Z kraju

Postojowe i zwolnienie ze składek. Pomoc dla przedsiębiorców na nowych zasadach

Z kraju

[object Object]
Emilewicz o rozszerzeniu pakietu ankryzysowegotvn24
wideo 2/7

Od 18 kwietnia obowiązuje rozszerzony pakiet antykryzysowy. Najważniejsze zmiany to postojowe bez progu przychodu dla samozatrudnionych, możliwość jego trzykrotnej wypłaty oraz zwolnienie z połowy składek dla firm zgłaszających do 49 osób - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Nowe rozwiązania przewidują, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. - W przypadku tych firm zwolnieniem zostanie objęte 50 procent kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych - wyjaśnia w informacji prasowej prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Rozszerzone zwolnienie ze składek

Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń.

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Nowa odsłona pakietu antykryzysowego umożliwia ponowną wypłatę postojowego, ale nie więcej niż trzy razy. - Warunkiem będzie oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie - wskazuje prof. Uścińska.

Postojowe na nowych zasadach

- W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie będzie obowiązywał warunek granicznej kwoty przychodu - podkreśla prezes ZUS.

Ze świadczenia postojowego mogą teraz skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub marcu. Wcześniej obowiązywał warunek zawarcia umowy przed 1 lutego. Data ta pozostaje bez zmian dla samozatrudnionych.

Postojowe to rodzaj jednorazowej wypłaty z tytułu przestoju ekonomicznego w wyniku zagrożenia epidemicznego. Mogą się o nie ubiegać zarówno osoby samozatrudnione, jak i pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych (dzieło, zlecenie).

Świadczenie wynosi 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 2080 zł brutto. Natomiast w przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą, rozliczających się w formie karty podatkowej - świadczenie wynosić będzie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 1300 zł brutto.

Odsetki przy składkach

Przedsiębiorcy będą mogli również skorzystać z odstąpienia od pobierania odsetek za zwłokę przy opłacaniu składek. Rozwiązanie to będzie przeznaczone dla osób, które mają trudności w terminowym opłaceniu składek z powodu sytuacji wywołanej przez pandemię. Ulga ta będzie dotyczyła wszystkich płatników - nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa.

ZUS zachęca, aby składać wnioski o pomoc elektronicznie, co znacząco zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy.

Autor: kris/ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości