Narodowy Dzień Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny może zostać wpisany do kalendarza polskich świąt państwowych. W Sejmie jest projekt ustawy w tej sprawie, przygotowany przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekt został skierowany do I czytania w komisji. Zgodnie z propozycją nowe święto ma być obchodzone 27 listopada.
Pod koniec listopada br. do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Projekt został wniesiony przez grupę posłów należących do Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.
Jak czytamy na stronie Sejmu, we wtorek projekt został skierowany do I czytania w sejmowej komisji kultury i środków przekazu.
Narodowy Dzień Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny
Autorzy projektu wyjaśnili, że celem projektu jest "ustanowienie 27 listopada świętem państwowym: Narodowym Dniem Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny - dla upamiętnienia zrywu z lat 1942-1944 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom oraz dzieciom - szczególnie okrutnie potraktowanym ofiarom represji okupanta".
Posłowie podkreślili, że "powstanie Zamojskie było jednym z najważniejszych, największych i najdłużej trwających zbrojnych wystąpień antyhitlerowskich na terenie okupowanej Polski w okresie II wojny światowej". Parlamentarzyści przypomnieli, że powstanie rozpoczęło się "w odpowiedzi na realizację polityki nazistowskich Niemiec, podjętej w celu osiedlenia na terenach Zamojszczyzny ludności niemieckiej z innych krajów Europy".
"Okupanci planowali przekształcić okoliczne ziemie w niemiecką kolonię, a Polaków masowo wysiedlić, poddać germanizacji lub eksterminacji. W wyniku realizacji zbrodniczych zamierzeń wysiedlono 110 000 ludzi, z czego ok. 30 000 stanowiły dzieci" - zauważono.
W ocenie posłów "znaczenie Powstania Zamojskiego dla regionu i całej naszej Ojczyzny jest trudne do przecenienia". "Stanowi ono wyraz heroizmu i determinacji Polaków" - podkreślili autorzy projektu. Dodali przy tym, że upamiętnione projektem ustawy Powstanie Zamojskie "na kartach polskiej historii zapisało się jako przełomowy zryw".
Zdaniem parlamentarzystów "zasadne jest, aby zarówno poświęcenie uczestników Powstania Zamojskiego, jak i pamięć o ofiarach, zwłaszcza tych najmłodszych, uczcić w ramach jednej uroczystości państwowej". "Obchodzenie obu świąt razem, jako jednego dnia pamięci, byłoby sposobem na uhonorowanie wszystkich ofiar i podkreślenie ważności zarówno Powstania, jak i tragedii Dzieci Zamojszczyzny" - podkreślono w uzasadnieniu.
Termin wejścia w życie
Ustawa - w przypadku jej przyjęcia przez parlament - ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Z uzasadnienia dołączonego do projektu wynika, że nowe święto nie będzie dniem wolnym od pracy. "Projekt ustawy nie dotyczy praw i obowiązków przedsiębiorców (ustawa nie będzie miała wpływu na sytuację mikroprzedsięborców, małych i średnich przedsiębiorców)" - czytamy.
Źródło: tvn24.pl