Tak ma wyglądać koniec OFE. Wszystko, co trzeba wiedzieć

[object Object]
Zuber o przekształceniu OFE: co to jest w o ogóle za konstrukcja?tvn24bis
wideo 2/5

Jeśli spełnią się najnowsze rządowe zapowiedzi, w 2020 roku po Otwartych Funduszach Emerytalnych pozostanie tylko wspomnienie. Od decyzji pracownika ma zależeć, czy zgromadzone do tej pory środki trafią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy na Indywidualne Konta Emerytalne - ale po zapłaceniu "opłaty przekształceniowej". Co wybiorą przyszli emeryci? Ile może zyskać na tym rząd?

Czym są OFE?

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) działają w Polsce od 1999 roku. Przez inwestowanie na giełdzie miały być sposobem na wyższe emerytury niż te wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Reklamy kusiły nawet Polaków emeryturą pod palmami. Wprowadzenie OFE miało jeszcze jeden wymiar. Od tej pory każdy z pracujących miał sam odpowiadać za wysokość świadczenia na starość wedle zasady - ile uzbierasz, tyle dostaniesz.

Przez niemal 20 lat członkami OFE stało się 15,8 miliona Polaków. W szczytowym momencie fundusze zarządzały kapitałem przekraczającym 300 miliardów złotych.

Po zmianach z 2014, które przeprowadził rząd Donalda Tuska, ponad połowa środków zgromadzonych w OFE (część ulokowana w państwowych obligacjach) trafiła do ZUS. Ponadto pracownicy mogli wybrać, czy nadal chcą odkładać swoje pieniądze w OFE czy wyłącznie w ZUS. Ostatecznie na OFE zdecydowało się wówczas prawie dwa miliony osób.

Jednak pieniądze zgromadzone do tej pory, m.in. ulokowane w akcjach spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, nadal tam pozostały. Obecnie jest to niebagatelne 162,3 miliarda złotych. Tej części właśnie dotyczy rządowy plan ogłoszony w poniedziałek.

Rządowa propozycja

Pierwotny plan, jeszcze z 2016 roku, zakładał, że 75 proc. środków z OFE ma trafić na indywidualne konta w ZUS, a pozostałe 25 proc. na zarządzany przez Zakład Fundusz Rezerwy Demograficznej. Najnowsza propozycja jest jednak inna.

- Wszyscy uczestnicy OFE będą mieli wybór: przekazać środki na IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) lub wybrać ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) - wyjaśniał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Domyślne ma być przekazanie pieniędzy do IKE, a transfer środków do ZUS będzie wymagał specjalnej deklaracji.

Kluczowa dla wyboru jest kwestia opłaty przekształceniowej - jeśli pracownik chce, żeby jego środki trafiły do IKE, straci 15 proc. wartości środków zgromadzonych wcześniej na rachunku OFE. (Opłaty przekształceniowej nie ma w przypadku przekazania pieniędzy do ZUS). Dlaczego? Oto jak tłumaczył to premier Mateusz Morawiecki:

- W momencie przekazania do IKE będzie zastosowana opłata przekształceniowa, by była zachowana sprawiedliwość. Jeżeli są wypłacane środki przez ZUS, dzisiejsze emerytury, one są obciążone 18-proc. podatkiem, a dla niektórych 32 proc. (...) Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE (nie podlegające opodatkowaniu - red.) byłyby uprzywilejowane - mówił w poniedziałek.

Kontrowersyjna opłata

Opłata przekształceniowa może być jednym ze sposobów rządu na sięgnięcie po część środków zebranych w poczet przyszłych emerytur. Gdyby całość środków z OFE trafiła do IKE (162,3 mld zł), rząd zyskałby z tytułu opłaty przekształceniowej ponad 24 mld złotych. Teraz, a nie za kilka lat, kiedy fiskus będzie pobierał podatek od emerytur. 24 miliardy to więcej niż roczny koszt utrzymania programu Rodzina 500 plus w obecnej wersji.

Według Piotra Ostrowskiego z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, który był w poniedziałek gościem TVN24 BiS, "najprawdopodobniej rząd potrzebuje silnego zastrzyku finansowego do zrealizowania tak zwanej piątki Kaczyńskiego, stąd pojawił się pomysł, aby wziąć 15 procent".

