Akcjonariusze Banku Pekao w środę powołali ośmioro nowych członków rady nadzorczej banku. Efektem mogą być zmiany w zarządzie banku. To właśnie rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu, w tym prezesa banku, którym obecnie jest Leszek Skiba.
Podczas środowego zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Banku Pekao przyjęto uchwały w sprawie powołania nowych członków rady nadzorczej spółki. Do rady nadzorczej powołano: Krzysztofa Czeszejko-Sochackiego, Bartosza Grześkowiaka, Radosława Niedzielskiego, Jacka Neściora, Artura Nowak-Fara, Artura Olecha, Roberta Sochackiego i Annę Wawrzyńczak-Palynyczak.
Powyżsi kandydaci zostali zgłoszeni przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń.
Trzyletnia kadencja rady nadzorczej Banku Pekao w nowym składzie rozpocznie się 18 kwietnia br.
Z dniem 31 grudnia 2023 roku upłynął okres trwającej trzy lata wspólnej kadencji rady nadzorczej Banku Pekao w starym składzie. Przewodniczącą tej rady była Beata Kozłowska-Chyła, do niedawna prezes PZU. Z kolei wiceprzewodniczącą rady była Małgorzata Sadurska, która również była członkinią zarządu PZU. Sadurska w latach 2015-2017 była szefową kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, a wcześniej posłanką Prawa i Sprawiedliwości.
Członkami rady nadzorczej byli także: Michał Kaszyński, Stanisław Ryszard Kaczoruk, Marcin Izdebski, Sabina Bigos-Jaworowska oraz Marian Majcher.
Do kompetencji rady nadzorczej należy m.in. powoływanie, po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego i odwoływanie, w głosowaniu tajnym prezesa zarządu banku oraz powoływanie i odwoływanie na wniosek wiceprezesów i członków zarządu.
Od kwietnia 2020 roku prezesem Banku Pekao jest Leszek Skiba. To były wiceminister finansów w rządzie PiS.
Kim są nowi członkowie rady nadzorczej?
Krzysztof Czeszejko-Sochacki wykonuje zawód adwokata. W latach 2001-2004 był szefem Kancelarii Sejmu, a w latach 1993-1997 sędzią Trybunału Stanu. Ponadto w przeszłości był wiceprezesem Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie.
Bartosz Grześkowiak od 12 kwietnia br. jest członkiem zarządu PZU. "Od początku swojej kariery zawodowej związany z rynkiem ubezpieczeń w segmencie ubezpieczeń korporacyjnych" - czytamy. Początkowo, od 2005 roku był związany ze spółką Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń, a następnie z Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta.
Radosław Niedzielski jest menedżerem "z dośwadczeniem w sektorze publicznym". "Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał i doskonalił między innymi w Ministerstwie Skarbu Państwa, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. czy w Banku Gospodarstwa Krajowego" - czytamy. Niedzielski jest uważany za eksperta z zakresu restrukturyzacji, w tym z wykorzystaniem pomocy publicznej.
Jacek Nieścior to radca prawny, który działa w ramach własnej kancelarii prawnej świadczącej pomoc prawną na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców oraz sektora bankowości spółdzielczej. Pracował na kierowniczych stanowiskach m.in. w Najwyższej Izbie Kontroli oraz Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Był członkiem rady nadzorczej m.in. Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy".
Artur Nowak-Far jest ekspertem prawa finansowego związanym ze Szkołą Główną Handlową. W latach 2013-2015 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Z kolei w latach 2007-2013 był członkiem Kolegium Najwyższej Izby Kontroli.
Artur Olech od 12 kwietnia br. jest pełniącym obowiązki prezesa zarządu PZU do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Jak czytamy na stronie spółki, Olech od ponad 30 lat jest menedżerem związanym z branżą finansową i ubezpieczeniową.
Robert Sochacki od kwietnia jest prezesem zarządu spółki Beta Securities Poland, która wspiera rozwój funduszy ETF w Polsce. W przeszłości był m.in. wiceprezesem zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego oraz zastępcą dyrektora Departamentu Skarbu w PKO BP.
Anna Wawrzyńczak-Palynyczak to radczyni prawna "z wieloletnim doświadczeniem w międzynarodowych kancelariach prawnych". Obecnie jest dyrektorką Departamentu Prawnego Polskiego Funduszu Rozwoju oraz przewodniczącą rady nadzorczej spółki PFR Ventures.
Spółka pośrednio kontrolowana przez państwo
Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. ma jedną piątą (20 proc.) udziałów w Pekao, 12,8 proc. jest w rękach Polskiego Funduszu Rozwoju. Do zakupu tego pakietu akcji od włoskiego Unicredit doszło w czerwcu 2017 roku. Oznacza to, że Bank Pekao jest pośrednio kontrolowany przez państwo. Skarb Państwa ma bowiem 34,19 proc. udziałów w PZU. Z kolei Polski Fundusz Rozwoju należy do Skarbu Państwa.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: pekao.com.pl