Podatek handlowy zawieszony o rok dłużej? Takim projektem zajmie się rząd

Z kraju

ShutterstockMinisterstwo Finansów chce zawiesić podatek od sprzedaży detalicznej

Ministerstwo Finansów chce zawiesić podatek od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 - poinformował rzecznik resortu finansów Waldemar Grzegorczyk. Ma to być czas dla Komisji Europejskiej na wydanie ostatecznej decyzji w tej sprawie. Projektem we wtorek ma się zająć rząd.

W połowie ubiegłego miesiąca Komisja Europejska wezwała Polskę do zawieszenia podatku od handlu i wszczęła postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Zdaniem Brukseli obecna konstrukcja podatku może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną.

Po tej decyzji ówczesny minister finansów Paweł Szałamacha poinformował, że pobór podatku, wprowadzonego przepisami, które weszły w życie 1 września, zostaje zawieszony. Podatek miał wrócić w zmienionej formie od 1 stycznia 2017 roku.

W piątek rzecznik resortu finansów poinformował jednak, że MF chce zawiesić obecny podatek od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 roku.

- Projekt przewiduje zawieszenie obowiązywania podatku handlowego do 1 stycznia 2018 roku. Podatnicy nie będą musieli też składać deklaracji - powiedział Grzegorczyk. Według niego obecnie obowiązywanie podatku - wskutek decyzji KE - jest zawieszone na podstawie rozporządzenia. Rozporządzenie wydano, po to, by zobowiązane podmioty nie musiały płacić podatku za wrzesień. To rozwiązanie tymczasowe, do czasu wejścia w życie noweli - tłumaczył. Grzegorczyk wskazał, że ten czas powinien wystarczyć Komisji Europejskiej na wydanie ostatecznej decyzji w sprawie podatku od handlu.

Nowy projekt

W środę premier Beata Szydło informowała, że rząd będzie przygotowywać nowy projekt podatku od handlu. Z kolei w czwartek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska bardzo szybko wejdzie w dialog z Komisją Europejską w sprawie tego podatku i wkrótce - zapewniał - uda się wypracować rozwiązania dotyczące wprowadzenia go w naszym kraju. Morawiecki zaznaczył, że podobne daniny są w innych krajach UE, np. we Francji - od 1972 r., i w Hiszpanii. Prezes PiS Jarosław Kaczyński w opublikowanym w środę wywiadzie dla PAP ocenił, że podatek handlowy powinien być i rząd musi nad nim pracować. Ocenił, że nie ma powodów, żeby działalność, jaką prowadzą hipermarkety i wielkie sieci handlowe była nieopodatkowana.

O podatku

Zawieszone przepisy o podatku od sprzedaży detalicznej weszły w życie 1 września 2016 r. Nakładały one na objętych tym podatkiem obowiązek złożenia deklaracji o wysokości podatku, a także jego obliczenia i wpłacenia na rachunek urzędu skarbowego – po raz pierwszy w terminie do 25 października. Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadza dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwotę wolną od podatku ustalono w skali roku w wysokości 204 mln zł. Według założeń rządu w przyszłym roku podatek ten miał przynieść budżetowi 1,6 mld zł.

Podatek handlowy zawieszony. Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 (20.09.2016):

Autor: mb//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock