Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl
Adam Glapiński: obniżki stóp procentowych to nie jest dyskutowany temat (wypowiedź z 5 kwietnia 2024)
Adam Glapiński: obniżki stóp procentowych to nie jest dyskutowany temat (wypowiedź z 5 kwietnia 2024)TVN24
wideo 2/4
Adam Glapiński: obniżki stóp procentowych to nie jest dyskutowany tematTVN24

Akcjonariusze Banku Pekao w środę powołali ośmioro nowych członków rady nadzorczej banku. Efektem mogą być zmiany w zarządzie banku. To właśnie rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu, w tym prezesa banku, którym obecnie jest Leszek Skiba.

Podczas środowego zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Banku Pekao przyjęto uchwały w sprawie powołania nowych członków rady nadzorczej spółki. Do rady nadzorczej powołano: Krzysztofa Czeszejko-Sochackiego, Bartosza Grześkowiaka, Radosława Niedzielskiego, Jacka Neściora, Artura Nowak-Fara, Artura Olecha, Roberta Sochackiego i Annę Wawrzyńczak-Palynyczak.

Powyżsi kandydaci zostali zgłoszeni przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń.

Trzyletnia kadencja rady nadzorczej Banku Pekao w nowym składzie rozpocznie się 18 kwietnia br.

Z dniem 31 grudnia 2023 roku upłynął okres trwającej trzy lata wspólnej kadencji rady nadzorczej Banku Pekao w starym składzie. Przewodniczącą tej rady była Beata Kozłowska-Chyła, do niedawna prezes PZU. Z kolei wiceprzewodniczącą rady była Małgorzata Sadurska, która również była członkinią zarządu PZU. Sadurska w latach 2015-2017 była szefową kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, a wcześniej posłanką Prawa i Sprawiedliwości.

Członkami rady nadzorczej byli także: Michał Kaszyński, Stanisław Ryszard Kaczoruk, Marcin Izdebski, Sabina Bigos-Jaworowska oraz Marian Majcher.

Do kompetencji rady nadzorczej należy m.in. powoływanie, po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego i odwoływanie, w głosowaniu tajnym prezesa zarządu banku oraz powoływanie i odwoływanie na wniosek wiceprezesów i członków zarządu.

Od kwietnia 2020 roku prezesem Banku Pekao jest Leszek Skiba. To były wiceminister finansów w rządzie PiS.

Kim są nowi członkowie rady nadzorczej?

Krzysztof Czeszejko-Sochacki wykonuje zawód adwokata. W latach 2001-2004 był szefem Kancelarii Sejmu, a w latach 1993-1997 sędzią Trybunału Stanu. Ponadto w przeszłości był wiceprezesem Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie.

Bartosz Grześkowiak od 12 kwietnia br. jest członkiem zarządu PZU. "Od początku swojej kariery zawodowej związany z rynkiem ubezpieczeń w segmencie ubezpieczeń korporacyjnych" - czytamy. Początkowo, od 2005 roku był związany ze spółką Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń, a następnie z Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta.

Radosław Niedzielski jest menedżerem "z dośwadczeniem w sektorze publicznym". "Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał i doskonalił między innymi w Ministerstwie Skarbu Państwa, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. czy w Banku Gospodarstwa Krajowego" - czytamy. Niedzielski jest uważany za eksperta z zakresu restrukturyzacji, w tym z wykorzystaniem pomocy publicznej.

Jacek Nieścior to radca prawny, który działa w ramach własnej kancelarii prawnej świadczącej pomoc prawną na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców oraz sektora bankowości spółdzielczej. Pracował na kierowniczych stanowiskach m.in. w Najwyższej Izbie Kontroli oraz Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Był członkiem rady nadzorczej m.in. Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy".

Artur Nowak-Far jest ekspertem prawa finansowego związanym ze Szkołą Główną Handlową. W latach 2013-2015 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Z kolei w latach 2007-2013 był członkiem Kolegium Najwyższej Izby Kontroli.

Artur Olech od 12 kwietnia br. jest pełniącym obowiązki prezesa zarządu PZU do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Jak czytamy na stronie spółki, Olech od ponad 30 lat jest menedżerem związanym z branżą finansową i ubezpieczeniową.

Robert Sochacki od kwietnia jest prezesem zarządu spółki Beta Securities Poland, która wspiera rozwój funduszy ETF w Polsce. W przeszłości był m.in. wiceprezesem zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego oraz zastępcą dyrektora Departamentu Skarbu w PKO BP.

Anna Wawrzyńczak-Palynyczak to radczyni prawna "z wieloletnim doświadczeniem w międzynarodowych kancelariach prawnych". Obecnie jest dyrektorką Departamentu Prawnego Polskiego Funduszu Rozwoju oraz przewodniczącą rady nadzorczej spółki PFR Ventures.

Spółka pośrednio kontrolowana przez państwo

Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. ma jedną piątą (20 proc.) udziałów w Pekao, 12,8 proc. jest w rękach Polskiego Funduszu Rozwoju. Do zakupu tego pakietu akcji od włoskiego Unicredit doszło w czerwcu 2017 roku. Oznacza to, że Bank Pekao jest pośrednio kontrolowany przez państwo. Skarb Państwa ma bowiem 34,19 proc. udziałów w PZU. Z kolei Polski Fundusz Rozwoju należy do Skarbu Państwa.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: pekao.com.pl

Pozostałe wiadomości

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP