W kompetencjach Ministerstwa Przemysłu - obok górnictwa - będzie polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej - poinformowała w poniedziałek Marzena Czarnecka, która będzie szefową tego resortu. Rządowe rozporządzenie w sprawie utworzenia Ministerstwa Przemysłu ma wejść 1 marca 2024 roku.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w ubiegłym tygodniu opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia Ministerstwa Przemysłu. "Tworzy się Ministerstwo Przemysłu w drodze przekształcenia Ministerstwa Aktywów Państwowych" - zakłada projekt. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 marca br.
Marzena Czarnecka wystąpiła w trakcie zorganizowanego w poniedziałek wieczorem przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach "Gospodarczego Otwarcia Roku". Jak zaznaczyła, postanowiła zabrać głos, aby rozwiać niejasności czym nowe Ministerstwo Przemysłu będzie się zajmowało i co będzie w przedmiocie jej kompetencji.
Czarnecka podziękowała premierowi Donaldowi Tuskowi za decyzję o utworzeniu Ministerstwa Przemysłu w województwie śląskim. Jego obsługę będzie zapewniało Ministerstwo Aktywów Państwowych i Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.
Ministerstwo Przemysłu - jakie kompetencje?
Czarnecka wskazała, że ministerstwo ma "w polu działania nie tylko górnictwo, jako przemysł, który jest schodzący". Jak mówiła, tej chwili toczą się prace w sprawie projektu ustawy o działach administracji państwowej. - Kompetencje, które będą w Ministerstwie Przemysłu, to jest pełna polityka i pełne działania w zakresie polityki atomowej, polityki wodorowej, gazu i ropy naftowej - poinformowała.
- A dział administracji, którym ja mam zarządzać, będzie się nazywał "dział surowców energetycznych". Czyli wszystkie surowce energetyczne, które są w Polsce - i nie tylko, bo tej ropy trochę nam brakuje, gazu też - będą w kompetencjach mojego ministerstwa - zasygnalizowała Czarnecka.
Potwierdziła też wcześniejsze pogłoski, że siedziba Ministerstwa Przemysłu, będzie mieściła się w gmachu przy ul. Powstańców 30 w Katowicach, gdzie siedzibę ma Polska Grupa Górnicza, a historycznie po drugiej wojnie światowej mieściło się Ministerstwo Górnictwa i Energetyki. - Czyli wracamy do korzeni - zaznaczyła Marzena Czarnecka.
Źródło: PAP