę, która zwiększa premię, będącą dodatkiem do pensji prezesa Adama Glapińskiego, o 30 proc. Według money.pl, efektem tej uchwały będzie wzrost wynagrodzenie szefa banku centralnego w ciągu roku o 191 tys. zł.

Czytaj także: Ogromne podwyżki w NBP. Prezes Glapiński dostanie wyższe premie

Prof. Joanna Tyrowicz była pytana w "Faktach po Faktach" o wyższe zarobki szefa banku centralnego.

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki, bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - odpowiedziała członkini RPP. - Czyli ani że inflacja nie jest w celu, ani się do niego nie zbliża, ani wszystkie podejmowane decyzje nie były właściwymi decyzjami. Nagle robimy jakieś wielkie larum. Robimy to larum słusznie, bo to jest oburzające, samo zachowanie jest niedopuszczalne, ale on jest jaki jest - wskazała.

Adam Glapiński pytany o swoją premię przez dziennikarkę TVN24
Adam Glapiński pytany o swoją premię przez dziennikarkę TVN24TVN24

Podwyżka dla prezesa Glapińskiego i zarządu NBP

Profesor Tyrowicz pytana przez Piotra Kraśkę o uchwałę przyznającą podwyżkę dla prezesa NBP i sposób, w jaki się o niej dowiedziała, potwierdziła pojawiający się wcześniej wątek maila od innego członka RPP Pawła Muchy.

- W ocenie pana Pawła Muchy przyjęcie tej uchwały było z naruszeniem wewnętrznych regulaminów, pomijając już w ogóle sam sens tej uchwały, czyli zwiększenie wynagrodzeń dla pana prezesa. Tam jest ileś materiałów z NIK-u, które podważają sam tryb wyznaczania wynagrodzeń członków zarządu. Nikt nie zwracał na to uwagi, no bo kto czytał grube raporty NIK-u, ale jak "wyszedł" pan prezes, to zwróciliście państwo na to uwagę - odpowiedziała.

Co lub kto odpowiada za inflację w Polsce według Glapińskiego

Prof. Tyrowicz została także zapytana o komentarz do słów prezesa NBP, w których wskazuje, kto lub co jest winny inflacji w Polsce. Stwierdziła, że "nic się w nich nie zgadza".

- Nic się nie zgadza w tych jego opowieściach. Na czym polega problem? Pan profesor chce jakoś, po raz kolejny, zwalić na kogoś winę za inflację. Wcześniej zwalał na Putina, potem na coś innego, potem robiły banery. Teraz ma taki powód, że rząd podnosi pensje pracownikom sektora publicznego, którzy nie mieli podnoszonych wynagrodzeń, kiedy inflacja przekraczała kilkanaście procent przez dwa lata pod rząd. Ja nie oceniam, czy to jest właściwa czy niewłaściwa decyzja po stronie rządu, bo to jest ich władczość. Te dwie polityki są rozdzielne i tak dalej. Ale to jest po prostu chora narracja. My nie jesteśmy od tego, żeby szukać winy w kimś innym, tylko żeby właściwie na to reagować. Co nie jest jakimś wielkim zaskoczeniem, że te wynagrodzenia wzrosły, bo była informacja, że one będą rosły, potem one zostały podniesione i mamy październik tego roku i pierwszy raz używamy tego argumentu. To to jest jakaś paranoja w ogóle - skwitowała członkini RPP.

Inflacja i stopy procentowe w PolscePAP/Michał Czernek

Kwestia stóp procentowych

Prof. Tyrowicz przedstawiła swoją ocenę dotyczącą polityki obniżania stóp procentowych, zaczynając od zauważenia, że "stopy procentowe zostały podniesione w 2022 roku do niewystarczającego poziomu".

- One częściowo pomagają nam obniżyć inflację, ale w niewystarczającym stopniu. Co to znaczy? To znaczy, że będziemy mierzyć się z inflacją dłużej. Teraz mówię o 22, potem w 2023 roku zostały całkowicie bezzasadnie obniżone. Nie było żadnego ekonomicznego uzasadnienia dla ich obniżania wtedy. Więc mieliśmy zbyt niskie stopy i jeszcze je obniżyliśmy. Jeśli się państwo zastanawiacie, dlaczego mamy w tej chwili wzrost inflacji, to dlatego, że nasz Narodowy Bank Polski, my Rada Polityki Pieniężnej, nie przygotowaliśmy gospodarki na to, co było wiadomo, że się w niej prędzej czy później wydarzy - powiedziała prof. Tyrowicz.

Członkini RPP pytana o to, jakie są szanse na to, że w 2025 roku dojdzie do obniżki stóp procentowych, wskazała na pewien problem.

- Dla pana prezesa wszystko jest "my" albo "oni". "My" to nie jest naród, a "oni" to nie jest inflacja. Próbuję teraz powiedzieć, że coś jeszcze będzie się działo wiosną przyszłego roku i nie ma to żadnego związku z polityką pieniężną - odpowiedziała. Profesor przyznała, że chodzi o wybory prezydenckie, które mają się odbyć w maju.

Czytaj też: Co dalej z inflacją? Prezes NBP wskazuje poziom i daty

Tyrowicz pytana, czy w jej ocenie będzie pole do obniżki stóp procentowych, odparła, że nie jest to "kwestia mojej własnej oceny".

