Z kraju

Nowy Rok, ostrzejszy zakaz. Krótka lista handlowych niedziel

Z kraju

Niedziele handlowe w 2020 roku
Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

Rok 2020 przynosi kolejne zaostrzenie niedzielnego zakazu handlu. O ile w 2019 roku większe zakupy mogliśmy zrobić w piętnaście niedziel, to teraz będzie ich jedynie siedem. Handlowe będą dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Pierwszy etap wprowadzenia ustawy ograniczającej handel w niedziele ruszył 1 marca 2018 r. Od tego dnia w każdym miesiącu - co do zasady - były dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia.

Od początku 2019 roku już tylko jedna niedziela w miesiącu była handlowa - ostatnia.

W 2020 roku, to trzeci etap wdrażania zakazu, handlowych będzie siedem niedziel:

26 stycznia,

5 kwietnia,

26 kwietnia,

28 czerwca,

30 sierpnia,

13 grudnia,

20 grudnia.

Wyjątki

Zakaz od początku nie dotyczy tych sklepów, w których za ladą staną ich właściciele.

Ograniczenie nie obowiązują ponadto w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych.

Z zakazu wyłączono także placówki handlowe w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.

W niedziele zakupy można zrobić ponadto w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych.

Święta

Większych zakupów nie zrobimy także w dni ustawowo wolne od pracy, przypadające w inne dni niż niedziela. Chodzi m.in. o 6 stycznia - Święto Trzech Króli, 13 kwietnia - drugi dzień Wielkanocy, 1 maja, 11 czerwca - dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

W Wigilię i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy handel jest możliwy tylko do 14.00.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości