Plany prezesa Poczty. "Jesteśmy dramatycznie opóźnieni"

Źródło:
PAP
Jaka przyszłość czeka Pocztę Polską? "Ewolucja, ale decyzje są rewolucyjne"
Jaka przyszłość czeka Pocztę Polską? "Ewolucja, ale decyzje są rewolucyjne" TVN24
wideo 2/5
Jaka przyszłość czeka Pocztę Polską? "Ewolucja, ale decyzje są rewolucyjne" TVN24

Dochody z tradycyjnych usług listowych będą maleć, a rosnąć w usługach finansowych, kurierskich czy handlu - stwierdził prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Jego zdaniem od 2027 roku firma może zarabiać więcej na usługach dodatkowych niż na listach.

- Mamy cztery priorytetowe obszary priorytetowe na rok 2024: inwestycje w IT - w tym roku chcemy przeprowadzić postępowanie zakupowe, a w przyszłym roku wdrażać narzędzia informatyczne, w których jesteśmy dramatycznie opóźnieni. Chcemy wprowadzić, i już zaczęliśmy to robić, zmiany organizacyjne, chcemy skoncentrować się na poprawie usług, które świadczymy, a także przeprowadzić zmiany w obszarze zatrudnienia - powiedział Mikosz.

Wypowiedź miała miejsce podczas posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej oraz poczty, komentując plan transformacji przedsiębiorstwa.

Prezes o planach Poczty Polskiej

Jak poinformował Mikosz, zbiorowy zakładowy układ pracy został wypowiedziany i będzie obowiązywał do końca lutego. - Zaczęliśmy proces negocjacji nowego układu i zmiany organizacyjne przygotowujące do programu dobrowolnych odejść - powiedział.

Jak dodał, po zmianie organizacji nastąpi ocena stanowisk, po której poszczególnym pracownikom zostanie zaproponowany program dobrowolnych odejść zakładający 12-miesięczną odprawę.

Mikosz wskazał, że druga część planu transformacji będzie dopiero przedstawiona, ponieważ związane z nią decyzje wymagają więcej czasu. - Na pewno są to decyzje dotyczące rozwoju na rynku kurierskim - to jeden z obszarów, który jest "w DNA" poczty. Mamy w nim jednak jedną z najsłabszych pozycji, mimo ogromnej dynamiki tego rynku - zaznaczył.

Jak przekazał prezes Poczty Polskiej, przedsiębiorstwo stoi też przed decyzjami dotyczącymi usług finansowych. - Jednym z tematów strategicznych na najbliższe miesiące jest przyszłość Banku Pocztowego, który jest w naszej grupie kapitałowej. Bank jest zdrowy, ale za mały na skalę rynku, więc wymaga dokapitalizowania - zauważył.

"Poczta Polska ma szczególną rolę społeczną"

Wedle przekazanych przez Mikosza informacji, należące do poczty nieruchomości mają być wykorzystane do rozwoju usług na rynku kurierskim, "co oznacza setki milionów, a nawet miliardy złotych inwestycji w system infrastruktury - tzw. depotów, a także umaszynowienia sortowni".

Jak poinformował, miernikiem transformacji ma być zmiana struktury przychodów.

- Wiemy, że nasz główny przychód (z tradycyjnych usług listowych - red.) będzie malał. Będziemy mierzyć (powodzenie wprowadzonych zmian - red.) zwiększeniem przychodów z usług finansowych, kurierskich, nieruchomości czy handlu detalicznego, nad którego przebudową zaczęliśmy już pracować. Wstępne założenie do wieloletniego planu finansowego jest takie, że w roku 2027 wysokość dochodów z usług tradycyjnych i pozostałych się przetną - przekazał.

Obecny na posiedzeniu wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński, zapowiedział utrzymanie sieci dotychczasowych placówek pocztowych. - W trakcie przygotowania planu przyjęliśmy założenie, które stanowi też zadanie postawione zarządem i radą nadzorczą, by utrzymać sieć wszystkich placówek. Poczta Polska jest nie tylko spółką akcyjną, ale ma szczególną rolę społeczną - wskazał.

Jak dodał wiceszef resortu, może się jedynie zmienić ranga poszczególnych placówek. - Tam gdzie była poczta, może być filia. Zależy nam jednak na tym, by było gdzie świadczyć nowe usługi i sprzedaż produktów. Zamknęliśmy tylko kilka placówek w urzędach, niedostępnych publicznie, których funkcjonowanie nie miało uzasadnienia - wskazał.

Bartmiński poinformował również o poszukiwaniu finansowania transformacji poczty z dodatkowych źródeł, m.in. KPO. - Poczta złożyła fiszki projektowe do projektu inwestycji wspierających robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw, co się idealnie wpasowuje w nowy profil Poczty Polskiej - wskazał.

Autorka/Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Karolis Kavolelis/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rynki azjatyckie zachwiały się, a kontrakty terminowe na amerykańskie akcje spadły - podał Reuters, wskazując przy tym, że jest to reakcja rynków na debatę wiceprezydentki Kamali Harris i byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Rynki reagują na debatę Harris-Trump

Rynki reagują na debatę Harris-Trump

Źródło:
Reuters

To jest przestępstwo? Wiele lat temu pożyczyłem od niego dziewięć tysięcy, zgłosiłem to do Urzędu Skarbowego - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 były minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do swojej znajomości z szefem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosławem Piesiewiczem. Deklarował, że jego osobiste relacje nie miały żadnego wpływu na powołanie Piesiewicza na to stanowisko.

Bliskie relacje Sasina z Piesiewiczem. "To jest przestępstwo?"

Bliskie relacje Sasina z Piesiewiczem. "To jest przestępstwo?"

Źródło:
TVN24

34 złote, czyli o 2 złote więcej niż do tej pory, muszą od środy płacić kierowcy aut osobowych za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady A2 pomiędzy Koniem a Nowym Tomyślem (woj. wielkopolskie). To druga w tym roku podwyżka wprowadzona przez spółkę Autostrada Wielkopolska (AWSA).

Od środy drożej za przejazd autostradą. Są nowe stawki

Od środy drożej za przejazd autostradą. Są nowe stawki

Źródło:
PAP

W planach jest zaangażowanie do programu kredytowego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - przekazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Dodał, że pieniędzy na mieszkalnictwo w przyszłym roku może być "bardzo dużo".

Minister: chcemy zaangażować środki z KPO do programu kredytowego

Minister: chcemy zaangażować środki z KPO do programu kredytowego

Źródło:
PAP

Ministerstwo rolnictwa znów chce podjąć próbę zmiany układu sił w łańcuchu dostaw. Kosztem sieci sklepowych zyskać mają producenci żywności - poinformował w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ukryty koszt wojny cenowej marketów. "Dostawcy stoją pod ścianą"

Ukryty koszt wojny cenowej marketów. "Dostawcy stoją pod ścianą"

Źródło:
PAP

Apple we wtorek przegrało przed Trybunałem Sprawiedliwości UE walkę z unijnymi organami regulacyjnymi do spraw konkurencji, które nakazały jej zapłacenie Irlandii zaległych podatków w kwocie 13 miliardów euro.

Gigantyczny podatek do zapłacenia. Wyrok TSUE

Gigantyczny podatek do zapłacenia. Wyrok TSUE

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto padła główna wygrana. Do szczęśliwca, który miał szóstkę, trafi ponad 7,5 miliona złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 10 września 2024 roku.

Wyniki Lotto z 10 września 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 10 września 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska uważa, że Morze Bałtyckie stanie się drugim co do wielkości miejscem produkcji energii z farm wiatrowych w Unii Europejskiej. - Region ma duży potencjał - powiedział na konferencji w Brukseli Łukasz Koliński, pełniący obowiązki dyrektor do spraw zielonej transformacji w KE.

To ma być "drugie co do wielkości miejsce produkcji energii z farm wiatrowych" w Unii Europejskiej

To ma być "drugie co do wielkości miejsce produkcji energii z farm wiatrowych" w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

Dług publiczny liczony według krajowej metodologii wyniósł na koniec drugiego kwartału 2024 roku niemal 1,46 biliona złotych - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Dług liczony według metodologii unijnej przekroczył natomiast 1,82 biliona złotych. W obu przypadkach nastąpiły wzrosty - zarówno w wartościach nominalnych, jak i w relacji do PKB.

Potężne kwoty zadłużenia. Ministerstwo podało dane

Potężne kwoty zadłużenia. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Rada Ministrów omówiła projekt w sprawie tak zwanej drugiej waloryzacji emerytur - przekazało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. "Rada Ministrów powróci do procedowania projektu, jeżeli pojawi się ryzyko przekroczenia 5-procentowej inflacji" - poinformowano. 

Zaskakujący zwrot w sprawie podwyżek dla emerytów

Zaskakujący zwrot w sprawie podwyżek dla emerytów

Źródło:
tvn24.pl

Drugie największe lotnisko w Portugalii, port lotniczy imienia Francisco Sa Carneiro w Porto, zostało zamknięte dla ruchu lotniczego od poniedziałkowego wieczora. Obiekt przestał tymczasowo działać z powodu remontu.