- Ja nie widzę tego w żadnym z modeli NBP. To nie jest kwestia mojej własnej oceny. Materiały analityczne, które przedstawiają nam pracownicy NBP, wyraźnie wskazują, że do końca horyzontu projekcji, który na dziś jest 2026, nie jesteśmy z inflacją w celu. To o jakich obniżkach (stóp procentowych - red.) ludzie chcą rozmawiać? - powiedziała. Na pytanie, "to co ten prezes mówi?", Tyrowicz odpowiedziała, iż "ten prezes mówi, że będą wybory wiosną przyszłego roku". 

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Donald Trump został 47. prezydentem USA. Podczas przemówienia po zaprzysiężeniu Trump przedstawił najważniejsze punkty swojego planu, który zamierza zrealizować podczas swojej drugiej kadencji. Zapowiedział też, które decyzje podejmie tuż po inauguracji.

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W 2024 roku sieci handlowe urządziły średnio o 12,5 procent mniej promocji na masło niż rok wcześniej - wynika z najnowszego raportu UCE Research. W opinii ekspertów trend ograniczania promocji ma się utrzymać w kolejnych miesiącach, co skutkować może dalszym wzrostem cen. Masło jest najczęściej poszukiwanym przez konsumentów produktem promocyjnym.

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

Źródło:
PAP

Donald Trump został zaprzysiężony na prezydenta USA. Na ceremonii pojawili się byli prezydenci, politycy, a także najbogatsi ludzi na świecie: Elon Musk, Jeff Bezos i Mark Zuckerberg.

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Źródło:
Bloomberg, tvn24.pl, PAP

Polska pozostaje liderem pod względem wzrostu gospodarczego w Europie Środkowowschodniej - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Analitycy oszacowali wzrost Produktu Krajowego Brutto w 2024 roku na 2,8 procent, a w 2025 roku - 3,5 procent.

Polska liderem w regionie

Polska liderem w regionie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska skierowała skargę do Światowej Organizacji Handlu w sprawie "nieuczciwej i nielegalnej" praktyki Chin, które zdaniem KE ustalają stawki za patenty europejskie bez zgody ich właścicieli.

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Źródło:
PAP

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus, co pozwoli im na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi korzystało w ubiegłych latach blisko 200 tysięcy osób.

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT rozszerzyły swoją ofertę o system odroczonych płatności, a także o możliwość wymiany punktów lojalnościowych - przekazał przewoźnik w komunikacie.

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Źródło:
PAP

Alvin Gajadhur, doradca społeczny prezydenta RP, a także były główny inspektor transportu drogowego usłyszał zarzuty bezprawnego udostępnienia wiadomości służbowych - przekazał prokuratur Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby świadczenie 800 plus było wypłacane na dzieci z Ukrainy tylko w sytuacji, gdy ich rodzice pracują i płacą podatki w Polsce. Partia poinformowała o złożeniu w tej sprawie odpowiedniego projektu ustawy. Wcześniej prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski mówił, że dodatek na dziecko powinien być wypłacany tylko w przypadku, "gdy Ukraińcy będą pracować, mieszkać w Polsce i jeżeli będą w Polsce płacić podatki". Krytycznie do zmian w 800 plus odniósł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W ciągu najbliższej dekady pięć osób na świecie dorobi się majątku przekraczającego bilion dolarów - wynika z prognoz międzynarodowej organizacji pomocowej Oxfam. Autorzy corocznego raportu alarmują, że najbogatsi ludzie na świecie coraz szybciej powiększają swoje majątki, wykorzystując swoje monopolistyczne wpływy w polityce i gospodarce. Przestrzegają przed "nową arystokracją" i "oligarchią".

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Źródło:
CNN, PAP

Wysyłka cyfrowego listu za pomocą obowiązujących od początku roku e-Doręczeń trwa nawet kilka dni, o ile po drodze pismo nie zgubi się w systemie. Urzędnicy drżą o terminy doręczeń i los postępowań - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Źródło:
PAP

Ustępujący prezydent USA Joe Biden ostrzegł w swoim pożegnalnym przemówieniu do narodu, że w Stanach Zjednoczonych tworzy się oligarchia, która posiada ogromne bogactwo, władzę i wpływy, co może zagrozić demokracji. W Waszyngtonie oligarchowie już są i wykupują luksusowe domy pod najlepszymi adresami - pisze "The New York Times". Jesteśmy naprawdę przytłoczeni bogactwem, które napłynęło do miasta od czasu wyborów - powiedział w rozmowie z dziennikiem Jim Bell z agencji nieruchomości TTR Sotheby’s International Realty.

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

Źródło:
nytimes.com

Przyszła pierwsza dama Melania Trump w przeddzień zaprzysiężenia jej męża na prezydenta USA uruchomiła własną kryptowalutę - informuje BBC. Nastąpiło to dwa dni po tym, jak prezydent elekt uruchomił kryptowalutę $Trump.

Melania idzie w ślady męża

Melania idzie w ślady męża

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z powrotem Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych wraca ryzyko wojny handlowej między Brukselą i Waszyngtonem. "Na ewentualne cła Europa musi odpowiedzieć stanowczo, ale ostrożnie. Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens" - powiedział Charles Grant, dyrektor Centre for European Reform, cytowany przez dziennik "Times".

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

Źródło:
PAP

Donald Trump ma zacząć kadencję od wydania około stu rozporządzeń. Mają one dotyczyć między innymi dodatkowych restrykcji na granicy, poluzowania regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej, nałożenia nowych ceł oraz zmian w pracy urzędników państwowych. Nowy prezydent chce zerwać także z prawem ziemi.

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny