Rekordowa liczba pasażerów na kolei. Najlepszy wynik od siedmiu lat

Z kraju

Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt PesyPKP Intercity
wideo 2/4

To najlepsze wakacje pod względem liczby przewiezionych pasażerów od 7 lat - poinformowało PKP Intercity. Od czerwca do końca sierpnia z usług przewoźnika skorzystało prawie 12,5 mln osób. Podróżni najchętniej wybierali połączenia na trasie z Krakowa i Trójmiasta do Warszawy.

Jak czytamy w komunikacie, w sumie od czerwca do końca sierpnia z usług przewoźnika skorzystało o 12 procent osób więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W czerwcu, lipcu i sierpniu w porównaniu do 2016 roku liczba pasażerów wzrosła odpowiednio o 19 procent (ponad 3,8 mln osób), 10 procent i 7 procent (w obu przypadkach po ponad 4,3 mln osób).

"To najlepsze wakacje w PKP Intercity od 7 lat pod względem liczby przewiezionych pasażerów. Bardzo cieszymy się, że co roku coraz więcej osób wybiera przejazdy naszymi pociągami. W porównaniu do poprzedniego roku, prawie 30 procent rodzin więcej skorzystało z usług PKP Intercity" - podkreśla cytowany w komunikacie Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity. - Wzrost zauważamy także w wyjazdach seniorów - 16 procent oraz studentów - 9 procent. Coraz więcej osób kupuje też bilety przez Internet - dodaje.

Jak wskazano, PKP Intercity stale notuje wzrost liczby przewiezionych pasażerów. Łącznie od stycznia do końca sierpnia 2017 roku na pokładach pociągów przewoźnika podróżowało prawie 29 mln pasażerów. Oznacza to ponad 13-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Przyczyny wzrostu

Zdaniem przewoźnika na dobry wynik wpłynęło wiele czynników, jak atrakcyjne oferty biletowe, nowe kierunki podróży.

W sezonie letnim PKP Intercity uruchomiło blisko 100 składów sezonowych do najpopularniejszych kurortów górskich i nadmorskich. Z dodatkowych połączeń mogły skorzystać osoby wybierające się między innymi w Beskid Śląski, do Żywca i Zwardonia, a także do Kudowy-Zdroju czy Szklarskiej Poręby. Nowością było połączenie z Łodzi do Giżycka, dokąd kursował skład TLK Niegocin, zapewniając podróżnym dojazd na Warmię i Mazury. Od tegorocznych wakacji podróżni zyskali także dodatkowe połączenia w kierunku wschodnim. Do dyspozycji osób planujących wyjazd na Ukrainę jest dodatkowa para pociągów Przemyśl - Lwów - Kijów, a także skład kursujący z Chełma do Kowla i Zdołbunowa.

Najpopularniejsze trasy

Najwięcej podróżnych, podobnie jak w poprzednim roku, wybrało połączenia na trasie z Krakowa i Trójmiasta do Warszawy. Podczas wakacji z Krakowa do stolicy podróżowało w sumie ponad 618 tysięcy pasażerów, a z Trójmiasta - ponad 533 tysiące.

W obu przypadkach wzrost liczby podróżnych utrzymał się na poziomie 6 procent. Dużym powodzeniem cieszyło się także połączenie z Warszawy do Białegostoku, które wybrało ponad 236 tysięcy osób, czyli o 48 procent więcej niż w okresie ubiegłorocznych wakacji.

Wzrost liczby przewiezionych osób PKP Intercity odnotowało także między innymi na trasach z Krakowa do Przemyśla (101 procent więcej niż rok temu) i Rzeszowa (70 procent więcej) czy z Warszawy do Olsztyna (24 procent więcej). Wśród kierunków wakacyjnych pasażerowie najchętniej wybierali trasy do Kołobrzegu (ponad 292 tysiące), Koszalina (ponad 220 tysięcy) czy Zakopanego (ponad 130 tysięcy). Natomiast największy wzrost przewoźnik odnotował w przypadku połączeń sezonowych do Wisły (41 procent), Krynicy-Zdroju (31 procent), a także Władysławowa i Zakopanego (po 29 procent).

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP Intercity