Drugie największe lotnisko w kraju zamknięte z powodu remontu

Drugie największe lotnisko w kraju zamknięte z powodu remontu

Źródło:
PAP

Rumuńska Dacia (Renault) zaczyna program "dobrowolnych odejść" dla swoich pracowników. 1 października pracownicy, którzy przystąpią do programu we wrześniu, otrzymają odprawy w wysokości nawet do 185 tysięcy lei rumuńskich.

Dacia zaczyna program dobrowolnych zwolnień

Dacia zaczyna program dobrowolnych zwolnień

Źródło:
PAP

Koszt systemu kaucyjnego w Polsce może przekroczyć 37 miliardów złotych w ciągu dekady - podał Deloitte na konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano raport "System kaucyjny w Polsce - koszty, perspektywy, szanse". W pierwszym roku funkcjonowania mechanizmu może zostać nim objęta zaledwie połowa butelek PET i puszek metalowych wprowadzanych do obiegu.

Rewolucja w sklepach ma ruszyć w 2025 roku, ale wciąż jest wiele niewiadomych

Rewolucja w sklepach ma ruszyć w 2025 roku, ale wciąż jest wiele niewiadomych

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Orlen wstrzymuje wszystkie przelewy sponsorskie na rzecz Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) - poinformowało Radio Zet. Dodało, że powodem takiej decyzji mają być "kontrowersje wokół działań zarządu PKOl i prezesa Radosława Piesiewicza". "Potwierdzamy, że analizujemy warunki współpracy z PKOl" - przekazało tvn24.pl biuro prasowe Orlenu.

Media: Orlen wstrzymuje przelewy na rzecz PKOl

Media: Orlen wstrzymuje przelewy na rzecz PKOl

Źródło:
Radio Zet, tvn24.pl, PAP

Grupa Azoty w latach 2021-2023 zamawiała usługi reklamowe oraz promocyjne, udzielane nie w celu promocji spółki czy produktów, ale w interesie innych podmiotów, w tym na rzecz partii politycznej - wynika z zawiadomienia Grupy Azoty skierowanego do prokuratury. Jak wylicza koncern, na darowizny i działania reklamowe w ubiegłym roku przeznaczono ponad 7,5 mln zł.

Grupa Azoty zawiadamia prokuraturę. Pieniądze na promocję "w interesie podmiotów politycznych"

Grupa Azoty zawiadamia prokuraturę. Pieniądze na promocję "w interesie podmiotów politycznych"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKP Intercity wypowiada umowę sponsorską Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu (PKOl) ze skutkiem natychmiastowym - podała spółka. Nie jest to pierwsza firma, która zdecydowała się na podobny krok.

PKP Intercity wypowiada umowę sponsorską PKOl-owi

PKP Intercity wypowiada umowę sponsorską PKOl-owi

Źródło:
PAP

Fabryka przyborów szkolnych w Baranowie Herlitz-Pelikan ma zostać zamknięta - podają lokalne media. W zakładzie zostaną przeprowadzone zwolnienia grupowe, póki co nie podano, ile osób straci pracę. Informację o likwidacji firmy Herlitz przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl jej właściciel, spółka Hamelin Polska.

Polscy pracownicy stracą na fuzji. Po 30 latach  fabryka zostanie zamknięta

Polscy pracownicy stracą na fuzji. Po 30 latach fabryka zostanie zamknięta

Źródło:
tvn24.pl

- Cieszę się, że odnieśliśmy pierwszy sukces - mówi burmistrz niemieckiego Guben. Tak ocenia projekt, w ramach którego kilkunastu osobom udostępniono za darmo mieszkania na okres próbny. Miejscowym władzom zależy, by zachęcić je do pozostania w tym przygranicznym mieście na dłużej.

Mieszkanie za darmo? Niecodzienna oferta miasta tuż przy granicy z Polską 

Mieszkanie za darmo? Niecodzienna oferta miasta tuż przy granicy z Polską 

Źródło:
ENEX, rbb24

Przeciętna powierzchnia mieszkań w budynkach wielorodzinnych w pierwszej połowie roku wyniosła 51,8 mkw. - wynika z danych GUS. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 r. najwięcej nowych mieszkań wybudowano w mazowieckim i małopolskim. Ale to w województwie pomorskim jest największe nasilenie budownictwa.

Tak się buduje w Polsce. Branża zalicza spadki

Tak się buduje w Polsce. Branża zalicza spadki

Źródło:
PAP

W końcówce 2025 roku może być przestrzeń do obniżenia taryf - oceniła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w Radiu Zet.

"Ceny prądu będą niższe, bo wychodzimy z górki pokryzysowej"

"Ceny prądu będą niższe, bo wychodzimy z górki pokryzysowej"

Źródło:
PAP