- Zakładając, że zostaniemy w IKE, czyli z tymi środkami nie będziemy nic kombinować, to dzisiaj stracimy 15 proc. To jest ta zła informacja, to jest zabranie nam tych pieniędzy. (...) Dzisiaj mam zapłacić podatek, który normalnie płaciłbym dopiero jak będę na emeryturze – mówił ekonomista Marek Zuber.

Innego zdania jest jednak ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz. - Co do podatku, inaczej zwanego opłatą, akurat uważam, że to jest uczciwe. (...) To jest w zasadzie dla ubezpieczonych (przyszłych emerytów - red.) neutralne – ocenił w programie "Bilans" w TVN24 BiS.

ZUS czy IKE?

Indywidualne Konta Emerytalne istnieją już dziś - to jeden z elementów, obok Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego i Pracowniczych Programów Emerytalnych, trzeciego filara systemu emerytalnego (pierwszy to ZUS, drugi - OFE). Obecnie konta IKE ma niemal milion Polaków.

Z rządowej prezentacji wynika, że nowych rachunków nie trzeba będzie zakładać. W Indywidualne Konta Emerytalne zostaną z automatu przekształcone na początku 2020 roku dotychczasowe Otwarte Fundusze Emerytalne.

Jeśli zdecydujemy się nie składać żadnych deklaracji, nasze środki zostaną ulokowane w IKE. To będzie oznaczało, że będą inwestowane (na przykład w akcje), od zarządzania najprawdopodobniej będzie pobierana opłata, a jeśli osiągniemy wiek emerytalny, będziemy mogli je wypłacić - w ratach lub jednorazowo. Środki z IKE mają być też dziedziczone.

W przypadku ZUS kwestia dziedziczenia zależy od tego, czy środki trafią na indywidualne konta ubezpieczonych czy subkonta w ZUS. W pierwszym przypadku nie podlegają dziedziczeniu, w drugim - tak. Oba konta różnią się też sposobem waloryzacji składek.

Co wybiorą Polacy?

Za sprawą zmian zapowiedzianych przez premiera Morawieckiego 15,8 mln Polaków czeka decyzja, co zrobić z pieniędzmi do tej pory ulokowanymi w OFE. Jak zauważył na antenie TVN24BiS główny analityk Xelion Piotr Kuczyński, widać "dużą zachętę, żeby zostawić środki w ZUS". - Jeżeli przekażemy je do IKE, to stracimy 15 proc. – podkreślił.

- Polacy będą musieli podjąć decyzję. Jak znam życie, duża część wybierze bez potrącenia 15 proc., czyli (wybierze – red.) ZUS – podkreślał Piotr Kuczyński. Jego zdaniem w takiej sytuacji budżet zyskałby znacznie więcej niż maksymalne 24 mld z tytułu opłaty przekształceniowej.

Z kolei zdaniem Jeremiego Mordasewicza "jeżeli 80 proc. środków trafia tak czy inaczej do ZUS-u, nie mam na to wpływu, to chciałbym, żeby chociaż 20 proc. moich środków trafiało za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych do gospodarki, tam było inwestowane". Jak wyjaśnił, chodzi o "dywersyfikację ryzyka" dotyczącego wypłaty emerytur.

Co się stanie z naszą składką?

Jeśli ogłoszone w poniedziałek zmiany wejdą w życie, będą dotyczyć także płaconej przez nas co miesiąc składki emerytalnej. Obecnie na emeryturę odkładamy 19,52 proc. naszego wynagrodzenia brutto. Przy czym z pensji, którą widzimy na umowie, odprowadzane jest 9,76 proc, druga połowa to koszt pracodawcy. W przypadku umowy o pracę z pensją na poziomie 5 tys. zł, nasza składa emerytalna to 976 zł (2 x 488 zł).

W zdecydowanej większości lub nawet w całości ta kwota trafia do ZUS. Do OFE jest przekazywane jedynie 2,92 proc. wynagrodzenia brutto i to pod warunkiem, że chęć pozostania w OFE dodatkowo zadeklarowaliśmy w 2014 roku (kiedy rząd Donalda Tuska przeprowadzał umorzenie obligacji znajdujących się w posiadaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych).

Co się stanie z naszymi składkami emerytalnymi, które będziemy płacić po likwidacji OFE w przyszłym roku? W całości trafią do ZUS.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP