Szef NBP o wzroście gospodarczym: będzie jeszcze niższy, ale potem odbije

Z kraju

TVN24 BiSPrezes NBP Adam Glapiński

- Odbicie wzrostu gospodarczego nastąpi około II kwartału 2017 roku - ocenił prezes NBP Adam Glapiński. Dodał także, że nie ma przesłanek, aby dyskutować o obniżce stóp procentowych oraz może się zdarzyć, że np. w styczniu powróci deflacja.

Zapytany o perspektywy wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach, Glapiński od powiedział: „Podejrzewamy, że będzie jeszcze niższy".

"Element bazy"

- Działa tutaj element bazy - GUS zmienił dane za ostatnie kwartały w zeszłym roku, co też oddziałuje na ten wskaźnik aktualny. Odbicie nastąpi około II kwartału 2017 r., kiedy absorbcja środków unijnych się rozkręci - powiedział Glapiński. - Tempo wzrostu radykalnie przyspieszy, kiedy nastąpi absorbcja środków UE. Cała Europa doświadcza niskiego wzrostu, natomiast sytuacja się nie pogarsza. W Niemczech koniunktura się nie pogarsza. Jakiś punkt odniesienia mamy, bo jesteśmy silnie związani z gospodarka niemiecką. Jestem optymistą, absorbcja środków pomoże - dodał.

Deflacja powróci?

Glapiński zaznaczył, że "z olbrzymim prawdopodobieństwem" stopy procentowe w 2017 r. pozostaną na obecnym poziomie.

- Od trzech naszych spotkań mówimy to samo i tu się nie zmieniło nic. Ja bym chciał, żeby Rada zaczęła się nad tym zastanawiać, w sytuacji, gdy wzrost będzie szybszy i inflacja będzie zmierzać do poziomu, przy którym chcielibyśmy interweniować - powiedział.

- Ale w przyszłym roku – według naszego stanu wiedzy i naszych prognoz - nie zanosi się, żebyśmy się zastanawiali nad stopami, poza teoretycznym - dodał.

- W naszym przekonaniu (od obecnego najniższego poziomu stóp - red.) odbicie może nastąpić raczej tylko w górę - powiedział Glapiński.

Dodał, że może się zdarzyć, iż np. w styczniu powróci deflacja.

- W listopadzie pożegnaliśmy deflację. Oczywiście, może się zdarzyć, że ona wróci np. w styczniu, po świętach - powiedział.

Zobacz: Morawiecki o przyczynach niższego wzrostu PKB (Film z 29.11.2016)

Morawiecki o przyczynach niższego wzrostu PKB

Autor: ag / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS