PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę inwestycyjną zakładającą utworzenie spółki joint venture Orlen Synthos Green Energy. Głównym celem przedsięwzięcia będzie przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych - poinformowano w komunikacie.
- Dziś podpisaliśmy umowę inwestycyjną między Synthos Green Energy a PKN Orlen. Powstanie spółka Orlen Synthos Green Energy przy współkontroli, spółka, która będzie inwestować, rozwijać, współpracować w zakresie technologii nuklearnych, czyli mikro i małych reaktorów atomowych - ogłosił we wtorek podczas konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Prezes płockiego koncernu podkreślił, iż już teraz PKN Orlen ten jest koncernem multienergetycznym, ale by się dalej rozwijać i zarazem rozwijać polską gospodarkę, musi podejmować "tu i teraz" decyzje, które obejmują perspektywę 20, 30 lat, w tym w segmencie energetycznym, a zwłaszcza nisko i zero emisyjnych źródeł energii. Obajtek przypomniał m.in. o przejęciu Grupy Energa przez PKN Orlen, a także o projektach, dotyczących farm wiatrowych, zarówno na lądzie, jak i planowanej na Morzu Bałtyckim.
- Atom jest naszą przyszłością. Jest przyszłością naszego kraju - ocenił prezes PKN Orlen. Dodał, że inwestycje w mikro i małe reaktory jądrowe, będąc domeną właśnie takich podmiotów jak koncern, nie wykluczają dużych przedsięwzięć w zakresie energetyki atomowej, będących domeną państwa.
PKN Orlen podpisał umowę z Synthos Green Energy
PKN Orlen poinformował w komunikacie, że nowa spółka joint venture Orlen Synthos Green Energy zostanie powołana w celu komercjalizacji technologii mikro i małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.
Jak wskazano, podpisana umowa zakłada szeroki zakres działalności spółki obejmujący m.in. promocję technologii, wspieranie rozwoju rozwiązań prawnych, badanie poszczególnych lokalizacji pod kątem budowy instalacji, realizację wspólnych inwestycji, a w końcu także produkcję energii i ciepła z wykorzystaniem tych technologii na potrzeby własne, komunalne i komercyjne.
Prezes PKN Orlen przekazał, że pierwszy reaktor BWRX-300 powstanie w Kanadzie w 2028 roku. - Mam taką nadzieję, że następny reaktor powstanie w Polsce, w 2029 roku - powiedział Obajtek. Michał Sołowow, właściciel Grupy Synthos, podkreślił, że reaktor BWRX-300 "jest ewolucyjnym rozwiązaniem opracowanym przez legitymującą się ogromnym doświadczeniem w tym obszarze amerykańską grupę GE, która działa w Polsce od 30 lat i posiada tu rozbudowany łańcuch dostaw, na który składa się ponad 3000 firm".
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zauważył na Twitterze, że "polityka klimatyczna UE wymusza transformacje energetyki w naszym kraju". "Podpisanie przez PKN Orlen umowy inwestycyjnej w zakresie małych reaktorów jądrowych wpisuje się w plany modernizacji branży. To szansa na efektywną i bezpieczną dekarbonizację. W przyszłości najbardziej stabilnym źródłem energii będzie atom" - napisał Sasin.
PKN Orlen przypomniał, że zgodnie ze strategią Grupy Orlen koncern zamierza osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PKN Orlen