Rośnie wskaźnik inflacji bazowej. W październiku wyniósł 0,3 proc.

Z kraju

Pixabay.com (CC0)W październiku inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 0,3 proc.

W październiku inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 0,3 proc. We wrześniu było to 0,2 proc. - podał Narodowy Bank Polski.

Narodowy Bank Polski opublikował 16 listopada komunikat o wskaźnikach inflacji bazowej w październiku. W relacji rok do roku inflacja po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła -1,0 proc. wobec -1,1 proc. miesiąc wcześniej. Po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła -0,2 proc., tak samo jak w poprzednim miesiącu. Po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 0,3 proc. wobec 0,2 proc. miesiąc wcześniej.

Charakter inflacji w Polsce

W październiku tzw. 15-proc. średnia obcięta, która eliminuje wpływ 15 proc. koszyka cen o najmniejszej i największej dynamice, wyniosła -0,1 proc., tak samo jak w poprzednim analizowanym okresie.

Podany w piątek przez GUS wskaźnik CPI za październik wyniósł -0,7 proc.

Narodowy Bank Polski co miesiąc wylicza cztery wskaźniki inflacji bazowej, co pomaga zrozumieć charakter inflacji w Polsce.

Najczęściej używanym przez analityków wskaźnikiem jest wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii. Pokazuje on ruch cen, na które polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny ma relatywnie duży wpływ. Ceny energii (w tym paliw) ustalane są bowiem nie na rynku krajowym, lecz na rynkach światowych, czasem również pod wpływem spekulacji. Ceny żywności w dużej mierze zależą m.in. od pogody i bieżącej sytuacji na krajowym i światowym rynku rolnym.

Lepsze prognozy dla Polski. Gospodarka nie zwolni, bezrobocie spadnie:

Lepsze prognozy dla Polski. Gospodarka nie zwolni, bezrobocie spadnieTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com (CC0)