Z kraju

Jak przekazać środki do ZUS? Ministerstwo przygotowało wzór deklaracji

Z kraju

Wiceminister Buda o likwidacji OFE: przed nami decyzja dla przeszło 15 milionów osób
Wiceminister Buda o likwidacji OFE: przed nami decyzja dla przeszło 15 milionów osóbtvn24
wideo 2/20

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało wzór deklaracji o przeniesieniu środków zgromadzonych na rachunku w Otwartym Funduszu Emerytalnym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt w tej sprawie został skierowany do konsultacji publicznych.

Pod koniec listopada ubiegłego roku rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Teraz prace nad ustawą trwają w Sejmie. Przepisy mają wejść w życie 1 czerwca 2020 roku.

Za sprawą ustawy prawie 16 mln Polaków (członków OFE) będzie musiało podjąć decyzję, czy środki mają trafić na Indywidualne Konta Emerytalne, czy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przekazanie środków do ZUS będzie wymagało jednak złożenia specjalnej deklaracji (brak oświadczenia będzie oznaczał, że pieniądze trafią na IKE).

Deklaracje będzie można składać w OFE, którego jest się członkiem, od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku.

Likwidacja OFE - wniosek

Zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia ministerstwa rodziny będzie aktem wykonawczym do ustawy i określa wzór tej deklaracji.

Członek OFE będzie musiał podać w niej swoje dane, nazwę otwartego funduszu emerytalnego, którego jest członkiem i numer swojego rachunku w OFE.

Wówczas środki zgromadzone przez niego w OFE zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

ZOBACZ WZÓR

W przypadku wyboru IKE z tytułu przekształcenia wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 procent aktywów. Rząd przekonuje, że jest to równoważne efektywnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS. Środki zostaną jednak pobrane teraz, a nie po przejściu na emeryturę, i poprawią bieżącą sytuację budżetu państwa.

Pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych w ZUS, będą podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach i będą wówczas wolne od jakichkolwiek podatków.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości