Rząd szykuje rewolucję w dowodach osobistych. Wymiana ruszy w przyszłym roku

Z kraju

Okoński: e-dowody mają wesprzeć cały proces cyfryzacjitvn24
wideo 2/5

E-dowody mają wesprzeć cały proces cyfryzacji, na przykład zdjąć z obywatela konieczność wypełniania formularzy czy chodzenia do urzędu - powiedział we "Wstajesz i weekend" wiceminister cyfryzacji Karol Okoński. Dodał, że Polska jest jednym z ostatnich krajów europejskich, które nie rozpoczęły jeszcze wydawania dowodów z warstwą elektroniczną.

W środę rząd przyjął projekt noweli ustawy o dowodach osobistych przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Dzięki zmianom, od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, czyli tzw. e-dowodów.

Bez formularzy

- Te dowody mają wesprzeć cały proces cyfryzacji, na przykład zdjąć z obywatela konieczność wypełniania formularzy czy, w pewnym stopniu, chodzenia do urzędu. Dlatego, że ten dowód może również posłużyć jako nasz cyfrowa tożsamość poprzez wykorzystanie różnych e-usług na portalach oferowanych przez administrację państwową - powiedział w TVN24 Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji.

- Dowodem będziemy w stanie się zidentyfikować czy potwierdzić, że ja to ja, zarówno w świecie wirtualnym, ale również w świecie fizycznym. Gdy w urzędzie przyłożę dowód do czytnika, to urzędnik będzie miał gwarancję, że to ja stoję przed nim. Z drugiej strony, wpisując później PIN, jestem w stanie złożyć oświadczenie woli i, zamiast podpisać się odręcznie, w ten sposób potwierdzam, że zgadzam się na jakąś czynność lub składam jakiś wniosek. Zostawia to ślad w systemie informatycznym, więc mówimy też o dodatkowym poziomie bezpieczeństwa tych wszystkich operacji - dodał.

W warstwie elektronicznej nowego e-dowodu będą zapisane wszystkie dane, które są nadrukowane na dokumencie. - Zdjęcie na e-dowodzie jest zapisane w formie zdjęcie biometrycznego w większej rozdzielczości. W warstwie są też specjalnie zabezpieczone certyfikaty, które służą do identyfikacji, uwierzytelnienia, złożenia podpisu. Dowód posiada również interfejs bezstykowy tak jak w przypadku kart płatniczych. Nie trzeba będzie go wkładać do czytnika, wystarczy przyłożyć - wyjaśniał wiceminister.

Jak mówił Polska jest jednym z ostatnich krajów europejskich, które nie rozpoczęły jeszcze wydawania dowodów z warstwą elektroniczną. - Pioneerami były takie kraje jak Finlandia i Estonia, gdzie takie dowody funkcjonują już od ponad 10 lat - dodał.

Autor: tol//dap / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Cyfryzacji