Średnia oczekiwana długość życia dla 60-latka wzrosła w ciągu roku o 9,9 miesiąca, a w przypadku 65-latka to o 8,9 miesiąca więcej - wynika z opublikowanych przez GUS tablic trwania życia. Dane te mają wpływ na wysokość emerytur przyznawanych od kwietnia.
Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek komunikat w sprawie tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Są one kluczowym elementem obliczania wysokości emerytur. Prognoza dalszego trwania życia w formie tablic jest aktualizowana co roku.
Tablice trwania życia
"Tablica ta stanowi podstawę przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia 2024 r. do dnia 31 marca 2025 r. " - podaje GUS.
Zgodnie z tablicami GUS 60-latek będzie miał przed sobą 264,2 miesiąca życia wobec 254,3 miesiąca zapisanych w tablicach opublikowanych rok temu.
Z kolei 65-latek ma przed sobą 218,9 miesiąca życia wobec 210 miesięcy rok temu.
"Jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tablica służy także do obliczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysokości hipotetycznej emerytury" - czytamy w komunikacie GUS.
"Nowe tablice GUS dotyczące dalszej średniej trwania życia pokazują, że żyjemy dłużej, dłużej niż przed pandemią. Tablice są potrzebne do wyliczenia emerytury, tzn, że osobom, które będą na emeryturę przechodziły od 1/4/24 do 31/3/25 ZUS co do zasady uwzględni nowe tablice" - skomentował na portalu X ekspert emerytalny Oskar Sobolewski.
"Jak to wpłynie na wysokość emerytur? Dla osoby przechodzącej na emeryturę w wieku 60 lat (wiek emerytalny kobiet), emerytura będzie niższa o 3,75% w porównaniu z dotychczasowymi tablicami. Dla 65-latków obniżka wyniesie 4,07%" - napisał Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock