Stacja TVN24 jest liderem rankingu "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" Instytutu Monitorowania Mediów. W październiku 2023 roku TVN24 odnotowała ponad 4,9 tysiąca cytowań przez inne redakcje. Na podium znalazły się także RMF FM oraz "Rzeczpospolita".
"W zestawieniu TOP 15 najczęściej cytowanych tytułów mediowych w październiku największy udział ponownie ma telewizja — tym razem z wynikiem aż 40 proc. (TVN24, Polsat News, TVP Info, TVP1, Polsat, TVN). 27 proc. odnotowuje prasa (Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Fakt, Super Express), a 20 proc. portale internetowe (Onet, Wirtualna Polska, Interia). Najmniejszy udział w podziale na typ mediów – 13 proc. – przypada stacjom radiowym (RMF FM, Radio ZET)" - czytamy w opracowaniu Instytutu Monitorowania Mediów.
TVN24 liderem
Instytut zwraca uwagę, że "czołowe miejsce w rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów zajmuje TVN24, które odnotowuje przeszło 4,9 tys. wzmianek i wzrost o aż siedem pozycji w rankingu ogólnym".
"Stacja wysoki wynik zawdzięcza m.in. publikowanym sondażom exit poll i late poll przygotowanym przez Ipsos, które dotyczyły wyników wyborów parlamentarnych. Media często przywoływały także rozmowę w 'Faktach po Faktach' z byłym szefem CBA Pawłem Wojtunikiem, który w czasie programu publicznie zwrócił się do Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA. Pytał on m.in. o 'kontrolę operacyjną wobec przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych'" - czytamy.
"Na drugiej pozycji znajduje się RMF FM wzmiankowane przez inne tytuły mediowe ponad 4,4 tys. razy. Stacja jako pierwsza poinformowała o zabójstwie sześcioletniego chłopca przez jego ojca w Gdyni i o rozpoczętych poszukiwaniach mężczyzny. Podium zamyka Rzeczpospolita z liczbą ponad 4,2 tys. cytowań. Gazeta jako pierwsza podała informację o dymisjach dwóch czołowych generałów w polskiej armii" - opisuje Instytut.
TVN24 jest także najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną z wynikiem 4,9 tys. cytowań. Drugą pozycję zajmuje Polsat News – stacja była cytowana ponad 3 tys. razy. Na trzecim miejscu znajduje się TVP Info, do informacji którego odwoływano się przeszło 2,9 tys. razy.
Cytowanie prasy
Liderem opiniotwórczych tytułów prasowych w październiku zostaje "Rzeczpospolita", cytowana ponad 4,2 tys. razy. "Na drugim miejscu z wynikiem przeszło 3,7 tys. wzmianek znajduje się 'Gazeta Wyborcza', która informowała o szczegółach obławy na Grzegorza Borysa, zabójcę sześciolatka z Gdyni. Na trzecim miejscu podium plasuje się "Fakt" cytowany niespełna 2,5 tys. razy. Dziennikarze tytułu rozmawiali z prof. Przemysławem Mańkowskim, jednym z lekarzy próbujących uratować życie pięcioletniego chłopca zaatakowanego w Poznaniu przez nożownika" - przypomina Instytut.
"Czołową dziesiątkę najbardziej opiniotwórczych tytułów prasowych z liczbą 381 wzmianek zamyka 'Tygodnik Solidarność', który poprawił swoją pozycję aż o dziewięć miejsc. Redakcja przeprowadziła rozmowę z Andrzejem Dudą, w której prezydent mówił m.in. o planowanych spotkaniach z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych" - podaje Instytut.
Wyniki radia
"Z wynikiem ponad 4,4 tys. wzmianek RMF FM kolejny raz obejmuje pozycję lidera wśród najbardziej opiniotwórczych stacji radiowych. Na drugim miejscu zestawienia znajduje się Radio ZET, do którego inne redakcje odnosiły się blisko 3,7 tys. razy, m.in. ze względu na audycję 'Gość Radia ZET” z Marcinem Mastalerekiem, doradcą Andrzeja Dudy. Komentował on m.in. wyniki kampanii wyborczej i mówił o planowanych spotkaniach prezydenta z członkami poszczególnych komitetów. Na podium znajduje się także Program I Polskiego Radia. Do jego informacji pozostałe polskie media odwoływały się ponad 1,2 tys. razy" - wylicza Instytut.
Do czołowej dziesiątki najczęściej cytowanych stacji radiowych dołącza Radio Lublin. "Z wynikiem 97 cytowań awansowało w zestawieniu aż o sześć pozycji. Stacja w ubiegłym miesiącu przeprowadziła rozmowę z członkinią Rady Polityki Pieniężnej Gabrielą Masłowską na temat prognoz w kwestii obniżek stóp procentowych" - czytamy.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24